Oborová zdravotní pojišťovna připravila příspěvek na komplexní sedmiměsíční program, který zajišťuje pediatr ve spolupráci s nutričním specialistou. Formou sedmi měsíčních návštěv je navržena úprava životního stylu a výsledky jsou průběžně monitorovány. Program je určen pro děti od 3 do 12 let a celková výše příspěvku je 3.500,– Kč.

Nadváha postihuje v současné době 20–30 % dětské populace, přičemž více než 60 % z nich zůstane obézních i v dospělosti. Jelikož procento obézních dětí stále roste, připravila Oborová zdravotní pojišťovna program pro děti trpící obezitou, zaměřený na vytvoření zdravého životního stylu a redukci váhy.

Obezita samozřejmě nepředstavuje jen problém estetický, případně fyzický, projevuje se i v rovině psychosociální, a to zejména v době nástupu puberty. Pokud je obezita způsobena nevhodnými stravovacími návyky, nevyváženým jídelníčkem a nedostatkem pohybu, nelze předpokládat, že „z toho dítě vyroste“.

Právě speciální programy zaměřené na redukci váhy spočívají v práci s rodinou jako celkem a úpravou životního stylu, tedy nejen jídelníčku. Zdravý životní styl je jediným způsobem, jak nad nadváhou dlouhodobě zvítězit.

Děti s nadváhou trpí doprovodnými problémy, jako jsou například dýchací obtíže, zvýšené riziko, nebo dokonce výskyt diabetu 2. typu, bolesti kloubů, nesprávné držení těle, zakřivení páteře, vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina cholesterolu v krvi. Objevují si kožní nebo hormonální problémy. Od obezity je jen krůček k opačnému extrému, poruchám příjmu potravy.

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 2 komentářů

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *