Pohřebné, často také nazýváno jako příspěvek na pohřeb, je jednorázová dávka státní sociální podpory.  Pohřebné je sociální příspěvek, který má pomoci uhradit náklady spojené s pohřbem nezaopatřeného dítěte nebo rodiče nezaopatřeného dítěte. Jedná se o sociální dávku nezávislou na výši příjmu žadatele. Tento příspěvek je určen tomu, kdo vypraví pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte.

Podmínky pro přiznání pohřebného

Splněny musí být současně tyto dvě podmínky:

 1. žadatel musí mít trvalý pobyt a bydliště na území České republiky,
 2. zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území České republiky (v případě mrtvě narozeného dítěte tato podmínka neplatí).

Výše pohřebného je stanovena na 5.000,– Kč. O pohřebné lze požádat zpětně, ale nejpozději do 1 roku ode dne pohřbení.

Pohřebné

Pohřebné

Jak podat žádost a pohřebné získat?

Pro získání pohřebného postupujte následovně:

 1. Podejte žádost o pohřebné na kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce. Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce nebo ho vytisknout, či přímo vyplnit online a poté vytisknout z níže uvedené internetové adresy.
 2. Spolu se žádostí předložte zároveň vlastní doklad totožnosti, rodný list dítěte nebo jiné doklady prokazující, že zesnulý byl rodičem nezaopatřeného dítěte, dále úmrtní list a doklady, které vydá pohřební ústav: fakturu za vypravení pohřbu, doklad o zaplacení nákladů spojených s vypravením pohřbu a doklad o datu pohřbení.
 3. Pro nezaopatřené dítě od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let, jeden z níže uvedených formulářů, který odpovídá konkrétní situaci.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o pohřebném

Oficiální formulář pro podání žádosti online

Pro nezaopatřené dítě od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let, některý z těchto formulářů

Diskuze k příspěvku má už 49 komentářů

 1. Pařízek Antonín Odpovědět

  11.3.2021 mně zemřela manželka / jsem důchodce 78let / a nyní mám výdaje s pohřbením a prosím o sdělení ,zda má nárok na příspěvek na pohřebné a kde si ho mohu vyžádat . Informace o pohřebném a online formulář se mně nepodařilo otevřít. děkuji Pařízek

 2. Ivana Odpovědět

  Dobrý den zemřela mi maminka ,pohřeb jsem zařizovala a platila já .Mám právo žádat o pohřebné?

 3. Jozefína Odpovědět

  Dobrý den prosím o pomocnou radu..21.2.1019 mne zemřel syn…není tomu konec ..11.4.2019 mne zemřel manžel..je to moc . Mám nárok na nějaký příspěvek děkuji.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *