Osteoporóza (nemoc řídnutí kostí) je jedna ze závažných nemocí, na jejímž vzniku se podílí zejména životní styl a kvalita stravy. Ačkoli se její výskyt do značné míry odvíjí od pohlaví, lze jejímu vzniku předejít, či její nástup alespoň oddálit.

Osteoporózu lze včas odhalit specializovaným vyšetřením celého těla, které je pro klienty Oborové zdravotní pojišťovny bezplatné. Toto vyšetření mohou podstoupit klienti (muži i ženy) ve věku od 50 let jednou za dva roky.

V soukromých zdravotnických zařízeních toto vyšetření většinou vyjde na částku okolo 500,– Kč.

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je nemoc, která se projevuje úbytkem kostní hmoty s následnou vyšší náchylností ke zlomeninám. Kosti jsou křehčí a lámavější a k jejich zlomení stačí i drobný náraz, přičemž ve vyšším věku s sebou přináší zlomenina kosti další zdravotní komplikace způsobené dlouhodobým pobytem na lůžku.

Mezi rizikové faktory tohoto onemocnění patří obecně nedostatek pohybu způsobený sedavým zaměstnáním a strava chudá na vitamin D a vápník. U žen se toto onemocnění vyskytuje třikrát častěji, a to z toho důvodu, že ženské tělo přichází po menopauze o značný podíl estrogenu, který pomáhá udržovat kosti silné. Během prvních několika let po menopauze kosti ženy zpravidla zřídnou, jak moc, závisí na způsobu života každé ženy.

Kde se dozvědět více

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *