Výživné (alimenty, vyživovací povinnost) je zákonem ustanovená povinnost obou rodičů (nikoliv jen otce) zajistit dětem základní potřeby pro život. Tato povinnost trvá o po rozvodu a nejčastěji je řešena tak, že otec (bývalý manžel) platí matce (bývalé manželce) pravidelně každý měsíc částku, kterou stanový soud. Více informací o výživném a alimentech naleznete v našem článku Výživné (alimenty) pro děti a manželku v roce 2021 nebo na stránkách VašeVýživné.cz.

Výživné si můžete jednoduše spočítat online pomocí naší kalkulačky nebo kalkulačky na stránkách VašeVýživné.cz. Berte přitom prosím na vědomí, že výsledek je pouze orientační a vychází z tabulky pro výpočet výživného schválené Ministerstvem spravedlnosti ČR, která je sice doporučována, ale není pro soud závazná. O konkrétní výši výživného rozhoduje vždy soudní proces. Jako nejdůležitější faktory přitom bere v úvahu počet dětí, jejich věk a příjmy a životní náklady obou rodičů.

 

Postup výpočtu výživného (alimentů) pro rok 2021

Postup výpočtu výživného na děti je patrný z následujících příkladů:

Příklad č. 1 – Rozvedená matka Komárková s jedním dítětem

 • 8leté dítě zůstává po rozvodu u matky (bývalé manželky)
 • Čistý měsíční příjem otce (bývalého manžela) je 35.000,– Kč
 • Jedná se o zabezpečení jednoho dítěte, soud by měl tedy využít horní hranici z níže uvedené tabulky (tj. 15%)
 • Měsíční výše výživného, které bude otec platit matce pro dítě je 15% z 35.000 = 5.250,– Kč

Příklad č. 2 – Rozvedená matka Čechová se třemi dětmi

 • Všechny tři děti (2, 6 a 12 let) zůstávají po rozvodu v péči matky (bývalé manželky)
 • Čistý měsíční příjem otce (bývalého manžela) je 48.000,– Kč
 • Jedná se o zabezpečení tří dětí, soud by měl tedy využít spodní hranici z níže uvedené tabulky (tj. 9, 11 a 14%)
 • Měsíční výše výživného, které bude otec platit matce pro děti je 34% (9 + 11 + 14) z 48.000 = 16.320,– Kč

Při výpočtu kalkulačka vychází z níže uvedené tabulky, která je schválena a doporučována Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Věk dítěteVýživné z čisté mzdy
0–5 let9–13 procent
6–9 let11–15 procent
10–14 let14–18 procent
15–17 let17–21 procent
18 a více let20–24 procent

V případě, že soud rozhoduje o výživném na jedno dítě, měl by se přiklánět k vyšší hranici. V případě více dětí (maximálně tří) by se soud měl přiklánět naopak k hranici nižší.

Diskuze k příspěvku má už 104 komentářů

 1. Jak dosáhnout výživného na zletilou? Odpovědět

  Dobrý den. Poraďte, prosím. Švagrová s rodinou delší dobu nežije. Pořídila si nemanželskou dceru a bydlí s přítelem se slušným příjmem. Bratr nic nevěděl a stále se pokoušel rodinu zachránit. Čeká ho rozvodové řízení. Na jejich společnou 18-ti letou dceru švagrová nepřispívá po celou dobu jejího studia. Dcera bydlí u otce. Pomáháme finančně celá rodina. Neteř teď svoji matku obhajuje, že je chudák na mateřské. Může bratr sám požadovat výživné? Chtěl, aby se matka podílela alespoň střídavou péčí, o tom nechce neteř ani slyšet. Švagrové tato situace vyhovuje, nic neřeší, neplatí, nehledá kompromis a nekomunikuje. Je to nefér. Děkuji za odpověď.

 2. 800 Kč pro dvě dětui (10 a 14let)! Odpovědět

  Přeji dobrý den, neboť se mi po třech a půl roku soudů podařilo konečně získat děti (10 a 14 let) do své péče, tak jsem byl velice překvapen když soud stanovil výši výživného matce na 300,- a 500,-, tedy na obě děti 800,- Kč. Neboť matka (49let) je v podmínce za kriminální činnost, je alkoholička, stále bere drogy a neustále zneužívá podpory státu i svých rodičů. Stále se vymlouvá, že si kvůli podmínce nemůže najít práci, bohužel když už něco má, tak po 2dnech z práce odejde s různými výmluvami. Zkrátka matka nemá absolutně žádný zájem pracovat!!! Nicméně soud jí vypočítával z poslední čáskty, kterou matka vydělávala (19600,-) již zmíněných, směšných 800,- Kč na obě děti! Je zvláštní, že po mě chtěl soud v době, kdy jsem stejného příjmu dosahoval i já, výživné ve výši 7000,- a po protinávrhu matky dokonce i zvýšení na 9200,-. Dle online kalkulaček bychom měli dostávat kolem 3k na dítě, tak jak je možné, že soud stanovil pouze 800,- korun na obě děti? Je možné s tímto smutným faktem cokoli dělat? Děkuji za odpověď.
  Daniel

 3. Od kdy se platí alimenty Odpovědět

  Dobrý den čekáme na rozvod a platím už alimenty musím je platit

 4. alimenty Odpovědět

  Dobrý den. Chci se zeptat, když je bývalá partnerka vdaná a stará se o 2 děti mají s manželem cca příjem 43000 kč a na děti platím 7000 kč alimenty mám nárok na snížení .
  Děkuji za odpověď.

 5. Muž nemá žádná práva Odpovědět

  Zákon o rodině je dělaný jen na ochranu žen a dětí. Muž je určen pouze k tomu aby platil. Díky tomuto zákonu je udělat si dítě s ženou pro úspěšného muže obrovské riziko.

 6. MARIAN Odpovědět

  Dobrý den jako tu už psali tatove uraží me to taky uz šest let s e staram o dva syny protoze maka je svine chlasta a sexuje kudy chodi je zamestnana a vydelava slusní penize a i vzhledem k tomu ji soud urcil výživne pouze 1800 na dva kluky .prej je to dane tim ze je matka .tak kde je pak logika .Zakony plti jen pro jednu pulku rodiny ,kdyby to byl chlap tak zaplati 8000 a nikoho by nezajimalo nic .

 7. Zvýšení alimentů Odpovědět

  Dobrý den mám 11l.starou dceru. Od 2.5 let jsem s ní sama. Byla mi svěřena do péče a otec se od té doby o ní nezajímá. Měl nějaké problémy byl i poté zavřený a před deseti lety mu soud vymeril alimenty 1000 Kč. Platí to za něj maminka a já šetřím každou kacku. Mám nějakou šanci na zviseni alimentů a jak to mám udělat

 8. jirka Odpovědět

  Dobry den .Pracuji sezonne v nemecku.Na ditě 5let mi vyměrili 10tis.
  Vydelavam asi 45tis.Pouze 7 mesicu v roce.je to prijatelne?

 9. Co je zahrnuto v Čistý měsíční příjem otce Odpovědět

  Dobrý den, 
  mel bych na Vás otázku. 
  Z čeho se vychází pro doplnění do tohoto políčka?
  Zadejte čistý měsíční příjem dlužníka…
  Čistý měsíční příjem otce…

  Postupoval jsem tak, ze jsem zadal hruby mesicni prijem (ktery mam uvedeny na pracovni smlouve, jsem zamestnanec) a ocistil jsem ho zdehttps://www.penize.cz/kalkulacky/vypocet-ciste-mzdy#mzda. 
  V prubehu roku mi nekdy plyne bonus, ale neni to vzdy podminkou. Nevim, zda tyto bonusy nebo prijmy nad zakladni hrubou mzdu do kalkulacky take zohlednit. 
  S podobnym pojmem (Čistý měsíční příjem otce) jsem se setkal zde https://www.prispevky.cz/kalkulacky/vyzivne-alimenty-vypocet, neni to vsak jednoznacne a nerad bych to spocital nepravne. 
  S byvalou pritelkyni mam syna 6 let. Syn je v peci matky. Samozrejme je vse dle dohody. Nebyli jsme sezdani. Byvala pritelkyne na mne velice tlaci a daval jsem ji vzdy veskere penize o ktere si rekla. Vim, ze bych jim nemusel davat v podstate zadne penize a k tomu me i pravnici vedou, ale samozrejme jiz leta davam a dle kalkulacky a sveho prijmu cca o 50 procent vice nez bych mel a byvala pritelkyne na mne stale tlaci, abych si to spocital, ze chce jeste vice penez. Domnivam se, ze timto pozadavkem a mym vyhovenim by se vyrazne poskodila, coz bych nerad. 
  Mnohokrat Vam dekuju za radu

 10. rodina základ státu,,,hahahaha Odpovědět

  výživné to by mělo být jednotné na obě strany 1000,nebo snad soud někomu nařizuje jestli ho tam má chlap strčit nebo ženě jestli má chlapovi roztáhnout nohy ,,,v tomto státě jsou děti zneužívány jen kvůli ziskům ,,jednoduché vysvětlení je jedno jestli má muž nebo žena dítě každý jen čeká jak by dostal jeden z druhého co nejtučnějši výživné ,,výsledek jen samé podvody udělali jste si dítě tak se mezi sebou dohodněte ,jsou snad všichni slepí ža se ženy nechávají úmyslně oplodnit s mužem který má miliony to se děje po celém světě rodina to už v dnešní době je jako sprosté slovo ,jen podvody a peníze to je dnešní svět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *