Pohřebné, často také nazýváno jako příspěvek na pohřeb, je jednorázová dávka státní sociální podpory.  Pohřebné je sociální příspěvek, který má pomoci uhradit náklady spojené s pohřbem nezaopatřeného dítěte nebo rodiče nezaopatřeného dítěte. Jedná se o sociální dávku nezávislou na výši příjmu žadatele. Tento příspěvek je určen tomu, kdo vypraví pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte.

Podmínky pro přiznání pohřebného

Splněny musí být současně tyto dvě podmínky:

 1. žadatel musí mít trvalý pobyt a bydliště na území České republiky,
 2. zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území České republiky (v případě mrtvě narozeného dítěte tato podmínka neplatí).

Výše pohřebného je stanovena na 5.000,– Kč. O pohřebné lze požádat zpětně, ale nejpozději do 1 roku ode dne pohřbení.

Pohřebné

Pohřebné

Jak podat žádost a pohřebné získat?

Pro získání pohřebného postupujte následovně:

 1. Podejte žádost o pohřebné na kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce. Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce nebo ho vytisknout, či přímo vyplnit online a poté vytisknout z níže uvedené internetové adresy.
 2. Spolu se žádostí předložte zároveň vlastní doklad totožnosti, rodný list dítěte nebo jiné doklady prokazující, že zesnulý byl rodičem nezaopatřeného dítěte, dále úmrtní list a doklady, které vydá pohřební ústav: fakturu za vypravení pohřbu, doklad o zaplacení nákladů spojených s vypravením pohřbu a doklad o datu pohřbení.
 3. Pro nezaopatřené dítě od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let, jeden z níže uvedených formulářů, který odpovídá konkrétní situaci.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o pohřebném

Oficiální formulář pro podání žádosti online

Pro nezaopatřené dítě od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let, některý z těchto formulářů

Diskuze k příspěvku má už 34 komentářů

 1. Jitka Odpovědět

  Dobrý den, moji mamince zemřela maminka o kterou pečovala, probírala příspěvek na její nemohoucnost. Má v tomhle případě nárok na pohřebné. Děkuji za odpověď.

 2. Jarmila Odpovědět

  Dobrý den, zemřela mi maminka a já jsem svobodná 53 žena v současné době nezaměstnaná a pobírám do června 2017 4820,- kč, našetřeno nic nemám. Bratr zaplatil cca 23000,- kč za pohřeb a jelikož také nemá moc peněz tak po mně chce zaplatit polovinu pohřbu a já nemám z čeho mu zaplatit 11500,- kč, mám nárok na pohřebné? Děkuji Nemcovská Jarmila

 3. Marian Odpovědět

  Dobrý den jsem 34 lety invalidní důchodce pobiram 3300 nemám jak pochovat svoji Mamku potřebují pomoc

 4. Monika Holešovská Odpovědět

  dobrý den. sestře umřel syn-29 let. trvalé bydliště měl na úřadě města Brno. byl bez prostředků. byl nemocný,umřít přišel k matce. nikdo mu na nic nepřispěl a vyřizovali mu invalidní důchod,kterého se nedočkal. sestra je na sociálních dávkách,tudíž na pohřeb nemá. má nárok na pohřebné? děkuji za odpověd. Monika H.Brno

  • Martina M. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz.

   S největší pravděpodobností na pohřebné nárok nevznikne, protože syn nebyl nezaopatřeným dítětem v době úmrtí. Nestudoval a byl starší 18 let. Tento příspěvek je určen tomu, kdo vypraví pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte.

 5. Ida Tóthová Odpovědět

  Dobrý den přeju.
  Poprosím také o radu, i když samozřejmě jsem četla, že zemřelá osoba musí mít trvalý pobyt na území ČR a moje matka neměla tady pobyt. Já mám české občanství, ale narodila jsem se na Slovensku. Moje matka žila a umřela na území Slovenska. Zemřela v prosinci loňského roku,a já jsem jí vypravila řádný pohřeb, a mám fakturu od pohřebního ústavu. Na úřadě na Slovensku mi žádost o příspěvek zamítli, že já mám české občanství, a nemám nárok na příspěvek. V České republice asi taky nemám nárok? Děkuji za odpověď.

 6. Alena Odpovědět

  Dobrý den. Jsem matka nezletilé dcery, její otec, se kterým jsem už nežila, zahynul 21.10.2016. Trvalé bydliště měl stále v ČR, v našem městě,ačkoli od 1.8.2016 poracoval legálně v Německu.Pohřeb vypravoval bratr zemřelého, také s trvalým pobytem v ČR, v našem městě, také legálně pracuje od ledna 2016 v Německu. Chtěl požádat o příspěvek na pohřeb ve výši 5 000,-Kč, ale na sociálním odboru ÚP v našem městě mu bylo sděleno, že si musí požádat v Německu, když tam on i zemřelý pracovali v době úmrtí. V Německu mu ovšem sdělili, že jsou trvale občany ČR, že si musí požádat v místě bydliště. Nechceme kvůli smrti „ždímat stát“, ale pohřeb je dnes velice nákladný, stejně tak jako úprava hrobového místa, bratr zemřelého má svou rodinu, hypotéku a já mu jako samoživitelka nemohu přispět, proto by těch 5tis. pomohlo. Veškeré doklady – faktury za pohřeb na jméno žadatele, doklady žadatele – bratra, úmrtní list otce i rodný list nezl.dcery jsme předložili, přesto nás odmítli. Prosím o odpověď. Děkuji.

 7. Monika Odpovědět

  Dobry den,zemřel mi otec,nepracoval. a ja vypravuji pouze kremaci a pak se rozloučíme v rodinném kruhu.jsem na materske divolépe, mam nárok na přízpevek?žádost podám na matriCe? Moc dekuji

 8. Blanka Odpovědět

  Dobrý den zemřel my syn a dělám mu pohřeb sice bude jen zpopelněn ale nevím zda mám nárok na příspěvek když už bydlí sám děkuji za odpověď

  • Markéta N. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den paní Blanko,
   upřímnou soustrast se smrtí vašeho syna….. Nárok na pohřebné máte, pokud Váš syn byl nezaopatřený. Není nutné, aby s Vámi bydlel. Jediná podmínka v tomto ohledu je, že musí mít trvalý pobyt v České republice.
   Otázka je, jestli Váš syn spadá do kategorie nezaopatřený, tzn. jestli sám ještě nevydělával.

 9. Edrová Petra Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Se zesnulým jsem sice rozvedená, ale máme spolu tři nezletilé děti (8,8,14 ), které byly svěřeny do mé péče. Otec ale na ně měl určené alimenty. Pohřeb vypravuji já, ale zesnulý bude pouze zpopelněn, bez obřadu. Ten pak proběhne v soukromí v rodinném kruhu. Máme v tomto případě nárok na pohřebné?
  Děkuji za odpověď

  • Markéta N. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,
   děkujeme Vám za dotaz. Upřímnou soustrast…. Ano, máte ze zákona nárok na 5 000,- Kč pohřebného, pokud otec vašich dětí měl na území České republiky trvalý pobyt.

   Prosím, prostudujte si naše internetové stránky, kde je uvedeno, kde o pohřebné žádat a co k tomu budete potřebovat. O pohřebné můžete žádat online nebo zajít na Úřad práce. Dávka se uznává rok zpětně.
   http://www.prispevky.cz/ostatni/pohrebne

   Přeji Vám i vašim dětem hodně sil!

 10. gabriela Odpovědět

  Dobryden mam dotaz jestli bych mela narok na prispevek na pohreb jsem dcera a umrela mi maminka ktera byla bez prace a ja se oni starala a prispivala ji na rizne veci dekuji

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *