Porodné je jednorázová dávka, která je vyplacena rodině s nízkými příjmy, aby jí pomohla pokrýt náklady související s narozením jejich prvního dítěte / prvních současně narozených dětí. Porodné je také někdy mylně nazýváno jako porodní příspěvek.

Porodné je určeno rodině, které se narodilo první dítě / současně více dětí a která má velmi nízké příjmy. Může být také určeno rodině s velmi nízkými příjmy, která převzala do péče nahrazující péči rodičů dítě mladší jednoho roku.

Častým omylem tedy je, že porodné náleží všem rodičkám bez ohledu na jejich příjmy – tak to bylo pouze v minulosti.

Plánované změny v porodném v roce 2019

Poslanecká sněmovna schválila zavedení porodného na druhé dítě, a to od Nového roku. Podle schváleného návrhu by mělo porodní na druhé dítě činit 10.000,– Kč, výše porodného na první dítě zůstane zachována na 13.000,– Kč.
Porodné je dávka podmíněná příjmem rodiny, je určená lidem s nejnižšími příjmy, z dosavadní hranice 2,4násobku životního minima by se měla hranice posunout na 2,7násobek životního minima. Rodina, jejíž měsíční příjem je nižší než tato hranice, na porodné dosáhne.

Další novinkou v porodném je porodné na vícečetný porod, a to ve výši 23.000,– Kč – tato dávka je přitom nezávislá na tom, zda se jedná o první, nebo druhý porod. Nejvyšší možnou částku lze tedy získat při narození dvojčat. U trojčat, čtyřčat, paterčat a více zůstává částka stále stejná.

Návrh zákona musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Kdo má na porodné nárok?

Nárok na porodné je limitován příjmem rodiny – pokud je příjem rodiny za poslední kalendářní čtvrtletí nižší než 2,7násobek životního minima, má rodina, jíž se narodilo první dítě / současně více dětí, na tuto dávku nárok.

Porodné

Porodné

Pro účely posuzování nároku na porodné není do příjmu rodiny počítán rodičovský příspěvek ani přídavek na dítě. Posuzované období je kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo – narodilo-li se dítě například v dubnu, tedy ve 2. čtvrtletí roku, je posuzovaným obdobím první čtvrtletí daného roku, tedy období leden až březen.

Na jedno narozené dítě činí porodné 13.000,– Kč, v případě narození prvorozených dvojčat nebo jiných vícerčat 23.000,– Kč.

kalkulacka_icon_small Vyzkoušejte naši kalkulačku pro výpočet porodného.

Komu se porodné vyplácí?

Porodné náleží matce dítěte / dětí, pouze v případě, že matka dítěte / dětí zemřela před tím, než jí bylo porodné vyplaceno, náleží dávka otci dítěte.

Nárok na porodné se vztahuje i na toho, kdo převzal dítě mladší jednoho roku do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

O porodné lze zažádat i zpětně, ale nejpozději jeden rok zpětně.

Podmínky přiznání porodného

Splněny musí být současně tyto dvě podmínky:

 1. žadatelka a osoby s ní společně posuzované musí mít trvalý pobyt a bydliště na území České republiky,
 2. příjem rodiny za posuzované kalendářní čtvrtletí musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny.

Jak podat žádost a porodné získat?

Pro získání příspěvku postupujte následovně:

 1. Podejte žádost na kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce. Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce nebo ho vytisknout, či přímo vyplnit online a poté vytisknout z níže uvedené internetové adresy.
 2. Spolu se žádostí přineste občanský průkaz, rodný list dítěte a v případě, že bylo dítě svěřeno do péče nahrazující péči rodičů, i rozhodnutí příslušného orgánu.
 3. Svůj příjem doložte na příslušném formuláři.

Porodné se vyplácí jako jednorázová platba. Může být převedena na bankovní účet, nebo zaslána prostřednictvím poštovní poukázky.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o porodném:

kalkulacka_icon_small Kalkulačky

Formuláře pro podání žádosti o porodné a pro doložení příjmu online

 

Diskuze k příspěvku má už 7 komentářů

 1. Nela Čubova Odpovědět

  Dobrý,chtěla jsem se zeptat … Mám nárok na porodné,když čekám 3dítě??? A porodne jsem dostala v minulosti jen na 1dítě v roce 2010??? Děkuji Nela.Č.

 2. Jana Kudlíková Odpovědět

  čekám 3dite jsem ma se narodit v srpnu mám nárok na porodné

 3. Lenka Odpovědět

  Dobrý den chtěla sem se zeptat jestli někdo neví jak je to s porodným když přítel má základní plat 16000 já mám sice 26000 ale mám insolvenci a beru jen 8000 mám nárok na porodné a nebo né s partnerem nejsme manželé a jeho plat nám stačí na nájem a energie. Neví te někdo jak to je když mám insolvenci zda se to do toho počitá či né. Děkuji za odpověd.

 4. Andrea Hartmanova Odpovědět

  Chtela bych se zeptat porodila jsem 21.12.2018 a holcicka mi zemrela 3.1.2019 mam narok na porodne.Dekuji Hartmanova

 5. Božena Borovcová Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má cenu žádat o porodné. Malá se narodila 9.6.2018, já jsem byla od 19.10.2017 na neschopence, nyní od 4.5.2018 pobírám mateřskou. Co mě ale zajímá je, že přítel je podnikatel – není plátce DPH. Jak se v tomto případě postupuje? Daně vycházejí každý rok na nulu. Děkuji za odpověď. Borovcová

 6. lenka Odpovědět

  Jak mám viplnit papír i na porod ne můžete mi na k poradit jsem ještě vdaná a potřebují ten kolek AZ to budu mít tak mužů něco dělat napiste

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *