Česká průmyslová zdravotní pojišťovna připravila pro své klienty, ženy a muže nad 19 let věku, příspěvky na různá preventivní vyšetření. Pojišťovna tím chce motivovat klienty k větší péči o vlastní zdraví formou preventivních vyšetření.

Jedná se o následující příspěvky:

  • ultrasonografické nebo mamografické vyšetření prsu, až 300,– Kč
  • vyšetření rakoviny prostaty, až 500,– Kč
  • vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku,- až 500,– Kč
  • vyšetření pigmentových skvrn, až 300,– Kč
  • prevence poruch paměti, až 300,– Kč
  • prevence osteoporózy, až 300,– Kč
  • vyšetření zeleného zákalu (glaukomu), až 300,– Kč

Veškeré příspěvky jsou omezeny maximální celkovým limitem čerpání 1.000,– Kč.

Příspěvky na prevenci rakoviny (až 500,– Kč)

Příspěvky na prevenci jsou zaměřeny na prevenci rakoviny a glaukomu. Ženy mají možnost využít příspěvek na ultrasonografické nebo mamografické vyšetření prsu, nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. Rakovinou prsu v České republice onemocní na 6 tisíc žen, každá 8. česká žena se s touto nemocí setká v průběhu svého života. Jedinou účinnou prevencí je samovyšetření prsu, prováděné jedenkrát měsíčně, a dále pravidelné preventivní prohlídky.

Specifickým vyšetřením v rámci onkologické prevence pro muže, na které Česká průmyslová pojišťovna přispívá, je vyšetření rakoviny prostaty. Toto onemocnění se vyskytuje nejčastěji ve věkové skupině 70–80 let, ale jeho latentní fáze může nastat mnohem dříve.

Ačkoli je rakovina prsu nejčastějším onkologickým onemocnění u žen, nejčastějším onkologickým onemocněním vůbec je rakovina tlustého střeva a konečníku. S touto nemocí drží Česká republika smutný světový primát – v žádném jiném státě není její výskyt tak častý, ročně u nás touto nemocí onemocní až 8 000 lidí, žen i mužů. Nenahraditelnou prevencí je samovyšetření domácí stolice na přítomnost krve nebo kolonoskopie.

Vyšetření pigmentových skvrn hraje rovněž nezastupitelnou roli v oblasti onkologické prevence. Z pigmentových skvrn vzniká sice nejméně častý, zato zdaleka nejnebezpečnější kožní nádor – melanom. Tento zhoubný kožní nádor se objevuje na místech, která byla opakovaně opalována, může se přitom jednat o jakékoli místo na těle. Jeho největší riziko spočívá v časných metastázích, pokud je ale odhalen včas, bývá vyléčení téměř stoprocentně.

Příspěvek na prevence poruch paměti (až 300,– Kč)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v roce 2020 poskytne mužům a ženám od 60 let příspěvek na preventivní vyšetření poruch paměti/kognitivních funkcí. Jedná se o cílené psychiatrické/psychologické vyšetření dotazníky – MMSE, AKT, MoCA.

Poruchy paměti jsou časté ve stáří, ale mohou se vyskytovat již od středního věku. Mozek může být postižen zánětem, nádorem, cévním onemocněním, alkoholem, léky, nebo se již může jednat o počínající Alzheimerovu chorobu.

Příspěvek na prevenci osteoporózy (až 300,– Kč)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v roce 2020 poskytne mužům a ženám ve věku od 50 let příspěvek na preventivní vyšetření osteoporózy (vyšetření celotělovým denzitometrem). Jedná se o vyšetření realizované na žádost pacienta (tj. bez doporučení praktickým lékařem).

Osteoporóza patří k tzv. civilizačním chorobám. Ve vyspělých zemích postihuje asi 8 % obyvatelstva. Rozvoj osteoporózy probíhá často bezpříznakově a projeví se až jejími závažnými komplikacemi, mezi které patří kompresní zlomeniny obratlů, krčku stehenní kosti a předloktí.

Příspěvek na vyšetření zeleného zákalu – glaukomu (až 300,– Kč)

Další oblastí prevence, na kterou jsou poskytovány příspěvky České průmyslové zdravotní pojišťovny, je vyšetření zeleného zákaluglaukomu. Jedná se o onemocnění, při němž dochází k postupnému poškození zrakového nervu. V důsledku zvyšujícího se nitroočního tlaku jsou jednotlivé oční nervy utlačovány a odumírají, což způsobuje zezačátku zúžení zorného pole, a později snížení ostrosti zraku. Toto onemocnění je nebezpečné v tom, že ho pacient nemá ze začátku vůbec šanci poznat, proto je jedinou možnou prevencí vyšetření oka.

Celková výše příspěvku České průmyslové zdravotní pojišťovny za jeden kalendářní rok včetně bodů získaných v programu Bonus Plus může činit až 1.500,- Kč.

Kde se dozvědět více

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *