Podpora při rekvalifikaci, někdy také mylně označována jako příspěvek na rekvalifikaci, je dávka poskytovaná nezaměstnaným uchazečům o zaměstnání, kteří se zúčastní rekvalifikace zabezpečované Úřadem práce.

Je určena uchazečům o zaměstnání v evidenci Úřadu práce, kteří se zúčastní rekvalifikace a zároveň kteří nepobírají starobní důchod.

Rekvalifikace může být často jediným východiskem pro lidi, kteří nemohou najít uplatnění ve svém oboru. Nabídka rekvalifikačních kurzů je přitom velmi pestrá – od administrativní práci s počitačem, přes účetnictví, automechanika či maséra. Rekvalifikační kurz lze dnes najít téměř na jakoukoliv profesi. Cena kurzu se nejčastěji pohybuje od 5.000,– Kč až do 30.000,– Kč. Proto je vhodné využít státní podpory.

Podpora při rekvalifikaci

Podpora při rekvalifikaci

Výše podpory při rekvalifikaci

Výše podpory při rekvalifikaci u uchazeče, který pracoval v pracovním poměru, je 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého dosáhl v předchozím zaměstnání.

Výše podpory při rekvalifikaci u uchazeče, který podnikal, je 60 % posledního vyměřovacího základu, přepočteného na jeden kalendářní měsíc.

Pokud nelze doložit výši průměrného výdělku a uchazeč na tom nenese vinu, počítá se výše podpory v nezaměstnanosti podílem z průměrné mzdy v České republice, tedy jako 0,14násobek průměrné mzdy za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícímu kalendářnímu roku, ve kterém uchazeč o zaměstnání nastoupil na rekvalifikaci.

Maximální výše podpory při rekvalifikaci činí 0,65násobek průměrné mzdy, tj. 22.168,– Kč (pro rok 2021).

Jak podat žádost a podporu při rekvalifikaci získat?

Pro získání podpory v nezaměstnanosti postupujte následovně:

 1. Podejte žádost o zvolenou rekvalifikaci osobně na krajské pobočce Úřadu práce České republiky. Tiskopisy žádosti si můžete vyzvednout na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce nebo je vytisknout z níže uvedených internetových adres.
 2. Spolu se žádostí přineste dále například evidenční list důchodového pojištění, potvrzení o zaměstnání (zápočtový list), doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku, potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o podpoře při rekvalifikaci

Oficiální formulář pro podání žádosti online

Zákony a vyhlášky týkající se podpory při rekvalifikaci

Diskuze k příspěvku má už 6 komentářů

 1. Pavlína Odpovědět

  Dobrý den, od února jsem klesla na existenční minimum, 11.6.mi začal rekvalifikacni kurz, který jsem zdárně dokončila 30.7. Docetla jsem se, ze pokud si budu rekvalifikaci delat, vrátím se zpět na životní minimum. V červenci mi přišli stejně peníze jako měsíce předtím. Otázka je, když se mi zase teda zvedne to životní minimum z existenčního, děkuji

 2. Klimesova Odpovědět

  Mohu dostat současně podporu při rekvalifikaci a i podporu na bydlení?

 3. Eva Nova Odpovědět

  Dobrý den,

  Je možné absolvovat rekvalifikaci, pobírat podporu při rekvalifikaci a najít si i brigádu?
  Co když uchazečka o rekvalifikaci zjistí, že je těhotná, mění se tím nějak podmínky, pokud je schopna rekvalifikaci dokončit?

 4. Michal Odpovědět

  Dobrý den,

  Prosím o radu, 30.cervence 2018 jsem ukončil pracovní poměr dohodou. Tudíš 30.cervence 2018 jsem šel na nemocenskou operace páteře, která bude ukončena 30.cervna 2019.
  Chci se zeptat po ukončení neschopenky se budu hlásit na úřad práce.
  Mám nárok na podporu nezaměstnanosti?
  Zaměstnaný jsem byl od roku 2014 do července 2018.

  Dekuji za odpověď.
  Michael

 5. Lenka Odpovědět

  Dobrý den, je možné pobírat podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci současně? Děkuji LV

  • Podpora Odpovědět

   Pokud nastoupíte na rekvalifikaci hrazenou ÚP, výplata podpory v nezaměstnanosti se přeruší po dobu rekvalifikace.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *