Může se to stát každému – zničehonic se ocitnete bez práce a musíte se přihlásit na úřad práce. Během období hledání nového zaměstnání pak můžete získat finanční podporu v nezaměstnanosti. V dnešním článku se dozvíte, za jakých okolností a v jaké výši ji můžete pobírat.

Máte nárok?

Vaše první kroky po ztrátě zaměstnání by měly mířit na úřad práce, kam se musíte přihlásit do 3 pracovních dnů. Pokud za vás zaměstnavatel platil (nebo jste si jej platili sami jako OSVČ) důchodové pojištění, které je součástí sociálního, za minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky, máte na podporu v nezaměstnanosti nárok.

Podpora v nezaměstnanosti: kdy na ní máte nárok a kolik dostanete?

Z průměrné mzdy v předchozím roce se pak podpora v nezaměstnanosti vypočítává lidem, kteří:

 • byli na mateřské nebo rodičovské dovolené (s dítětem do 4 let věku),
 • starali se o závislou osobu,
 • byli dočasně v pracovní neschopnosti,
 • pobírali invalidní důchod (3. stupeň),
 • vykonávali dobrovolnickou nebo veřejnou službu (v rozsahu minimálně 20 hodin/týden).

Nárok na tento peněžitý příspěvek však ztrácí osoby:

 • pobírající nemocenské dávky nebo důchod,
 • ve výkonu trestu,
 • pobírající výsluhy, které jsou vyšší než podpora v nezaměstnanosti,
 • pobírající podporu v rekvalifikaci*,
 • kterým byl vypovězen pracovní poměr z důvodu zvlášť hrubého porušení povinností méně než 6 měsíců před registrací na úřadu práce.

*Jestliže podstoupíte rekvalifikační kurz, po celou jeho dobu se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí. Dostanete ale finanční příspěvek v podobě podpory při rekvalifikaci ve výši 60 % průměrného měsíčního výdělku s omezením maximální výše částky (v roce 2021 je maximum 20 297 Kč).

Délka pobírání a výše částky

Výše částky a délka vyplácení podpory v nezaměstnanosti závisí na tom, kolik jste vydělávali, na vašem věku, a také na době, po kterou jste na úřadu práce evidováni (částka se postupně snižuje, podrobnosti najdete v přehledné tabulce níže). Pokud jste však z práce odešli po dohodě se zaměstnavatelem nebo jste podali výpověď sami, budete od začátku registrace dostávat podporu v nezaměstnanosti ve výšce jen 45 % průměrného měsíčního výdělku

Pro výpočet je důležitá i celostátní průměrná mzda v předešlém roce – maximální výše podpory nesmí přesáhnout 58 % ze sumy, u osob samostatně výdělečně činných se vyplácená částka vztahuje k poslednímu vyměřovacímu základu sociálního pojištění. 

Délka evidence na úřadu práce

Výše podpory v nezaměstnanosti v roce 2021

1. a 2. měsíc

65 % průměrného měsíčního výdělku (maximálně 18 111 Kč)

3. a 4. měsíc

50 % průměrného měsíčního výdělku

5. měsíc (maximální doba podpory žadatele do věku 50 let)

45 % průměrného měsíčního výdělku

6.–8. měsíc (maximální doba podpory žadatele ve věku 50–55 let)

45 % průměrného měsíčního výdělku

9.–11. měsíc (maximální doba podpory, pokud je žadatelův věk vyšší než 55 let)

45 % průměrného měsíčního výdělku

Neseďte s rukama v klíně

Starší lidé shánějí zaměstnání hůře, a proto je stát chrání delší lhůtou vyplácení finančního příspěvku. V každém případě se vyplatí nečekat, co vám najde úřad práce, ale sami se aktivně na shánění nového zaměstnání podílet. V dnešní době ekonomického rozmachu stačí jen otevřít internet nebo noviny a volné místo najdete i při pouhé troše snahy.

Diskuze k příspěvku má už 1 komentářů

 1. Podpora v nezaměstnanosti , student Odpovědět

  Dobrý den, po 28 měsících v práci dávám výpověď , v práci končím 31.8 a nastupují na VŠ, studentem se stanu 3.9 , mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud se 1.9 přihlásím na úřad práce ? Děkuji za odpověď

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *