Prezident svým podpisem novely Zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře schválil nejen více peněz pro rodiny s dětmi, ale i více peněz pro všechny důchodce. 

Od příštího roku bude všem penzistům a penzistkám pravidelně přidáno k současnému důchodu zhruba 500 Kč. Věk odchodu do starobního důchodu je v současné době stanoven na hranici 65 let, vláda však může dle potřeby stále tuto hranici měnit dle doby dožití. Česká republika je v současné době jediným členským státem EU, který nemá hranici sjednoceně danou.

Každoročně se teď vek odchodu do důchodu mění. U žen je to o čtyři měsíce, u mužů o měsíce dva. Legislativa počítá pro sjednocený věk pro odchod do důchodu pro muže i ženy narozené až po roce 1971. K růstu hranice nedochází automaticky, každých pět let by se měla dle aktuálních demografických dat přehodnocovat hranice.

 

Kalkulačka odchodu do důchodu

Kdy máte nárok nárok na důchod se dozvíte v kalkulačce pro rok 2020. Obecně lze tvrdit, že v případě ročníků narozených před rokem 1975 platí, že čím více dětí žena vychovala, tím dříve bude moci nastoupit do důchodu. Naopak pro osoby narozené po roce 1975, už nezáleží na tom, zda se jedná o muže či ženu a kolik vychovali dětí. Oba totiž půjdou do důchodu ve stejném věku. Berte prosím na vědomí, že výpočet pomocí této kalkulačky je pouze orientační.

Závazný výpočet provádí pouze Česká správa sociálního zabezpečení.

Žádost o přiznání důchodů

Žádat o přiznání důchodu je možné k datu nároku, ale také od pozdějšího termínu. Rozhodnutí, zda odejít do starobního důchodu, záleží jen na Vás. Jedná se o právo volby a nikoli o povinnost. Také termín, od kterého chcete důchod přiznat, si volíte sami.

Žádost o důchod sepisuje s občanem pracovník OSSZ. Rozhodne-li se občan podat žádost o důchod, musí se dostavit na příslušnou okresní – v Praze Pražskou, v Brně Městskou – správu sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého pobytu. Do žádosti o důchod je třeba uvést a ověřit mnoho údajů, proto ji s žadatelem vyplňuje pracovník důchodového oddělení. Podat žádost o důchod je možné kdykoliv v úřední dny OSSZ a není nutné se předem objednávat. Ten, kdo si však pro tento důležitý úkon chce sjednat konkrétní termín schůzky, má možnost využít službu online objednávání na webu ČSSZ.

Pokud v blízké době odchod do důchodu čeká, v našem článku článku naleznete množství užitečných informací. 

 

 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *