Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra přispívá ženám starším 18 let na gynekologickou péči.

V období od 1. 4. 2020 do 30. 6. 2020 může žena čerpat příspěvek až do výše 400,– Kč na:

  • hormonální léčivé přípravky určené na ovlivnění plánovaného rodičovství,
  • sonografické vyšetření prsů,
  • preventivní vyšetření rizika tromboembolické nemoci při hormonální antikoncepci, nebo ve věku od 45 let při hormonální substituci,
  • preventivní vyšetření osteoporózy denzitometrem.

Do oblasti gynekologické péče je pro účely tohoto příspěvku zařazena i hormonální antikoncepce, kterou mnoho žen užívá v průběhu svého života řadu let. Měsíční výdaj na hormonální antikoncepci závisí na zvoleném typu, její nespornou výhodou je vysoká spolehlivost a v některých případech i příznivé vedlejší účinky, například zlepšení stavu pleti. Kontraindikací je při užívání hormonální antikoncepce kouření dané ženy.

Příspěvek na gynekologickou péči se dále vztahuje i na sonografické vyšetření prsů, které není nahraditelné ani samovyšetřením, ani mamografem – všechny tyto vyšetřovací metody hrají v prevenci rakoviny prsu nezastupitelnou roli. Sonografické vyšetření není časové náročné ani bolestivé.

Neméně důležitou oblastí prevence je vyšetření osteoporózy neboli řídnutí kostí. Toto onemocnění postihuje převážně ženy, protože nastupuje v období, kdy dochází k úbytku estrogenu – tedy v menopauze. Dalším rizikovým faktorem je nedostatek pohybu. Důsledky osteoporózy jsou zvýšená lámavost kostí, bolesti zad nebo nižší pohyblivost. Zvláště u žen vyššího věku je zlomenina spojená s výrazným rizikem současného výskytu dalších onemocnění.

Kde se dozvědět více

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *