Podobně jako v případě příspěvku na penzijní připojištění, i stavební spoření si vzal do rukou stát a poskytuje možnost přidat majitelům stavebního spoření nějakou tu korunu. Jestliže máte u některé ze stavebních spořitelem založený účet a (ne)pravidelně odkládáte určité částky na svůj tamější účet, pak čtěte dál, protože právě vás se může státní příspěvek týkat. A pokud nemáte, možná vás tento článek přesvědčí k tomu, si jej založit.

Co je a jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření je finanční produkt, který na českém trhu funguje již od devadesátých let minulého století a dodnes se těší velké oblibě. Mnoho lidí by ho dokonce označilo za nezbytný. Jedná se také o jeden z nejbezpečnějších investičních produktů, protože podléhá kontrole státu a České národní banky. Umožňuje naspořit dostatečné částky na budoucí výstavbu, rekonstrukce či jiné stavební úpravy nemovitostí.

Důležité je, že částku můžete vybrat nejdříve po 6ti letech. Pokud chcete stavební spoření ukončit dříve, přijdete o státní příspěvek a úrok.

V praxi to tedy funguje následovně:

 1. U vámi vybrané bankovní instituce si založíte účet pro stavební spoření (není nutné mít u té samé společnosti bankovní účet) a stanovíte si cílovou částku, kterou chcete naspořit
 2. Měsíčně příspíváte vámi stanovenou částkou a současně vám stát poskytuje příspěvek
 3. Vklady jsou na účtu navíc úročeny sazbou 1 – 2% v závislosti na vybrané bankovní instituci a vkládané částce
 4. Jakmile spoříte alespoň 24 měsíců a dosáhnete alespoň 40% cílové částky, máte možnost čerpat tzv. levný úvěr na bytové potřeby

Reálný úrok po započtení státní příspěvku je přibližně 4%, což je velmi solidní.

Většina rodičů založila stavební spoření pro své děti a během jejich dosívání se na účtu obvykle nashromáždí relativně vysoká částka, kterou lze následně prakticky využít. Velkou výhodou tohoto spoření je benevolentní pravidlo ohledně pravidelnosti příspěvků – není nutné přispívat každý měsíc, ale nárazově a libovolnými částkami a to dokonce včetně zaslání peněz několik let dopředu.

Například v loňském roce se úspory uložené díky stavebnímu spoření využily pro modernizaci či rekonstrukci bezmála každé čtvrté nemovitosti v Česku. Od roku 1993 půjčily stavební spořitelny přes 707 miliard korun, průměrně žadatelé půjčují několik stovek tisíc.

Státní příspěvek (podpora) na stavební spoření pro rok 2021

A jak že to vlastně je se státním příspěvkem? Každá v minulosti uzavřená smlouva o stavebním spoření (tj. vedená na jedno rodné číslo) umožní získat státní podporu až do výše dvou tisíc korun ročně.

Státní příspěvek pro stavební spoření činí 10% z vkladu, souhrnně vzato na jednu smlouvu o stavebním spoření tak můžete mít nárok až na dotaci ve výši 2.000,– Kč – to je také strop pro maximální státní podporu za rok. To znamená, že pro získání maximální podpory je nutné na účet uložit alespoň 20.000,– Kč za rok.

Státní podpora je 10% z uspořené částky za rok. Maximálně výše příspěvku je 2.000,– Kč.

Pokud má účastník více stavebních spoření u různých institucí, státní příspěvek je vyplácen na všechny smlouvy u kterých je veden požadavek. Stále však nesmí překročit limit 2.000,– Kč za rok.

Výhodou je, že po uplynutí 6ti let, lze s naspořenou částkou, včetně státní podpory, libovolně nakládat. Můžete tedy peníze utratit za cokoliv, není nutné je investovat do bydlení.

Nevýhodou je nestálost státního příspěvku, který se může libovolně měnit a vláda jej dokonce může i úplně zrušit.

Podmínky pro získání státní podpory

 • Účastník musí být fyzická osoba (právnická osoba příspěvek získat nemůže)
 • Účastník musí být občanem České republiky nebo občanem jiného státu s trvalým pobytem na území ČR a přiděleným rodným číslem
 • Účastník musí na účet se stavebním spoření přispívat minimálně 6 let (72 měsíců)

Jak podat žádost a získat stání podporu na stavební spoření

Získat státní podporu je velice jednoduché a nemusíte proto „obíhat“ žádné státní instituce. Při zakládání stavební spoření je vám většinou nabídnuta automaticky. Důležité je se ujistit, že je státní dotace zanesena ve smlouvě o stavebním spoření.

Příspěvek na stavební spoření od zaměstnavatele

Zaměstnavatel na stavební spoření přímo přispívat nemůže. Může přispívat pouze na penzijní připojištění.

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 11 komentářů

 1. Eva Odpovědět

  Dobrý den,
  Prosím o radu, v červnu mi konci stavební spoření.V lednu 2021 jsem zaplatila na účet stavebního spoření 20 000 Kč. Statni podpora se připisuje v dubnu každého roku. Pokud dám výpověď tři mesice před červnem, kdy dostanu připsánou stání podporu za rok 2021? Předem děkuji za odpověď.Eva

 2. Eva Odpovědět

  Dobrý den,
  mam dotaz ohledně ukončení smlouvy a připsání dotace za rok 2021.
  Smlouva o stavebním spoření mi konci v cervnu 2021. Za rok 2021 jsem již zaslala na spoření 20 000kc. Zajímá mne ,jestli po podání trimesicni výpovědi a ukonceni smlouvy v cervnu2021, kdy dostanu dotaci na účet za rok 2021, když stát zasílá dotace v dubnu každého roku. Prosim o radu ,jak postupovat a jestli tu výpověď není lepší posunout až na rok 2022, abych nepřišla o dotaci za rok 2021. Cilova částka nebude překročena ani v roce 2022.
  Velice děkuji za odpověď.

 3. Tomáš Odpovědět

  Dobrý den, v roce 2020 jsem zaslal na účet stavebního spoření syna 18000,- a bylo mu z minulého roku připsáno 2000,- jako Státní příspěvek. Má tedy nárok na 2000,- za rok 2020? Nebo tam musím dát 20000,-? a příspěvek se jako spoření spoření nepočítá? Děkuji za odpověď. S pozdravem Tomáš

 4. Hanka Odpovědět

  Dobrý den, je prosím nějaká změna v rámci komentáře před rokem- ohledně státního příspěvku, prosím?- viz komentář níže

  Dobrý den, paní Laštůvková, ano, i po uplynutí 6ti let můžete pokračovat ve spoření se statním příspěvkem. Doba po kterou můžete spořit je omezena jen cílovou částkou, nikoli časem. Budu rád, když se na mě obrátíte klidně i s dalšími dotazy ohledně spoření.

 5. Státní příspěvek Odpovědět

  Dobrý den, pokud budu mít stavební spoření a penzijní připojištění, čerpám státní příspěvek na obě smlouvy?
  Děkuji za odpověď

 6. Státní příspěvek Odpovědět

  Dobrý den
  Když mám stavebko od 7 ledna,tak na státní příspěvek za ten rok nárok nemám?

 7. Dana Odpovědět

  Dobrý den,

  když budu mít např. 3 smlouvy stavebního spoření, na každou smlouvu dostanu státní příspěvek?

  Děkuji za odpovědˇ

  Kováčíková Dana

 8. Alena Laštůvková Odpovědět

  Dobrý den, není mi jasné jestli po 6 letech spoření mohu se stávající smlouvou spořit dále se státním příspěvkem, nebo musím smlouvu ukončit a případně založit smlouvu novou a začít spořit od začátku.

  • Jeroným Škaloud, Broker Consulting, 723913033 Odpovědět

   Dobrý den, paní Laštůvková, ano, i po uplynutí 6ti let můžete pokračovat ve spoření se statním příspěvkem. Doba po kterou můžete spořit je omezena jen cílovou částkou, nikoli časem. Budu rád, když se na mě obrátíte klidně i s dalšími dotazy ohledně spoření.

 9. Gabriela Odpovědět

  Dobrý den, podmínky stavebního spoření jsou mi vcelku srozumitelné. Ale přece jenom bych se chtěla zeptat, když jsem občanem Slovenské republiky a nemám na území ČR trvalý pobyt, na stavební spoření se státní prémií teda nárok nemám, správně? Úročení u stavebního spoření probíhá per mensem nebo per annum? Děkuji za odpověď.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *