Více jak čtyři tisíce klientů VZP se trápí s nemocí, kterou veřejnost ne dobře zná nebo ji často zaměňuje s lupénkou. Jedná se však o lupus. Tato nemoc přináší pacientům nejen kožní problémy, ale také poškození kloubů, srdce, cév, ledvin, plic nebo i mozku. Nemoc, kterou většinou jako první značí zarudnutí kůže v obličeji, o které se dřív říkalo, že vypadá jako kousnutí vlkem, proto také lidový název Nemoc vlčího kousnutí (v latině znamená slovo lupus – vlk). Loni tato nemoc přišla VZP na 47,6 milionu korun. Každoročně připadá na 10. května Světový den lupusu, jehož cílem je zvyšovat povědomí lidí o této nemoci.

Pacientů s lupusem je bohužel čím dál více a rok od roku přibývají a stejně tak rostou i náklady na péči o ně. Zatímco v roce 2013 měla pojišťovna v evidenci celkcem 4 274 nemocných a zaplatila za péči o ně přes 42 milionů, loni už to bylo přes 4 338 pacientů a náklady tak vzrostly až na 47,6 milionu.

Lupus patří mezi autoimunitní onemocnění – znamená to, že imunitní systém člověka bojuje proti vlastním buňkám a tkáním. Protilátky, které touto činností vytváří se ukládají v místě působení nebo se dostávají do oběhu a tím vzniká zánět. Někdy se uvádí jako důvod vzniku tohoto onemocnění různé hormonální výkyvy nebo vnější podněty, které mohou vyvolat záchvat. Může to být např. slunění nebo virové infekce. Ovšem přesné příčiny zatím nejsou známy.

Nejčastějšími projevy onemocnění, které se obvykle objevuje mezi 15 a 35 lety věku, jsou:

  • bolesti kloubů a svalů, spolu s motýlovitým zarudnutím kůže na obličeji,
  • nesnášenlivost slunečního záření,
  • vypadávání vlasů,
  • křeče, bolestivé zduření mízních uzlin,
  • únava,
  • úbytek na váze,
  • nadměrné pocení.

Rizikové faktory nejdou bohužel ovlivnit. Vzhledem k tomu, že lupus vzniká nejčastěji u žen mezi 20. a 40. rokem věku, není takovýmto ženám doporučeno těhotenství. Hrozí totiž srdeční vada dítěte a také zhoršení lupusu samotné matky.

Po určení konečné diagnózy, které předchází vyšetření krve a další vyšetření podle projevů v jednotlivých orgánech, zahájí lékař léčbu. U nemocných, kteří trpí hlavně kožní formou nebo tam, kde je nižší aktivita nemoci, je důležité omezit hlavně slunění a používat ochranné krémy s vysokým faktorem. Pokud jsou komplikace závažnější, podávají se imunosupresiva. Je důležité se také vyvarovat momentů, jen na nemoc negativně působí ( slunění, porod, stres, užívání některých léků apod.). Vhodný je klidový režim a dostatek odpočinku alespoň v době, kdy je nemoc hodně aktivní. V posledních letech se u nejtěžších forem začala aplikovat tzv. biologická léčba.

Nejvíce klientů VZP, kteří jsou postiženi lupusem, se nachází v Jihomoravském kraji, v Praze a v Ústeckém kraji.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *