Výživné (alimenty, vyživovací povinnost) je zákonem ustanovená povinnost obou rodičů (nikoliv jen otce) zajistit dětem základní potřeby pro život. Tato povinnost trvá o po rozvodu a nejčastěji je řešena tak, že otec (bývalý manžel) platí matce (bývalé manželce) pravidelně každý měsíc částku, kterou stanový soud. Více informací o výživném a alimentech naleznete v našem článku Výživné (alimenty) pro děti a manželku v roce 2021 nebo na stránkách VašeVýživné.cz.

Výživné si můžete jednoduše spočítat online pomocí naší kalkulačky nebo kalkulačky na stránkách VašeVýživné.cz. Berte přitom prosím na vědomí, že výsledek je pouze orientační a vychází z tabulky pro výpočet výživného schválené Ministerstvem spravedlnosti ČR, která je sice doporučována, ale není pro soud závazná. O konkrétní výši výživného rozhoduje vždy soudní proces. Jako nejdůležitější faktory přitom bere v úvahu počet dětí, jejich věk a příjmy a životní náklady obou rodičů.

 

Postup výpočtu výživného (alimentů) pro rok 2021

Postup výpočtu výživného na děti je patrný z následujících příkladů:

Příklad č. 1 – Rozvedená matka Komárková s jedním dítětem

 • 8leté dítě zůstává po rozvodu u matky (bývalé manželky)
 • Čistý měsíční příjem otce (bývalého manžela) je 35.000,– Kč
 • Jedná se o zabezpečení jednoho dítěte, soud by měl tedy využít horní hranici z níže uvedené tabulky (tj. 15%)
 • Měsíční výše výživného, které bude otec platit matce pro dítě je 15% z 35.000 = 5.250,– Kč

Příklad č. 2 – Rozvedená matka Čechová se třemi dětmi

 • Všechny tři děti (2, 6 a 12 let) zůstávají po rozvodu v péči matky (bývalé manželky)
 • Čistý měsíční příjem otce (bývalého manžela) je 48.000,– Kč
 • Jedná se o zabezpečení tří dětí, soud by měl tedy využít spodní hranici z níže uvedené tabulky (tj. 9, 11 a 14%)
 • Měsíční výše výživného, které bude otec platit matce pro děti je 34% (9 + 11 + 14) z 48.000 = 16.320,– Kč

Při výpočtu kalkulačka vychází z níže uvedené tabulky, která je schválena a doporučována Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Věk dítěteVýživné z čisté mzdy
0–5 let9–13 procent
6–9 let11–15 procent
10–14 let14–18 procent
15–17 let17–21 procent
18 a více let20–24 procent

V případě, že soud rozhoduje o výživném na jedno dítě, měl by se přiklánět k vyšší hranici. V případě více dětí (maximálně tří) by se soud měl přiklánět naopak k hranici nižší.

Diskuze k příspěvku má už 104 komentářů

 1. Anna Odpovědět

  Dobrý den,je tady pouze uvedeno že platí jeden rodič druhému který má děti. Můžu prosím vědět jak se vypočítávají alimenty, když mám jedno dítě u sebe a druhé bydlí s ex? Každé dítě má jiného otce. Děkuji Anna

 2. Matka samozivitelka Odpovědět

  Ahoj jsem máma dvou dětí syn 4 dcera 3… Momentálně jsem na nemocenské (6600kc) jinak jako zaměstnanec (12,500 Kč) alimenty na dceru 2,500kc na syna 2000 Kč …. Nájem platím 12000 Kč nemám tady trvalý pobyt… Prosím na co mám nárok děkuji všem za odpověď

 3. Výživné Odpovědět

  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat,skrz výpočet výživného. Přítel má syna 12 let s bývalou a se mnou má 6 letou dceru. Bývalá neustále vymýšlí,co vše bychom ji měli hradit. Dostává výživné,zvýšili jsme ho od září o 500 Kč,že šel syn na druhý stupeň. Ale nyní vymysli,že chce ještě o 1000 Kč víc. Chtěli bychom vedet,jestli se zohledňuje i naše společné dítě a to že nejsme manželi a oni jsou. Děkuji

 4. Výživné ročního dítěte když nejsou manželé Odpovědět

  Můj syn má s přítelkyní ročního kluka ona má z prvního vztahu 7letého kluka její přítel ji nic nedává.Syn se s přítelkyní rozchází kolík by měl platit na roční dítě když to není soudně rozhodnuté?

 5. Fanda Odpovědět

  Dobrý den,
  Mám dvě dcery, starší dcera studuje VŠ .V 5. ročníku VŠ měla celý rok 3/4 pracovní úvazek. Po 5.ročníku udělala všechny státní zkoušky na nechala se zaměstnat na plný úvazek. Napsala diplomovou práci , ale neodevzdala ji, protože chce býti pořád vedená jako studen(daně, studen. úlevy atd.)Je mojí povinností platit jí výživné ,když má vlastní příjem ale je neustále studen.
  Mladší dcera studuje VŠ , tam mi to je jasné.
  Děkuji
  Fanda

  • Jitka Králová Odpovědět

   Výživné je povinnen rodič poskytovat studujícímu dítěti do té doby, dokud nebude schopno se samo živit. (Většinou tomu tak je, ne vždy.) Vaše dcera, i když je podle Vás dále studentkou, je schopna se živit sama. Není proto důvod, abyste jí i nadále výživné hradil.
   Jitka

  • Iveta Novotná - VašeVýživné.cz Odpovědět

   Dobrý den pane Františku,

   jak uvádíte u mladší dcery máte pravdu, tam povinnost výživného stále trvá. U starší dcery od zaměstnání na hlavní pracovní poměr by měl nárok na výživné zaniknout. Povinnost platit dítěti výživné je ukončena až okamžikem, kdy bude schopno se samo živit.

   V případě dalších dotazů můžete kontaktovat přímo odporníky programu https://www.vasevyzivne.cz/

 6. Martin Odpovědět

  Dobrý den,
  ve Vaší kalkulačce pro výpočet výživného uvádíte „Čistý příjem otce“? Chápu, že statisticky častěji většinou platí výživné otec a o děti se stará matka, ale vysvětlete mi, pro používáte toto genderově nerovnoprávnou formulaci. Vaše kalkulačka je předpojatá a mne osobně jak otce uráží, stejně jako se může dotýkat všech ostatních otců.

  Ocenil bych omluvu či alespoň úpravu Vaší kalkulačky a dalších formulací na tomto webu.

  S pozdravem
  Martin

  • Pavel Odpovědět

   Martine, přesně díky takovým, jako jsi ty, jde dnešní společnost do prde… háje.
   Běž tam i s genderem taky. Krásný den přeju.

  • Sirda Odpovědět

   Souhlas….předpojatá myšlenka že za vše může chlap a ženský jsou svaté.

   Hnus velebnosti.

 7. Zdena Odpovědět

  Dobry den byvali ma 5 deti soudne s jeho pritelkyni to ma tak ze 2 deti 14 a 16 let ma otec a 3deti 11 10 a13 ma jeho ex ted ceka semnou dite ale neni semnou zadam vyzivne na neprovdanou matku kolik muze dostat kdyz ex ma 30000 plat cisteho on plati na ty 3 deti 6000 alimenty a jeho ex mu plati 2000 alimenty dekuji

  • Iveta Novotná - VašeVýživné.cz Odpovědět

   Dobrý den paní Zdeno,

   Výše výživného se posuzuje dle majetkových poměrů a otce ale i Vašich a na druhé straně pak stojí i Vaše odůvodněné potřeby. U výživného na neprovdanou matku není nutné, aby neprovdaná matka dítěte sdílela stejnou životní úroveň otce dítěte. Tedy zde doporučuji přesně v návrhu určit důvody výše kterou požadujete. Výživné nezáleží jako u dětí na příjmu otce. Tedy i kdyby měl příjem vyšší než uvádíte, nemusí to mít na výživné vliv. Dále můžete žádat úhradu nákladů spojených s těhotenstvím (těhotenské oblečení, léky, lékařská péče).

 8. Pavla Odpovědět

  Dobrý večer, mám stejně staré 3 děti (trojčata), je jim 15 let.. S manželem ještě nemáme určené alimenty, ale platí mi 2.500 Kč a víc nic.. Peněz bere dost, ale nemá je přiznané, myslíte si, že má cenu si žádat o větší alimenty? Děkuji za odpoved

  • Iveta Novotná - VašeVýživné.cz Odpovědět

   Dobrý den Pavlo, bylo by určitě vhodné si nechat výživné určit soudně. Pokud otec přestane hradit a nemáte rozsudek o výživném, nemáte výživné jak ihned nárokovat, tedy nemůžete jej nikterak vymáhat soudně, exekučně čí řešit na policii nehrazení. Doporučuji se s otcem dětí domluvit na výši výživnému a poté si nechat stvrdit soudně. Pokud by nechtěl přistoupit na adekvátní částku, rovnou můžete podat návrh na určení výživného bez předchozí dohody. Vzor návrhu zde https://www.vasevyzivne.cz/navrh-na-urceni-pece/

   Co se týká výše výživného, vše se odvíjí od věku a potřeb dětí a zároveň příjmu rodičů. Kalkulačka, která by Vám moha pomoci zde https://www.vasevyzivne.cz/kalkulacka/

   Mgr. Iveta Novotná VašeVýživné.cz

 9. Kaja Odpovědět

  Dobry den chci se zeptat muj pritel ma dve deti s byvalou pritelkyni 4 a 7 let plati 7 tisic mesicne vse jim koupi casto dost casto si je bere a jezdi za noma nechal jo byt auto uplne vse vzal si ken obleceni a semnou ma 7 mesicni miminko a budeme stavet barak takze hypoteka na krku da se nak spocitat nekde kolik by mel platit? Ona ma slusnou vyplatu tak 25000 plus byt je napsany na ni splatil ho pritel a muj pritel ma vyplatu 32000 nevim treba sem hloupa ale prijde mi ze plati moc na to ze si je casto bere a plati i tady u nas za ne. Dekuji za odpovedi

  • Martin Odpovědět

   Dobrý den,váš muž platí hodně a bohužel se to nezmění.Já mám 4,9 a 11 a z 24500 platu mi vypočítaly 9500kč.Vše záleži na soudci,jak se vyspí!!!

  • Iveta Novotná - VašeVýživné.cz Odpovědět

   Dobrý den Kájo,

   to jak často si rodič bere své děti a zda jim kupuje věci nad rámec výživného je jeho svobodná vůle. Je otcem a je správné že se dětem věnuje. Co se týká výživného, vždy platí to co je určené soudně. Pokud nemá určené výživné soudně, je na vzájemné dohodě rodičů, která ale nemusí být plněna, kolik bude zasílat. Jen výživné určené soudně je vymahatelné. Pokud výživné soudně určené má, ale mezitím se mu narodilo další dítě je možné zažádat o snížení výživného s odůvodněním dalších vyživovacích povinností.

   Pokud se podíváte na kalkulačku https://www.vasevyzivne.cz/kalkulacka/ tak výživné z příjmu 32 000,- vychází na částku, kterou zasílá, ale není zde zohledněné, že má vyživovací povinnost na další dítě a aktuálně na Vás, která jste na rodičovské dovolené.

   Pokud si je bere opravdu velmi často, je i řešením střídavá péče, kdy se právě ve výživném zohlední, to že děti jsou u druhého rodiče a výživné se stanovuje pro oba rodiče vzájemně.

   Mgr. Iveta Novotná VašeVýživné.cz

 10. TIpet Odpovědět

  Jsem rozvedený 15l a dceři je 21l. Studuje 2r VŠ. Stanovené výživné mám 2.500,- ale platím ji 5.000,- + dalších 1.500,- na telefon a jiné aktivity měsíčně (pak oblečení a pod.) Od studia na VŠ to platím přímo ji na účet. Dcera chce z důchodu studia bydlet v podnájmu nebo na koleji, ale bývala ji nechce nějak přispívat, protože si mysli ze to co by ji měla dat jsou peníze co již platím dceři. Jak by měla dcera postupovat, aby ji bývala platila také. Ta je dnes provdaná, má další dceru 15l a zdůvodňuje to splacení hypotéky a pod.
  P.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *