Kromě povinného ručení je dobré mít uzavřené i havarijní pojištění. To se vám hodí jak doma, tak i v zahraničí. Na rozdíl od povinného ručení slouží havarijní pojištění na pokrytí nákladů na škody na vašem autě. Co konkrétně havarijní pojištění zahrnuje?

Co je to havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je určené k vaší ochraně a ochraně vašeho vozu při poškození. Na rozdíl od povinného ručení, ze kterého se vyplatí náklady na škodu, kterou jste způsobili třetí straně, havarijní pojištění je užitečné především pro vás. Poslouží vám totiž i v případě odcizení vozu, poškození vandalismem nebo vlivem počasí.

Víte, co je havarijní pojištění?

Co všechno kryje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění slouží zejména vám. Obecně můžeme říct, že kryje 4 hlavní rizika:

 • Dopravní nehodu
 • Zničení či poškození přírodními živly
 • Zničení či poškození cizí osobou
 • Odcizení

    Havarijní pojištění je dobré kombinovat s povinným ručením a sjednat je dohromady. Můžete tak značně ušetřit. Při sjednávání havarijního pojištění si můžete vybrat, která rizika chcete pojistit a zvolit si i další připojištění. Oblíbená jsou připojištění odpovědnosti, zavazadel nebo úrazové připojištění.

    Kolik za havarijní pojištění zaplatíte?

    To, kolik vás bude havarijní pojištění stát, záleží na několika faktorech:

    • Zvolená frekvence plateb
    • Vaše bydliště
    • Technické parametry vozidla
    • Zvolená spoluúčast
    • Zvolená výše pojistných limitů
    • Zvolené riziko pojištění
    • Další zvolená připojištění

          Cena havarijního pojištění se tak může pohybovat od několika stovek až po tisíce. U luxusních vozů často zaplatíte i desítky, někdy až stovky tisíc korun. Před uzavřením havarijního pojištění je dobré si porovnat ceny v jednotlivých pojišťovnách. K tomu vám nejlépe poslouží internetový srovnávač pojištění, jako je Srovnejto.cz.

          Dbejte i na asistenční služby

          Asistenční služby jsou součástí základního balíčku havarijního pojištění. Jejich rozsah se ale může lišit. K běžným službám patří odtah, vyproštění, nebo i ubytování, pokud je to nutné. Asistenční služba by měla fungovat nejlépe nonstop 24/7 na informační lince. Jelikož si ale rozsah služeb určuje pojišťovna, vždy je dobré si porovnat, co obsahuje základní balíček a za co už je nutné si připlatit. Některé služby je tak nutné si dokoupit zvlášť.

          Dejte pozor na spoluúčast

          Spoluúčast může výrazně snížit cenu pojistného. Vysoká spoluúčast je ale v konečném důsledku spíše rizikem, protože v případě nehody vám pojišťovna zaplatí jen část nákladů a zbytek, tedy daná spoluúčast, půjde z vaší kapsy.

          Přidat komentář

          Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *