Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila celou škálu příspěvků na očkování, které jdou nad rámec veřejného zdravotního pojištění.  Očkování patří k základům prevence chorob. Preventivními příspěvky na očkovací látky chce pojišťovna motivovat své klienty k větší zodpovědnosti a péči o své zdraví. Může se jednat o nadstandardní nebo volitelné očkování, případně některý ze speciálních očkovacích programů.

Příspěvek na očkování nehrazené ze zdravotního pojištění

Příspěvek na očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění může být uplatněn jak pro dítě do 18 let, tak pro dospělé. V obou případech je výše příspěvku 500,– Kč a vyplácí se zpětně na základě dokladu o provedení očkování – je nutné předložit doklad o zaplacení a záznam v očkovacím průkazu. Kromě toho poskytuje VZP i příspěvek na tzv. speciální očkování, kde je výše příspěvku až 2.500,- Kč.

Veškeré příspěvky a jejich výši naleznete v níže uvedené tabulce:

Příspěvek na očkování protiKomu je určenVýše příspěvku
Žloutence typu „A“ nebo „B“děti (pouze „A“)
dospělí
500,– Kč
Karcinomu spojenému s papilomaviremděti
dospělí
500,– Kč
Chřipceděti
dospělí (do 65 let)
150,– Kč
Meningokokovým nákazámděti
dospělí
500,– Kč
Herpetickým nákazám (plané neštovice, pásový opar atd.)děti
dospělí
500,– Kč
Rotavirovým nákazámděti500,– Kč
Pasovému oparudospělí (nad 50 let)2.000,– Kč
HPVděti (od 9 do 14 let)2.500,– Kč
Klíšťové encefalitiděděti
dospělí
500,– Kč
Vzteklině, japonské encefalitidě, břišnímu tyfu, žluté zimnici, choleředěti
dospělí
1.000,– Kč

Přehled příspěvků na očkování od VZP pro rok 2016

Pravidla pro získání příspěvku na očkování

 • Příspěvek na očkování může získat pojištěnec v rámci preventivních fondů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podmínkou je, aby pojištěnec byl zároveň členem Klubu pevného zdraví. Členství v klubu lze získat zdarma na kterékoliv pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny, případně lze vyplnit přihlášku online z pohodlí domova.
 • Příspěvek se nevztahuje na doplatek očkovací látky, která je ve své lacinější podobě hrazena ze zdravotního pojištění – u dětí se jedná například o Prevenar 13. Zároveň se nevztahuje na aplikaci očkovací látky, příspěvek lze uplatnit jen na samotnou vakcínu.
 • Žádost o příspěvek musí být podána nejpozději do 30. 11. 2017. Žádost lze podat osobně na kterékoliv pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny, případně i korespondenční cestou prostřednictvím České pošty (přesný postup níže).

Jak zažádat a získat příspěvek z pohodlí domova (korespondenčně)

 1. Pokud ještě nejsem členem Klubu pevného zdraví, vyplňte online přihlášku
 2. Stáhněte si, vytiskněte a vyplňte formulář pro žádost o příspěvek
 3. Vyplněný formulář vložte do obálky a přiložte originály dokladů o úhradě služby/zboží, které nejsou starší tří měsíců
 4. Obálku zašlete na regionální pobočku VZP dle místa vašeho trvalého bydliště
 5. Do 30 dnů vám bude na uvedený bankovní účet zaslán příspěvek

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 27 komentářů

 1. Klára Odpovědět

  Dobrý den chci se zeptat proplacite očkování rotaviry a prevenar? V tabulce máte napsáno že rotaviry proplacite děkuji za odpověď

 2. Lukáš Odpovědět

  Dobrý den,
  právě jsem se dočetl, že je možné žádat o příspěvek na očkování pouze v období od 1.1. 2017 do 30.11. 2017, nicméně očkován jsem byl v prosinci. Dále uvádíte, že doklad o zakoupení vakcíny a očkováání nesmí být starší než 3 měsíce. Moje otázka tedy zní, zda je možné žádat o příspěvek na toto očkování v dalším kalendářním roce, kdy bude stále platná lhůta 3 měsíců, a nebo očkování aplikovaná v prosinci nelze proplatit?

  Děkuji za odpověď

 3. Jaroslava Šmídová Odpovědět

  Dobrý den,
  jen taková poznámka, vzteklina – očkování proti vzteklině se píše s měkkým i .
  Přeji pěkný den .
  Jaroslava

 4. Petra Slavíková Odpovědět

  Dobrý den,
  před časem jsem se registrovala do Klubu pevného zdraví, doposud jsem ale neobdržela žádné informace, kartičku… a pod. Prosím o info.

 5. Dandy Odpovědět

  Chtela bych vam jen rict, ze vzteklina je mekke i,nikoli y…zkuste opravit, vypada to nepekne😉

 6. J. Kudera Odpovědět

  Stránky „klubu pevného zdraví“ nefungují, tak s tím něco udělejte, když je vyžadovaná registrace

  • Martina M. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,

   vyzkoušela jsem všechny odkazy v konkrétním článku, pod který jste adresoval svůj dotaz a všechny bez problémů fungují. Můžete mi poslal příslušný článek, kde odkaz nefunguje? Děkuji.

 7. vendulina Odpovědět

  Dobrý den, máte někdo zkušenosti s žádáním o příspěvek na očkování seniora proti klíšťové encefalitidě? Společně s babičkou jsme se rozhodli, že se nechá očkovat a rádi bychom příspěvek využili (jsme u VZP) díky

 8. JIří Buzek Odpovědět

  Dobrý den. Chci se zeptat jaký je správný postup při bezplatném očkování pro seniory proti meningokoku.Dostal jsem předpis na vakcínu od obvodního lékaře, a v lékárně chtěli abych si to zaplatil.Bylo mi řečeno magistrou lékárny,že si to musí obvodní lekař obědnat na sebe a pak mu to pojištovna proplatí.Ale lékař mi řekl že dotoho investovat nebude.Prosím kde je PRAVDA ???
  S pozdravem Buzek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *