Výživné (alimenty, vyživovací povinnost) je zákonem ustanovená povinnost obou rodičů (nikoliv jen otce) zajistit dětem základní potřeby pro život. Tato povinnost trvá o po rozvodu a nejčastěji je řešena tak, že otec (bývalý manžel) platí matce (bývalé manželce) pravidelně každý měsíc částku, kterou stanový soud. Více informací o výživném a alimentech naleznete v našem článku Výživné (alimenty) pro děti a manželku v roce 2019 nebo na stránkách VašeVýživné.cz.

Výživné si můžete jednoduše spočítat online pomocí naší kalkulačky nebo kalkulačky na stránkách VašeVýživné.cz. Berte přitom prosím na vědomí, že výsledek je pouze orientační a vychází z tabulky pro výpočet výživného schválené Ministerstvem spravedlnosti ČR, která je sice doporučována, ale není pro soud závazná. O konkrétní výši výživného rozhoduje vždy soudní proces. Jako nejdůležitější faktory přitom bere v úvahu počet dětí, jejich věk a příjmy a životní náklady obou rodičů.

 

Postup výpočtu výživného (alimentů) pro rok 2019

Postup výpočtu výživného na děti je patrný z následujících příkladů:

Příklad č. 1 – Rozvedená matka Komárková s jedním dítětem

 • 8leté dítě zůstává po rozvodu u matky (bývalé manželky)
 • Čistý měsíční příjem otce (bývalého manžela) je 35.000,– Kč
 • Jedná se o zabezpečení jednoho dítěte, soud by měl tedy využít horní hranici z níže uvedené tabulky (tj. 15%)
 • Měsíční výše výživného, které bude otec platit matce pro dítě je 15% z 35.000 = 5.250,– Kč

Příklad č. 2 – Rozvedená matka Čechová se třemi dětmi

 • Všechny tři děti (2, 6 a 12 let) zůstávají po rozvodu v péči matky (bývalé manželky)
 • Čistý měsíční příjem otce (bývalého manžela) je 48.000,– Kč
 • Jedná se o zabezpečení tří dětí, soud by měl tedy využít spodní hranici z níže uvedené tabulky (tj. 9, 11 a 14%)
 • Měsíční výše výživného, které bude otec platit matce pro děti je 34% (9 + 11 + 14) z 48.000 = 16.320,– Kč

Při výpočtu kalkulačka vychází z níže uvedené tabulky, která je schválena a doporučována Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Věk dítěteVýživné z čisté mzdy
0–5 let9–13 procent
6–9 let11–15 procent
10–14 let14–18 procent
15–17 let17–21 procent
18 a více let20–24 procent

V případě, že soud rozhoduje o výživném na jedno dítě, měl by se přiklánět k vyšší hranici. V případě více dětí (maximálně tří) by se soud měl přiklánět naopak k hranici nižší.

Diskuze k příspěvku má už 70 komentářů

 1. LK Odpovědět

  Co to je za diskriminaci „čistý příjem otce“? „čistou mzdou otce se rozumí…“
  Tady se automaticky počítá s tím, že platí otec.

 2. Petr Odpovědět

  Dobrý den, jsem otec 3 dětí. 30, 24 a 7 let. Na dvě, 24 a 7 let ještě platím, na každé 7000,- Kč. Moje bývalá pracuje na zkrácený úvazek, i když k tomu nemá důvod, vydělá možná 16000,- Kč čistého. Mnou placené výživné používá do své domácnosti, dcera chodí oblékaná jako socka, Já platím kroužky cca 10000 Kč/rok, vybavení na lyže, in-line, kolo atd. Myslíte si, že se správné, aby finance na dceru spotřebovala na domácnost ve které žije ještě se studujícím 20 letým synem, na kterého pobírá 4000 Kč/měcíc? Proč není možná kontrola využití výživného? Za 4 roky mi napaří 14000 Kč výživného a dcera z toho uvidí možná 1/3. chtělo by to změnu, ta tabulka je na nic. Já odešel s 500 000Kč, jí zůstala novostavba, to nikdo nezohledňuje majetkové poměry obou? to musí být otec dojnou krávou?

  • AS Odpovědět

   Dobrý den, to jste dopadl ještě dobře, že jste si něco odnesl. Můj přítel si odnesl po rozvodu ze SJM, motorku v částce cca 100.000,-. Exmanželce zůstal zrekonstruovaný dům, který musí z 1/3 doplatit a celé jeho vybavení. Na syna dostává 5000,- a dalších 1.500,- na jeho stavební a životní pojištění. Exmanželka vydělává 33000,- čistého. A jsou tady další požadavky. Máme spolu nyní 2 děti. Příjem máme v současnosti, kdy jsem na mateřské stejný jako jeho ex. Bydlíme 4 ve 2 pokojovém bytě, který je můj a víc si dovolit nemůžeme. Takže by mě taky zajímalo, proč nikdo nezohledňuje další majetkové poměry po rozvodu? Soucítím s vámi a doufám, v lepší zítřky.

 3. Michal Odpovědět

  no dobře… někde jsem četl, ale nemůžu to najít, že max. víše výživného je 1/3 čistého příjmu… což mi ale nesedí s kalkulačkou…. pokud mám 3 děti 7,13 a 17 let a plat 32000 píše mi to 13440 což je víc než třetina… je to možný?

 4. Jirka Odpovědět

  Pokud má manželka vyšší příjem a nebydlíme spolu. A chce příspěvek na dítě. Kde se dopočítat cca asi.

 5. Renata Müllerová Odpovědět

  Dobrý den, soud nařídil, že se otec zavazuje hradit výživné ve výši 6000,- Kč a že se zavazuje hradit nad rámec běžného výživného zvýšené výdaje syna 14let spojené se školní docházkou, školními aktivitami, sportovními aktivitami a jeho zdravotním stavem.
  Otec neplatí zvýšené výdaje, protože se s ním syn nestýká. Nebo slíbí, že přispěje na dovolenou a nic nepřispěje. Tímto způsobem se pomalu dostávám do finanční tísni. Můžete mi prosím poradit. Děkuji Müllerová Renata

  • Cornelius Odpovědět

   Paní Müllerová,
   to Vám 6 tisíc nestačí?
   Když na dovolenou nemáte, tak na ní nejezděte. Přece nebudete ve finanční tísni kvůli dovolené? To se mi zdá ekonomicky přinejmenším dost neopatrné a nezodpovědné.
   Netuším jaký příjem má Váš bývalý partner, ale asi nemusí platit vše co si vzpomenete…

   • Hynek Odpovědět

    Ty jsi ale nějaký podrážděný. Že by potrefená husa? Jsem taky rozvedený a platím Kč 6000 na 2 děti, plus přispívám na jejich kroužky a na jejich školní výlety, lyžáky apod.
    Můžou děti za to, že se rodiče rozvedli? Mají poslouchat ve škole, že jsou socky? Alimenty pokryjí maximálně životní náklady?
    To že platím dětem jejich zájmy nemá s příjmy matky nic společného. Na druhou stranu nevidím důvod, proč bych měl přispívat matce svých dětí na jejich dovolenou.
    Zhrzelí (nebo lakomí) manželé samozřejmě nechtějí dát ani korunu navíc, protože si myslí, že tím trestají jejich EX. Bohužel tím trestají své děti.

 6. Ladislav Bartůněk Odpovědět

  Ta kalkulačka je gendrově velice zavádějící. Co je to za kolonky „Čistý měsíční příjem otce*“ nebo „Všechny tři děti (2, 6 a 12 let) zůstávají po rozvodu v péči matky (bývalé manželky)“

  to jako předjímáte, že ten kdo platí alimenty je otec? proč?
  Já jí naopak chci použít, abych zjistil kolik by měla platit matka.

 7. VM Odpovědět

  Dobrý den, když platím řádně výživné na dceru. Musím ještě platit polovinu za kroužky, školní potřeby . sešity atd. SRPŠ ve škole a školní výlet. Děkuji

  • Hynek Odpovědět

   Nemusíte, ale pokud chcete, aby děti do kroužků chodily, tak můžete. Neplatíte to své EX, ale dětem. Chyba soudu je, že přihlíží na sliby rodičů, kteří nemají děti ve své péči, že se budou podílet na nákladech nad rámec výživného. Výživné je pak spojeno jen s životními náklady = bydlení, jídlo, ošacení, léky, potřeby do školy apod. Koníčky, výlety apod. již jsou pak považovány za náklady nad rámec výživného.
   Ale opakuji, je to chyba soudů, že toto dovolují. Kdyby jasně stanovil výživné a zahrnul do něj všechny náklady spojené s vývojem dětí, odpadlo by spousta sporů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *