Výživné (alimenty, vyživovací povinnost) je zákonem ustanovená povinnost obou rodičů (nikoliv jen otce) zajistit dětem základní potřeby pro život. Tato povinnost trvá o po rozvodu a nejčastěji je řešena tak, že otec (bývalý manžel) platí matce (bývalé manželce) pravidelně každý měsíc částku, kterou stanový soud. Více informací o výživném a alimentech naleznete v našem článku Výživné (alimenty) pro děti a manželku v roce 2021 nebo na stránkách VašeVýživné.cz.

Výživné si můžete jednoduše spočítat online pomocí naší kalkulačky nebo kalkulačky na stránkách VašeVýživné.cz. Berte přitom prosím na vědomí, že výsledek je pouze orientační a vychází z tabulky pro výpočet výživného schválené Ministerstvem spravedlnosti ČR, která je sice doporučována, ale není pro soud závazná. O konkrétní výši výživného rozhoduje vždy soudní proces. Jako nejdůležitější faktory přitom bere v úvahu počet dětí, jejich věk a příjmy a životní náklady obou rodičů.

 

Postup výpočtu výživného (alimentů) pro rok 2021

Postup výpočtu výživného na děti je patrný z následujících příkladů:

Příklad č. 1 – Rozvedená matka Komárková s jedním dítětem

 • 8leté dítě zůstává po rozvodu u matky (bývalé manželky)
 • Čistý měsíční příjem otce (bývalého manžela) je 35.000,– Kč
 • Jedná se o zabezpečení jednoho dítěte, soud by měl tedy využít horní hranici z níže uvedené tabulky (tj. 15%)
 • Měsíční výše výživného, které bude otec platit matce pro dítě je 15% z 35.000 = 5.250,– Kč

Příklad č. 2 – Rozvedená matka Čechová se třemi dětmi

 • Všechny tři děti (2, 6 a 12 let) zůstávají po rozvodu v péči matky (bývalé manželky)
 • Čistý měsíční příjem otce (bývalého manžela) je 48.000,– Kč
 • Jedná se o zabezpečení tří dětí, soud by měl tedy využít spodní hranici z níže uvedené tabulky (tj. 9, 11 a 14%)
 • Měsíční výše výživného, které bude otec platit matce pro děti je 34% (9 + 11 + 14) z 48.000 = 16.320,– Kč

Při výpočtu kalkulačka vychází z níže uvedené tabulky, která je schválena a doporučována Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Věk dítěteVýživné z čisté mzdy
0–5 let9–13 procent
6–9 let11–15 procent
10–14 let14–18 procent
15–17 let17–21 procent
18 a více let20–24 procent

V případě, že soud rozhoduje o výživném na jedno dítě, měl by se přiklánět k vyšší hranici. V případě více dětí (maximálně tří) by se soud měl přiklánět naopak k hranici nižší.

Diskuze k příspěvku má už 112 komentářů

 1. Veronika Odpovědět

  Dobrý večer. Chci se zeptat. Dceři je 11let a jsem sní od 1 roku sama. Přítele mám od jejích 3let,teda těd už manžel(se kterým čekáme miminko). Alimenty mám 1000kč od bývalého přítele. Je ročník 79 a má odpracováno cca 3 roky a nevím zda na smlouvu…Ale většinou spíš je zavřený (cca dceři půlku života) mám to cenu zažádat o zvýšení alimentů když mu to nemají z čeho počítat a hlavně má xx exekucí. Děkuji

 2. Michael Odpovědět

  Otec má (měl by mít) stejná práva jako matka! Bohužel v tomto státě to nefunguje, moje zkušenosti s bývalou přítelkyní jsou otřesné, drogy, péče o dítě, pomluvy atd… Vše hraje ve prospěch matky ačkoliv existuje spousta důkazů proti ní, nikdo s tím nic nedělá, nikdo neporadí, soudy stojí téměř vždy na straně matky i když je prokazatelné, že je základní péče zanedbána! Smutné ale reálné! Justice ČR, styď se!!!

 3. Kateřina Odpovědět

  Dobrý den,
  Jaká je výše alimentů v případě, že má muž dítě s novou partnerkou…, Tedy z ceho se počítá nárok na výživné na první dítě, když má muž novou rodinu s jedním vlastním dítětem? Má nějakou roli příjem současné manželky, která má ve výchově syna z prvního vztahu? Má na zaklqd ze kterého se alimenty počítají hypotéka?

  Děkuji
  Katka Simunkova

 4. Jarda Odpovědět

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně zasíláni alimentů …
  Dceři bude v červnu 18 let a chci je zasílat na její konto ..
  Jak se to provede, když je zasílám nyní její matce..
  Měl bych o to požádat soud – či to stačí oznámit matce dceři…
  děkuji Jarda

 5. Milan Odpovědět

  JE to zverstvo, na dve deti z prvniho manzelstvi mi soud vymeril vyzivne z rodicovskeho prispevku na treti decko v soucasnem manzelstvi. presneji, povysil o rodicovsky prispevek me prijmy. Je to vubec normalni obirat manzelku a nase narozene decko ve prospech exmanzelky ? Pripomenu, ze mame stridavou peci a o deti se normalne staram, i stavebni sporeni jim hradim sam bez ucasti jejich matky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *