Všeobecná zdravotní pojišťovna již bohužel nenabízí pojištěncům příspěvek na fixní rovnátka. Tento příspěvek byl nabízen do roku 2021. Je však možné čerpat z celé řady jiných příspěvků od VZP (pohyb, očkování a další). Rovnátka nejsou v současnosti pouze záležitostí zdravotní, ale také estetickou a jejich nošení je zcela běžné mezi dětmi, dospívajícími nebo i dospělými.

Příspěvek na fixní rovnátka byl určen dětem do 18 let a výše příspěvku byla 500,– Kč.

Ortodontická léčba již není stigmatem jako v minulosti, s rovnátky se můžeme setkat i u dětských herců. Současné děti a současní teenageři si uvědomují, že za zdravé a krásné zuby rovnátka stojí. Rovnátka není třeba volit jen kovová, existují i méně viditelné, průhledné varianty. Kromě estetických důvodů mohou u značného množství ortodontických vad vést k rovnátkům i důvody zdravotní – nesprávně postavené zuby znesnadňují pravidelné čištění, čímž dochází ke zvýšení rizika zubního kazu.

Ortodontickou léčbu navrhuje ošetřující stomatolog, na základě odborného ortodontického vyšetření pak navrhne ortodontista optimální léčebný postup. Průměrná doba ortodontické léčby se pohybuje okolo dvou let. Kromě krásných zubů tato léčba přináší i stabilní návyk správné péče o zuby a návštěv dentální hygieny.

 

Pravidla pro získání příspěvku na rovnátka (fixní ortodontické aparátky)

 1. O tento příspěvek již bohužel není v roce 2021 možné žádat.

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 12 komentářů

 1. Martina Odpovědět

  Syn se narodil s rozštěpovou vadou. Takže, než mu dají fixní rovnátka, dostane, snímatelné. . Takže tady je to hlavně ze zdravotních důvodů. A ani tak se nic neproplácí.

 2. Andrea Odpovědět

  Dobrý den, mám úplně stejný problém. Dcera 11 let. Fixní rovnátka- zdravotní důvody. Stejná příčina jak v předchozím komentáři. Byla nám oznámena částka 30 000 Kč. Zítra máme zaplatit první platbu 8 300 Kč. Další den si máme k dětské lékařce dostavit na očkování platba 700 Kč. Myslíte si, že je normální stav zaplatit za jedno dítě během dvou dní 9 000 Kč za lékařskou péči? Je mi úplně jedno, jestli mi budete rozepisovat materiál a platbu VZP za lékaře. Není to estetický důvod, ale zdravotní. Ráda bych věděla, kolik je hodinová sazba lékaře. Jaká je záruční doba ohledně můstků, korunek.
  Jaká je povinnost pojišťoven ohledně klientů, kterým odchází zubař do důchodu a další je nechtěj vzít (máme plno- nebereme). Klienti, kteří platili do pojišťovny po celou dobu a mají důchodový věk, obcházejí jak žebráci s čepicí v ruce a klepou na dveře zubařů, kteří jim nestojí ani za pohled.VZP-Vám vytiskne papír se smluvními lékaři a kolečko začne opět. Výsledek stejný – nikdo nebere. Klient nemá ani zubaře ani praktického lékaře, ale stále platí zdravotní pojištění. A pojišťovna – já nic…já jsem jen pojišťovna.Toto jsou vlastní zkušenosti s pojišťovnou.
  S přáním hezkého dne

 3. Milan Odpovědět

  Tak nevím, léta si platím zdravotní pojištění a když příjde pojistná udáost a potřbuju srovnat zuby (estetiku vem čert), tak na to prasknou všechny úspory a budu rád, že neskončím v červených číslech.
  Vzhledem k tomu, jak systém pojišťovnictví funguje obecně (tedy max. snaha vyhnout se plnění, morálka, nemorálka) by mě to nemělo překvapovat, ale stejně mě to rozčiluje :-/
  Čím bohatší tím zdravější bude platit asi stále.

 4. Jan Odpovědět

  Dítě má 12 dioptrii (zkuste se zeptat těch co nosí brýle, co vidí)
  VZP odpovědělo, že na operaci nepřispěje ani korunu, protože to není slepota, ale nabídlo příspěvek na lyžařskou helmu.
  Co chcete po VZP, vždyť například pro pana ředitele potřebují přes 200 tisíc měsíčně na vejplatu.

 5. Martina Odpovědět

  My už jsme si vcelku zvykly na to,když chceme našim dětem pomoct tak si musíme vzít půjčku nebo uspořádat sbírky..

  • Dana Odpovědět

   Je to tak, prostě investujeme do zdraví (i vzhledu) svých dětí – a i když mé 2 děti budou po skončení ortodont.léčky „nosit v puse“ dohromady bezmála 50 tis. Kč, tak toho nelituji.
   Za posledních několik desítek let jsme nebyli zvyklí u lékaře platit, takže proto nás výše částek, které za rovnátka platíme, překvapuje i rozčiluje. Ale když vidím, s jakou samozřejmostí se mnou v naší ortodontické ambulanci o výši úhrad mluví (informace o tom, co částka na účtence nazvaná „materiál k fix.aparátku“ obsahuje, není samozřejmostí), tak se cítím jako jediná, kdo se tomu diví.
   Prostě je jiná doba.
   Buďme alespoň rádi, že u dětí platíme „jen“ materiál, že práce lékaře je hrazena pojišťovnou a že u dětí je celková léčba kratší, než v dospělém věku … a nemusíme platit 30,- za každou návštěvu !

 6. Dana Odpovědět

  V Ostravě jsme zaplatili za jedna fixní rovnátka 10 700,- Kč (čekají nás obě čelisti, takže za cca 1/4 roku tatáž částka znovu – navíc obě rovnátka se uskuteční v témže roce, takže příspěvek je možno obdržet jen jeden (tj. jen letos). Bohužel následná „dorovnávací“ rovnátka (přijdou po sejmutí fixních rovnátek po ukončení léčby), která stojí po 2000,- pro každou čelist, už nejsou „fixní“, takže se na ně příspěvek vůbec nevztahuje). Vzhledem k výši příspěvku VZP zvažuju, jestli vůbec stojí za to jít o příspěvek žádat – místní pobočka VZP má navíc takovou pracovní dobu, že si na to budu muset sjednat volno v práci (… po babičce chtěli ověřenou plnou moc od rodičů dítěte + zápis dítěte do Klubu pevného zdraví)…

  • Irena Poláková Odpovědět

   Dobrý den,

   ortodontická léčba je bohužel finančně velmi náročná. I za cenu těchto nákladů je však vhodnější léčbu provést v dětském věku, protože je méně nákladná než léčba téže vady u dospělého člověka.

   Některé pojišťovny přijímají žádosti o přiznání příspěvku zaslané i doporučeným dopisem, je však možné, že VZP má pravidla nastavená striktněji.

   S přáním hezkého dne

   Mgr. Irena Poláková

 7. Martina Odpovědět

  Tak dnes jsem zaplatila synovi za horní zoubky 4900 za dva měsíce mě čeká stejná částka na dolní. Váš příspěvek 500,-je opravdu směšný. Jsem opravdu znechucena.

  • Irena Poláková Odpovědět

   Dobrý den,

   ortodontická léčba je finančně náročná a způsob její úhrady je rozdělen na úhradu léčby samotné a materiálu, tedy rovnátek a dalších součástí samotných.

   Spoluúčast pacienta určuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví, u snímatelných rovnátek závisí například spoluúčast na typu vady a pojišťovna může hradit i 100 %. Při léčbě ortodontických vad je však poměrně častý případ, kdy si náklady na materiál hradí pacient, resp. jeho rodiče. Rozdílná je situace u snímatelných a nesnímatelných rovnátek.

   Některé pojišťovny svým pojištěncům poskytují příspěvek na tuto léčbu. Situace v ortodoncii koresponduje s jinými stomatologickými výkony, kde také ke spoluúčasti pacienta v některých případech dochází.

   S přáním hezkého dne

   Irena Poláková

 8. Jméno (povinné) Odpovědět

  Takový příspěvek je velice směšný k výši cen ze fixní aparát. Chápala bych to ještě tak z estetického důvodu.Pokud dítě musí mít rovnátka ze zdravotních důvodů, že by se mu do úst nevešly všechny zuby a ze rostou směrem dovnitř, pak by určitě příspěvek měl byt vyšší. Pravidlo pro získání příspěvku, tedy že nesmíte ve stejném roce žádat o očkování proti rak.děložního čípku je vrchol všeho a myslím si o VZP své!

  • Irena Poláková Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš komentář. Příspěvek na fixní ortodontické aparátky (fixní, nesnímatelná rovnátka) má většina pojišťoven nastaven v porovnání s celkovou cenou fixních rovnátek na nižší cenové hladině.
   Ortodontickou léčbu, která s sebou nese také nezanedbatelné náklady, hradí pojišťovny v plné výši, rovnátka samotná (tedy materiál v průběhu léčby) si hradí klient sám, a to i v případě vad neestetického rázu.

   Pro rodiče dětí, u kterých byla indikována ortodontická léčba, představuje pořízení rovnátek poměrně vysoké náklady, a pojišťovny přispívají alespoň určitým obnosem. Nejen z hlediska celkových nákladů je optimální ortodontické vady korigovat v dětství a během dospívání, protože náklady na ortodontickou léčbu v dospělosti jsou výrazně vyšší a léčba trvá déle.

   Mgr. Irena Poláková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *