Pokud se chystáte do nějaké exotické země, kde je mnohem větší riziko nákazy některou z tropických nemocí, je dobré se před cestou nechat očkovat. Málokterý turista ovšem ví, hrozba nákazy existuje i v turisticky oblíbených a poměrně klasických destinacích. Nejčastěji se objevuje žloutenka, zažívací obtíže a poslední dobou také horečka dengue nebo i malárie.

Nejčastějším problémem při pobytu v zahraničí jsou zažívací potíže. S těmi se potýká až 50 % turistů směřujících do zemí severní Afriky nebo jihovýchodní Asie.

Žloutenka není jen nemoc špinavých rukou

Žloutenka je poměrně častá nemoc turistů, a přitom se jí dá velmi snadno předejít očkováním. Vhodnou vakcínu musí určit lékař s ohledem na plánovanou cestu a zdravotní stav každého jednotlivce. Jestliže se chystáte na dovolenou např. do Keni, Nepálu, Egypta, Mexika nebo Thajska, mělo by být očkování proti žloutence součástí vaší přípravy před cestou. Další vhodné očkování, které odborníci doporučují je proti břišnímu tyfu.

Musíte také počítat s tím, že ne každé očkování je hrazeno z veřejného pojištění. Česká průmyslová pojišťovna přispívá na 500 Kč na očkování, které není standardně hrazeno z veřejného pojištění. I přesto se ale očkovat vyplatí, jde přeci o vaše zdraví a jeho ochranu.

Málo známá horečka dengue může i zabíjet

Poměrně velkou hrozbu představují také nemoci, které jsou přenášeny hmyzem. Mezi ně se řadí i horečka dengue. Nemoc může mít lehčí průběh jako je chřipka, těžší průběh kdy pacient musí do nemocnice nebo v extrémních případech končit i smrtí. Proti tomuto onemocnění zatím bohužel žádná vakcína není. Jedinou ochrannou jsou repelenty, vhodný oděv a moskytiéry. Virus je ve světě poměrně hodně rozšířený a vyskytuje se asi ve 110 zemích světa. Každý rok se nakazí asi 100 miliónů lidí a 25 000 lidí nemoci podlehne.

Čeští turisté podceňují i vakcíny, které jsou určené pro naší domácí populaci bez ohledu na cestování, a které jsou dokonce i pro rizikové skupiny bez doplatku nebo jen s minimálním. Jedná se například o očkování proti chřipce či pneumokokům u starších a chronicky nemocných osob.

Odborníci občanům velmi doporučují, aby své zdraví zbytečně neriskovali a jestliže jedou do tropické ciziny, měli by si do některého z očkovacích center dojít a nechat se očkovat. V těchto centrech vám mohou odpovědět i na vaše dotazy a případně doporučit konkrétní očkování pro zvolenou destinaci.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *