Snažíte se zbytečně neutrácet, ale přesto se vám nedaří vytvořit si žádnou rezervu pro případ nečekaných výdajů? Máte pocit, že vám peníze záhadně mizí z účtu a stačí zajít párkrát do obchodu, zaplatit všechny povinné úhrady a na účtu je vymeteno? Řešíte pravidelně před výplatou problém s chybějící hotovostí? Zřejmě patříte k velké části lidí, kteří prostě platí a nakupují bez dlouhodobého plánování. V případě, kdy má rodina nadprůměrné příjmy, většinou bezmyšlenkovité utrácení není takovým problémem. Pokud však nepatříte k těmto vyvoleným, je zkrátka potřeba nad svými výdaji pečlivěji uvažovat a snažit se více plánovat a počítat. Jen tak se vám podaří udržet svůj účet v kladných číslech. Přinášíme vám 8 tipů, které vám pomohou rozpočet naplánovat a dodržet.

1. Plánujte společně

Jak už bylo řečeno, to nejdůležitější je mít plán. A v případě rodiny je často tím nejtěžším bodem se na společném plánu a tedy i způsobu utrácení shodnout. Pro jednoho partnera může být důležité šetřit na novější vybavení domácnosti, druhý zas raději investuje do koníčků nebo dovolené a starší nábytek mu stačí. Každopádně na těch nejdůležitějších bodech byste se měli shodnout, udělat kompromisy a táhnout za jeden provaz!

2. Snižte výdaje

Jsou položky, které zkrátka každý měsíc zaplatit musíte. Poplatky spojené s bydlením, školka, obědy, splátky úvěrů nebo internet. Přibližně každé dva roky si ale projděte smlouvy a zjistěte, jestli byste u jiné společnosti nehradili méně. Obzvlášť ceny za energie, jako je elektřina a plyn, se mohou výrazně lišit! Stejně tak můžete přejít k jiné společnosti třeba s úvěrem.

3. Konsolidujte

Půjčky jsou velmi specifickým tématem. Nejen, že můžete přejít k jiné společnosti v průběhu splácení, ale v případě, kdy jich máte několik, můžete je všechny sloučit do jedné, a tak výrazně ušetřit. Dokonce se nabízí i sloučení různých typů úvěrových produktů – můžete tak třeba kontokorent a kreditní kartu splatit jednou rychlou půjčkou a díky tomu přeplatit mnohem méně na úrocích.

4. Kalkulujte

Hlídejte si své příjmy a výdaje, respektive ohlídejte si, aby vaše výdaje nebyly vyšší než příjmy. Nebojte se, už dávno nemusíte jen zapisovat vše do sešitu. Stačí rychlý pohled do internetového či mobilního bankovnictví. Kdo má chytrý telefon, může pro plánování rozpočtu využít i promyšlené aplikace. Další možností je také platit výdaje kreditní kartou. Nastavíte si u ní měsíční limit a pak už jen ve svém bankovnictví sledujete, kolik ještě můžete utratit.

5. Tvořte si rezervu

Věřte, že i odkládání malé částky má smysl. Víme, že každý si nemůže dovolit dávat tisíce na stavební a penzijní spoření, k tomu ještě šetřit dětem atd. Rezerva na běžném či spořícím účtu pro nenadálé výdaje by však měla být základem. Navíc budete klidnější s pocitem, že vás nerozhodí porouchaná pračka nebo ojeté pneumatiky na autě.

6. Nedejte se

Obchody a jejich reklamy na vás útočí ze všech stran. Většina z nás jen těžko odolává lákavým akcím, velkým slevám, nebo dárkům k nákupu. Opravdu ale potřebujete desáté kalhoty či nový kryt na telefon? Anebo vás jen dostaly letní výprodeje a poloviční ceny?

7. Půjčujte si s rozumem

Pokud řešíte bydlení, vybavení domácnosti, potřebujete nutně auto nebo máte nečekané výdaje, na které nemáte dostatečné úspory, je půjčka obvykle tím jediným a nejlepším řešením.  Při jejím pořízení nejednejte bez rozmyslu a dopřejte si čas. V klidu domova využijte internetový srovnávač půjček. Během pár sekund vám z něj vyjede ta nejlevnější půjčka na trhu. Často navíc upozorní na akce jako je první půjčka zdarma, kdy za poskytnuté peníze nezaplatíte jako nový klient opravdu vůbec nic!

8. Na luxus si raději ušetřete

Jsou věci, kvůli kterým se zkrátka zadlužovat nevyplatí a je lepší si na ně našetřit. Asi každý toužíme po odpočinku na dovolené, chceme svým blízkým nadělit nezapomenutelné vánoční dárky nebo si dopřát kvalitní oblečení, kosmetiku a výbavu pro naše koníčky. I když srdce po těchto věcech touží, řiďme se raději rozumem a berme si půjčky jen na to, co k životu skutečně potřebujeme.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *