Platit si zdravotní pojištění je povinností každého občana České republiky. Jak to však mají s placením zdravotního pojištění řádní důchodci, předčasní a invalidní? Kdo z penzistů musí za loňský rok odevzdat u své pojišťovny přehled o příjmech?
Stát je povinen platit zdravotní pojištění za všechny výše zmíněné důchodce. Zařazení do kategorie státních pojištěnců však neznamená, že výdělečně činní penzisté neplatí zdravotní pojištění ze svého příjmu.
Pan Novák v předčasném důchodu
Pan Novák je již pár let v předčasném důchodu a nikterak si nepřivydělává. Kromě pobírání důchodu tedy nemá žádné další příjmy.
Pan Novák si nemusí nic hlídat, jeho zdravotní pojištění je kompletně hrazeno státem.
Paní Dvořáková v invalidním důchodu
Paní Dvořáková je invalidní důchodkyně I. stupně a nikterak si nepřivydělává.
Zdravotní pojištění má vyřešeno a nemusí nic odvádět.
Invalidní důchodce pan Hvězda
Pan Hvězda je také invalidním důchodcem. Na zkrácený úvazek si však přivydělává. Jeho měsíční hrubá mzda činí 11 000 Kč. Zdravotní pojištění je mu z hrubé mzdy vypočítáno z částky 11 000 Kč a činí 495 Kč.
Pan Hvězda tedy musí odvádět 495 Kč.
Starobní důchodce pan Kučera
Starobní důchodce pan Kučera si přivydělává na dohodu o provedení práce měsíčně 15 000 Kč. Na zdravotním pojištění je mu zaměstnavatelem sraženo 675 Kč (4,5 % z 15 000 Kč) a dalších 1 350 Kč (9 % z 15 000 Kč) za něj platí zaměstnavatel.
Když si totiž pan Kučera vydělá více než 10 tisíc korun měsíčně, musí i z dohody o provedení práce odvádět zdravotní pojištění.
Paní Veselá a její vedlejší samostatná výdělečná činnost
Penzistka paní Veselá vykonává samostatnou výdělečnou činnost. Ať důchodce či nikoli, v takovém případě se platí zdravotní pojištění vždy.
Měsíční záloha paní Veselé může být nižší (např. 400 Kč) než minimální měsíční záloha při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti (v roce 2021 v částce 2 024 Kč).