Vojenská zdravotní pojišťovna připravila pro své pojištěnce příspěvky na široké spektrum očkovacích látek. Tyto příspěvky mohou využít všichni klienti splňující kritéria pro daný typ vakcíny.

Klíšťová encefalitida

Příspěvek na toto očkování poskytuje Vojenská zdravotní pojišťovna dětem ve věku od 2 do 18 let, a to u první dávky do výše 1/3 nákladů a u přeočkování v plné výši, pokud je provedeno od 3 do 5 let po ukončení základního očkování.

Příspěvek je dále poskytován studentům středních škol, SOU, OU a VŠ do věku 26 let (u studentů víceletých gymnázií již od 12 let), a to jak na očkování, tak na přeočkování, do výše 700,– Kč.

Toto očkování jedinou účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě, nemoci přenosné na člověka prostřednictvím infikovaného klíštěte. Aktivita klíšťat narůstá s teplým počasím a v některých regionech dosahuje procento infikovaných klíšťat velmi vysokých hodnot, proto je vhodné nechat sebe i své děti včas očkovat.

Haemophillus influenzae typ B

Příspěvek v maximální výši 500,– Kč na toto očkování lze poskytnout klientům do 18 let, u nichž očkování indikuje ošetřující lékař. Příspěvek nemohou čerpat děti, které byly do 18. měsíce věku očkovány hexavakcínou.

Hemofilové nákazy postihují především děti do pěti let a jejich nejčastější komplikací bývá zánět mozkový blan, postižení hluchotou je zaznamenáno u více než 10 % pacientů. Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí.

Rakovina děložního čípku

Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje na toto očkování jednorázový příspěvek ve výši 2.500,– Kč všem klientkám ve věku 14–19 let.

Rakovina děložního čípku je typ rakoviny přenášený lidským papilomavirem.  Muži jsou přenašeči tohoto viru, a proto je nejúčinnější provádět toto očkování ještě před začátkem sexuálního života.

Závažná infekční onemocnění nehrazená z veřejného zdravotního pojištění

Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá formou 500,– Kč na očkování proti závažným infekčním onemocněním těm klientům, kteří v průběhu daného kalendářního roku nečerpali žádný příspěvek z jiného programu rozšířené zdravotní péče.

Očkování proti sezónní chřipce

Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá rovněž na očkování proti sezónní chřipce těm skupinám pojištěncům, u nichž není toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovna hradí plnou cenu ekonomicky nejméně náročné vakcíny.

Žloutenka typu A a B

Při cestování do některých zemí je doporučené, nebo dokonce povinné očkování proti žloutence typu A a B. Na toto očkování přispívá Vojenská zdravotní pojišťovna studentům středních škol, SOU, OU a VŠ do věku 26 let (u studentů víceletých gymnázií již od 12 let) příspěvkem ve výši 1.000,– Kč.

Meningitida

Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá také na očkování proti meningitidě, u které je očkování jedinou účinnou prevencí. Toto velmi vážné onemocnění může zanechat celoživotní následky, jedná se o zánět mozkových plen. Důležitá je urychlená léčba, čím dříve je infekce odhalena, tím vyšší pravděpodobnost návratu do plnohodnotného života. Příspěvek na toto očkování je pro studenty středních škol, SOU, OU a VŠ do věku 26 let (u studentů víceletých gymnázií již od 12 let) 1.000,– Kč.

Kde se dozvědět více

  • https://www.vozp.cz/cs/klient/program-preventivni-pece/

Diskuze k příspěvku má už 1 komentářů

  1. Tomáš Jurka Odpovědět

    Dobrý den,
    jsem klientem VOZP a byl jsem informován u lékaře že je možné čerpat příspěvek na očkování břišního tyfu.
    Očkování už proběhlo,co pro toto mám udělat??
    Děkuji Jurka r.č. 600101/0587

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *