Příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa pro uchazeče o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti, zjednodušeně nazýván též příspěvek na podnikání, je jednorázová finanční výpomoc určená uchazečům o zaměstnání, kteří jsou v evidenci Úřadu práce a rozhodli se začít podnikat.

Příspěvek je nenárokový, o jeho přidělení rozhoduje komise a přiděluje ho jen vybraným uchazečům o zaměstnání. Tento příspěvek je určen uchazečům o zaměstnání, kteří se rozhodli samostatně podnikat.

Výše příspěvku na podnikání není pevně stanovena a rozhoduje o ni speciální komise. Příspěvek má však svou maximální výši, a to 6násobek průměrné mzdy, tj. 163.320,– Kč (platí pro 3. čtvrtletí roku 2016). Aktuální průměrná mzda je 27.220,– Kč.

Příspěvek na podnikání

Příspěvek na podnikání

Na co může být příspěvek na podnikání použit?

Jedná se o finanční výpomoc formou:

 • návratného příspěvku,
 • příspěvku na úhradu úroků z úvěrů nebo
 • jiného účelově určeného příspěvku.

Můžete jej tedy použít například na investici do začátku podnikání, spojenou s nákupem potřebného zařízení.

Podmínky pro přiznání příspěvku na podnikání

Žadatel musí být době podání žádosti veden v evidenci Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud svoji evidenci na Úřadu práce žadatel v průběhu schvalování jeho žádosti ukončí, žádost se zamítne.

Při schvalování žádosti se zvažuje několik aspektů, jako např. situace na trhu práce, délka evidence uchazeče o zaměstnání na Úřadu práce, jeho věk, kvalita podnikatelského záměru, náklady souvisejícím se zřízením nového pracovního místa. Tato kritéria, stejně jako jejich důležitost závisí na podmínkách daného regionu.

Bližší informace ke konkrétním požadavkům vám podá referent útvaru zaměstnanosti na příslušném Úřadu práce. Doporučuje se předem váš záměr konzultovat, protože podmínky pro poskytnutí finanční výpomoci se liší v závislosti na regionu.

O výši příspěvku rozhoduje hodnoticí komise, neměl by však překročit 6násobek průměrné mzdy.

Jak podat žádost a příspěvek na podnikání získat?

Pro získání příspěvku postupujte následovně:

 1. Svůj záměr začít podnikat a získat na něj tento příspěvek konzultujte s příslušným Úřadem práce, vyžádejte si potřebné informace a ujistěte se o tom, že váš záměr je v souladu s podmínkami získání příspěvku v daném regionu.
 2. Podejte žádost na kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce. Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout na příslušné pobočce Úřadu práce nebo ho vytisknout z níže uvedené internetové adresy.
 3. K žádosti dále doložte:
  • podnikatelský záměr (zpracovaný podle požadavků Úřadu práce),
  • ekonomickou rozvahu (váš předpoklad na období od zahájení podnikání do konce příslušného kalendářního roku a na období následujícího roku),
  • seznam předpokládaných kalkulovaných nákladů na zřízení pracovního místa,
  • doklad opravňující žadatele k podnikání v daném oboru (např. živnostenské oprávnění),
  • potvrzení o tom, že žadatel nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky vedené příslušným finančním nebo celním úřadem, nemá nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění nebo na pojistném a na penále na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti – lze vyřešit jednoduše tak, že Úřadu práce dáte přímo na formuláři žádosti souhlas s tím, aby si tyto informace získal sám,
  • doklad o zřízení bankovního účtu.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o příspěvku na podnikání

Oficiální formulář pro podání žádosti online

Zákony a vyhlášky týkající se příspěvku na podnikání

Diskuze k příspěvku má už 18 komentářů

 1. Kristýna Odpovědět

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jak dlouho musí být člověk, žádající o dotaci, veden na ÚP? Chtěla bych začít podnikat, nyní dodělávám školu a hned po ní bych se na to chtěla vrhnout a dotace by nebyla od věci 🙂
  Děkuji

 2. Jan Odpovědět

  Dobry den, mohu pracovat i u jineho zamestnavatele kdyz jsem zacal podnikat a cerpam dotaci na podnikani? Dekuji

 3. Martin Odpovědět

  Dobrý den chtěl bych se zeptat chci začít podnikat ale mám exekuce a chcu si požádat o insolvencni a chcu se zeptat zda mi může být poskytnuta nějaká pomoc od státu na nářadí děkují

 4. Jan Sikora Odpovědět

  Dobry den mam dotaz. Mam teprve 18 let a chtel bych zacit podnikat v postinstvi mam narok na dotaci kdyz jsem tak mlady.Dekuji

 5. Jakub Odpovědět

  Dobrý den, kdyby mi byla přiznána podpora na podnikání tak bude chtít stát, nebo úp tuto podporu vymáhat zpětně? respektive jestli peníze, které mi poskytnou budu muset v budoucnu vracet? děkuji za odpověď.

  • Markéta N. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,
   děkujeme Vám za dotaz. Závisí na typu příspěvku. Některé jsou formou dotace a není ho třeba vracet je tam však podmínka, že budete podnikat minimálně jeden rok či dva roky. Jednotlivé UP v různých krajích mají různou politiku zaměstnanosti, proto Vám doporučuji se zeptat na ÚP dle vašeho trvalého bydlištš.

 6. Zbynek Odpovědět

  Dobrý den pakliže bych dostal příspěvek na podnikání a z jakéhokoliv důvodu bych musel živnost ukončit. Jak postupuje UP v takových případech. Děkuji.

  • Markéta N. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den pane Zbyňku,
   děkujeme Vám za dotaz. Podmínky příspěvku na podnikání jsou přesně stanovéne ve smlouvě, kterou byste podepsal při schválení příspěvku.
   V případě ukončení živnosti je tam stanovená minimální doba, kterou člověk musí podnikat, aby mu tento příspěvek náležel. Tato doba činí dle mých informací jeden rok či dva roky. Podmínky se liší i od jednotlivých případů. Nejlépe je kontaktovat úřád práce v místě vašeho trvalého bydliště a zeptat se přímo jich.

 7. Gabriela Odpovědět

  Dobrý den,

  již jsem si zažádala o dotaci pro začínajícího podnikatele mám dotaz, zda je nějaká zákonem daná doba do kdy musí přijít ze strany úřadu vyrozumění o poskytnutí dotace. Čekám již 4 týden a je mi jasné, že úřady v ČR mají na vše dost času… Volám každý týden a ptám se osoby u které jsem žádost o dotaci pro začínajícího podnikatele odevzdávala a pokaždé mne jen odbude odpovědí, že neví v jaké je žádost schvalovací fázi. Už mi začíná docházet trpělivost a to zejména z důvodu, že v srpnu již bych ráda podnikala. Děkuji předem za odpověď

  • Markéta N. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den, děkujeme Vám za dotaz. Není bohužel žádná zákonem stanovená lhůta, ve které se ÚP musí vyslovit pro vaší žádost. Posouzení žádosti trvá zpravidla několik týdnů. Doporučuji se obrnit trpělivostí…..a přeji hodně štěstí v podnikání.

 8. Jana Trav. Odpovědět

  Je mi 25 let (letos v dubnu),muzu ziskat jeste dotace,nebo uz ne? Dekuji,vsude se uvadi do 25.je to vcetne? Dekuji za odpoved.

  • Markéta N. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den paní Jano,
   děkujeme Vám za dotaz. Snažila jsem se dohledat odpověď na vaši otázku i jsem volala na informační linku Úřadu práce, kde mi bylo řečeno, že jednotlivé kraje mají různá pravidla o dávání dotací a že mi neví jednoznačné odpovědět. Doporučuji Vám zajít přímo na Úřad práce dle vašeho trvalého bydliště a informovat se u příslušného pracovníka, který má dotace na starosti. S přáním hezkého dne. Nosálová.

 9. RENATA Odpovědět

  DOBRÝ DEN ,MÁM DOTAZ OHLEDNĚ PODNIKÁNÍ ,DOSTALA JSEM OD STÁTU FINANČNÍ
  PODPORU 30 000 KČ NA ROZJEZD SVÉ ŽIVNOSTI,KTERÁ JE TEPRVE NA ZAČÁTKU A
  NASKYTLA SE MI BRIGÁDA,A DOTAZ VLASTNĚ JE JESTLI MOHU TUTO BRIGÁDU PŘIJMOUT
  A POKUD ANO DO JAKÉ VÝŠI MZDY.DĚKUJI ZA ODPOVĚD RENATA.

  • Markéta N. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý paní Renato, děkujeme Vám za dotaz. Dle mého názoru státní podpora v podnikání nezavazuje člověka k tomu, aby si nemohohl přivydělat, ani neurčuje výši přivýdělku. Pokud máte nějaké papíry od úřadu práce, smlouvu, doporučuji ji prostudovat. Tam by mělo být vše napsané.

 10. Alice Odpovědět

  Dobry den! Ja bychtela se zeptat, jsem cizinka a trvaly bydliste mam v CR, jsem v materska dovolena, ted chci zacit podnikat nehtove studio tak muzu zadat zadost prispevek na materialu a veci??? Dekuji vam za odpoved!

  • Paula Odpovědět

   Dobrý den Alice, sice asi trochu pozdě, ale dotace se vztahuje pouze na zařízení, které vám zůstane alespoň rok, na který se zavazujete, ze budete v daném oboru podnikat. Maximálně se jeste muže vztahovat na pronájem prostor..

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *