Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení novelu zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Tento zákon obsahuje tzv. ošetřovatelské volno.
Podle dvou nedávných výzkumů péči v rodinách v Česku dostává kolem 80 000 seniorů a seniorek. Průměrně rodina věnuje opatrování blízkého 41 hodin týdně. Termín ošetřovatelské volno je možno chápat jako doba, kdy je zaměstananý člověk nucen bezodkladně začít pečovat o osobu blízkou, nejčastěji z důvodu nemoci či úrazu. Postarat by se mohli synové, dcery, vnoučata, manželé a manželky, prarodiče, registrovaní partneři a partnerky, druhové a družky, ale i sourozenci, zeťové a snachy či synovci a neteře. Mohly by to být i ti, kteří nejsou příbuznými, ale bydlí s ošetřovaným ve společné domácnosti. Ministerstvo široký okruh pečujících zdůvodnilo tím, že by rodiny měly mít možnost vybrat si pro sebe nejlepší variantu péče.
Dle návrhu novely by si ošetřující lidé tak po souhlasu svého zaměstnavatele mohli vzít až 90 dnů volno, kdy by jim bylo vypláceno 60% základu jejich příjmu. Zaměstnavatelům se však nelíbí uvolňování zaměstnanců na tak dlouhou dobu.
Novela by měla podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) odstranit překážky, které lidem znemožňují pečovat o rodinné příslušníky v domácím prostředí. Vedle příjmu by jim tak zajistila i ochranu pracovního místa.
Zda bude nakonec novela schválena, však ukáže čas.