Nečekaná složenka, doplatek elektřiny, nebo jiný výdaj se kterým jste nepočítali? Sáhnout po rychlé půjčce může být lákavé a pohotové řešení, jak nastalou situaci řešit. Připravili jsme 5 dobrých rad, jak se rychle zorientovat v nabídce úvěrů. Pokud se budete řídit našimi doporučeními a zdravým úsudkem, pravděpodobně nenaletíte.

1. Výše měsíční splátky není vypovídající

Nabídka nízké měsíční splátky je jistě lákavá, ale o výhodnosti půjčky říká pramálo. Přímá úměra říká, že čím nižší je měsíční splátka, tím delší bude doba splatnosti a tím vyšší pak i celkový přeplatek úvěru. Měsíční splátku si nastavte vždy tak, abyste na ní bezpotíží dosáhli a nenarušila příliš rozpočet. Lepší je navíc vždy sáhnout po půjče, kterou je možné předčasně a bez sankcí splatit. Každopádně, sledujte jako hlavní údaj pro srovnání výši roční úrokové sazby (RPSN) a celkovou splatnou částku. Pozor si dejte také na akční nabídky, nabízející vrácení úroků, často bývají podmíněny bezchybným splácením po celou dobu trvání úvěrové smlouvy. I ojedinělé zpoždění se splátkou totiž může mít za následek okamžité propadnutí výhodné nabídky.

2. Sankce za prodlení jsou omezené, pokuty za upomínky ale nikoliv

Již několik měsíců platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, který klade na všechny poskytovatele i zprostředkovatele úvěrů nové – a poměrně přísné – požadavky. Mimojiné tento zákon omezuje maximální výši sankcí za splátky v prodlení. Některé společnosti však tuto situaci „obchází“ vysokými poplatky za zasílané upomínky.

3. Nebankovní půjčky již nejsou strašákem

Nebankovní půjčky již nejsou strašákem, kterým v minulosti v některých případech bývaly. Spolu se změnou legislativy totiž platí, že spadají pod přímý dohled České národní banky a musí splňovat všechny povinnosti kladené na ně zákonem. To platí i pro malé půjčky do 5000 Kč, které dříve nebyly regulovány vůbec(!). Z tisícu poskytovatelů, kteří v minulosti nabízeli své půjčky jich nyní je v registraci ČNB pouze kolem 100. Pokud si tedy zájemce o úvěr dá pozor a půjčí si pouze u prověřených společností, nemusí se možných nekalých praktik obávat. I tak ale samozřejmě platí, že na prvním místě je potřeba, důkladně si přečíst úvěrovou smlouvu a nepodepisovat nic, čemu 100% nerozumíte.

4. Vše si dobře rozmyslete a neberte první nabídku

Když jde o peníze, je opatrnost vždy na místě. Proto si v situaci, kdy uvažujete o půjčce dvakrát rozmyslete, zda-li je skutečně jedinými řešením. Půjčit si peníze je poměrně snadné a rychlé, splácení ale trvá mnohem déle a může „bolet“. Když už se tedy pro půjčku rozhodnete, půjčte si pouze v bance, nebo u prověřené nebankovní společnosti. Nikdy si nepůjčujte přes inzeráty na webu nebo v tisku. Úročené půjčky od soukromých osob jsou podvodné a zákon je neumožňuje. Snažte se najít si dostatek informací a zkušeností ostatních, na internetu to je otázkou pouze několika kliknutí.

OKfin

5. Porovnání úvěrů má smysl!

Na webu lze najít mnoho srovnávačů, které vám ušetří čas i starosti s porovnáním nabídek. Největším portálem v této kategorii je www.okfin.cz. Na webu naleznete všechny prověřené společnosti a jejich produkty, přehledné roztříděné do mnoha kategorií. Narozdíl od většiny jiných databází je OKfin pravidelně ručně aktualizovaný a zobrazuje u všech produktů RPSN a ilustrační tabulky s výpočtem splátek a úroků. Porovnání nabídek dává smysl! Rozdíly mezi nebankovními půjčkami, ale i bankami jsou totiž veliké a na stejné nabídce lze ušetřit i desítky tisíc korun.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *