Česká průmyslová zdravotní pojišťovna připravila pro své pojištěnce do 18 let včetně (děti a mládež) příspěvky na zajištění vybraných potřeb nebo pomůcek souvisejících se zdravím. Jedná se o:

 • sportovní prohlídka, až 300,- Kč
 • příspěvky na prevenci rakoviny kůže, až 500,- Kč
 • příspěvek v rámci prevence trombózy, až 1.000,- Kč
 • pevná nebo snímatelná rovnátka, až 300,- Kč
 • letní tábory, až 300,- Kč
 • organizované plavecké kurzy, až 300,- Kč
 • příspěvek na očkování, až 500,- Kč

Veškeré příspěvky jsou omezeny maximální celkovým limitem čerpání 1.000,– Kč.

Sportovní prohlídka, až 300,– Kč

Pro děti a mládež do 18 let připravila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna i příspěvek na sportovní prohlídku, tedy na specializované účelové vyšetření realizované u některého z poskytovatelů zdravotních služeb. Sportovní prohlídky jsou vyžadovány například před zápisem dítěte na sportovní výcvik, případně před přijímacími zkouškami na sportovně zaměřenou školu. Výše příspěvku činí až 300,– Kč.

Prevence rakoviny kůže, až 500,– Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna též proplácí prevenci rakoviny kůže. Děti a  mládež mají nárok na příspěvek na vyšetření pigmentových skvrn. Rakovina kůže (nebo také karcinom kůže) dnes patří k velmi častým nádorovým onemocněním. Vyskytuje se především u starších lidí, ale může se vyskytnout i v mládí. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna chce svým preventivním programem podpořit včasné zachycení této nebezpečné choroby.

Z pigmentových skvrn vzniká sice nejméně častý, zato zdaleka nejnebezpečnější kožní nádor – melanom. Tento zhoubný kožní nádor se objevuje na místech, která byla opakovaně opalována, může se přitom jednat o jakékoli místo na těle. Jeho největší riziko spočívá v časných metastázích, pokud je ale odhalen včas, bývá vyléčení téměř stoprocentně.

Výše příspěvku činí až 500,– Kč.

Prevence trombózy, až 1.000,– Kč

Rodičům dívek mezi 12. a 18. poskytuje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna také příspěvek na speciální genetické vyšetření DNA, které je zaměřeno na pravděpodobnost trombofilních komplikací (ve spojení zejména s užíváním hormonální antikoncepce). Včasným odhalením této dědičné dispozice lze efektivně předejít vážným zdravotním problémům v budoucnu. Výše příspěvku činí až 1.000,– Kč.

Příspěvek na rovnátka, až 300,– Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna připravila pro své pojištěnce příspěvek na pevná nebo snímatelná rovnátka. Tento příspěvek je určen dětem a mládeži do 18 let včetně.

Ortodontické aparátky (rovnátka) se používají k léčení ortodontických vad zubů a čelistí u dětí i u dospělých. Právě v dětském věku je léčba vhodná, protože trvá kratší dobu než v dospělosti a je levnější, protože zuby dětem teprve rostou.

Ortodontická léčba je indikována ortodontistou, a to na základě doporučení příslušného zubaře. V závislosti na typu vady jsou v rámci léčby použita snímatelná, nebo fixní rovnátka, či dokonce oba typy postupně za sebou. U dětí se léčba zahajuje při vývojové obměně chrupu a trvá zpravidla několik let.

Nedílnou součástí ortodontické léčby je perfektní ústní hygiena. Kromě nákladů potřebných na pořízení speciálních ortodontických zubních a mezizubních kartáčků jsou značné náklady spojené se samotným pořízením ortodontických aparátků – zatímco léčbu plně hradí zdravotní pojišťovna, na samotná rovnátka rodiče dítěte přispívají. Výše příspěvku činí až 300,– Kč.

Letní tábory, až 300,– Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna podporuje formou příspěvků organizované pobyty dětí a mládeže, které přispívají k jejich zdraví po čas letních prázdnin. Výše příspěvku činí 300,– Kč.

Pro rodiče představují tyto organizované pobyty nemalou finanční zátěž spojenou s náklady na pobyt, zajištění programu a stravování, a proto jsou příspěvky od pojišťovny jistě vítanou formou pomoci.

Příspěvek platí pro děti od 6 do 16 let včetně. Tábor musí trvat minimálně 4 kalendářní dny, a lze jej uplatnit na tábory pořádané v období letních prázdnin, od 1.7. 2020 do 31.8. 2020. Příspěvek platí i pro příměstské tábory a uplatňuje se jednou za dva roky. V případě, že je u ČPZP pojištěná celá rodina, lze ho uplatnit každý rok.

Příspěvek na plavání dětí, až 300,– Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna připravila pro své klienty, rodiče menších dětí, příspěvky na organizované kurzy plavání dětí. Za jakých podmínek lze tyto příspěvky využít?

Příspěvek na organizované plavání dětí je určen rodičům dětí ve věku od 0 do 8 let, které se účastní organizovaného kurzu plavání. Tento kurz musí být organizován plaveckou školou, mateřským centrem, nebo i školou či školkou. Příspěvek lze též využít na plavání kojenců. Rodičům tak pojišťovna pomáhá pokrýt nemalé náklady za kurzovné. Výše příspěvku činí až 300,– Kč.

Plavecké kurzy pro děti vytvářejí pozitivní vztah dětí ke sportu a zlepšují jejích zdraví i fyzickou kondici. Raným kontaktem s vodou se děti naučí vodu vnímat jako přirozené prostředí, nebudou se jí bát a osvojí si zcela přirozeně sebezáchovné techniky, které by jim pomohly zachránit život například při pádu do zahradního bazénu.

Během plaveckých kurzů se děti učí velmi přirozeně a nenásilně správně dýchat a postupně si osvojují základní plavecké dovednosti. Dítě, které kurzy odmalička navštěvovalo, bude fyzicky zdatnější i celkově obratnější než dítě, které přichází do kontaktu s vodou poprvé kolem nástupu do školy.

Příspěvek na očkování pro děti, až 500,– Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna připravila pro děti a mládež příspěvek na očkování, které není hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Rodiče dětí si kromě povinného očkování, které je plně hrazené pojišťovnami, nabízena i řada očkování, které pojišťovny nehradí. Rodič pak většinou postupuje podle svých finančních možností a přínosu dané vakcíny.

Výše příspěvku činí 500,– Kč.

Na jaké vakcíny může být tento příspěvek použit? Jmenujme namátkou očkování proti rotavirům, nejčastějšímu průjmovému onemocnění malých dětí, nebo klíšťové encefalitidě, která ohrožuje děti bez rozdílu věku a zejména po letošní teplé zimě vzrůstá pravděpodobnost kontaktu s nakaženým klíštětem.

Příspěvek na očkování proti rakovině děložního hrdla

Pro dívky je samozřejmě možné příspěvek použít i na očkování proti rakovině děložního hrdla, ale protože se jedná o poměrně nákladnou vakcinaci, doporučujeme využít tzv. sdruženého příspěvku rodičů, kdy rodiče dítěte (pojištěnci České průmyslové zdravotní pojišťovny) převedou maximálně 500,– Kč ze svého příspěvku ve prospěch svého dítěte. Tentýž postup lze použít i v případě očkování proti rotavirům.

Možností doplňkové vakcinace je celá řada, přičemž příspěvek lze uplatnit jen na samotnou očkovací látku, nikoli na její aplikaci.

Vitamíny zdarma

Nad rámec těchto příspěvků poskytuje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zdarma vitamíny ro děti ve věku od 3 do 15 let. Vitaminy je možné si vyzvednout jednou v období od října do prosince, přičemž má pojištěnec nárok na dvě balení po 30 kusech.

Program Bonus Plus

Děti a mládež do 18 let může dále získat dalších 500 Kč na prevenci za sbírání bodů v rámci programu Bonus Plus. Podmínkou je, být  v tomto preventivním programu registrovaný, sbírat body za preventivní vyšetření a proměnit  je za příspěvek na preventivní programy.

Do programu Bonus Plus je možné se registrovat na pobočce ČPZP, telefonicky, e-mailem, písemně poštou, vlastní registrací prostřednictvím e-přepážky nebo při registraci k ČPZP.

Celková výše příspěvku České průmyslové zdravotní pojišťovny za jeden kalendářní rok včetně bodů získaných v programu Bonus Plus může činit až 1.500,- Kč.

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 3 komentářů

 1. Iveta Loubalová Odpovědět

  dobrý den muj syn má 16 let a chtěl by si koupit pernamentku na Sarezu kde by měl bazen ,fitko a saunu a chtěla bych se zeptat,jestli toto pojištovna proplácí děkuji za odpověd Iveta Loubalová

 2. Eva Safrova Odpovědět

  Dobrý den potřebují dát dítě na specializovanou školu kde se ale plati 900kc měsíčně. Chtěla bych se zeptat jestli nemáme nárok na nějakou finanční pomoc. Děkuji

 3. Renata Czolková Odpovědět

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat, jestli přispívá Pojišťovna dětem, když jedou do školy v přírodě a sportovní kroužek?Děkuji předem za informaci. Czolková

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *