Rodičovský příspěvek, v běžné řeči též rodičovská, je pravidelná měsíční dávka poskytovaná rodiči, který po celý kalendářní měsíc pečuje o nejmladší dítě v rodině, nejdéle do 4 let jeho věku. Tento příspěvek se poskytuje i tomu, komu bylo dítě svěřeno do péče, osobě pečující o osvojené dítě nebo o dítě, jehož rodič zemřel, případně tomu, kdo pečuje o dítě svého manžela.

Příspěvek je určen těm osobám, které pečují o nejmladší dítě v rodině, maximálně do 4 let jeho věku – může jít o jeho matku, otce, pěstouna. Výše rodičovského příspěvku je odvozena od tzv. denního vyměřovacího základu a může dosahovat až 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně (viz. tabulka níže).

Čerpat rodičovskou je možné až po skončení peněžité pomoci v mateřství (mateřské). Případně ihned po narození dítěte, pokud nikdo z rodičů mateřskou nečerpal. Proto je maximální možná délka rodičovské přibližně 3,5 roku při péči o 1 dítě a pobírání mateřské (nástup je po skončení mateřské 5 měsíců po porodu) nebo 4 roky, pokud mateřskou matka ani otec nepobírali.

Výše rodičovského příspěvku

Výše rodičovského příspěvku je neměnná, celkem může rodič nebo o dítě pečující osoba vyčerpat souhrnně 220.000,– Kč. V některých případech může rodič volit měsíční částku, a tím i dobu pobírání tohoto příspěvku.

Volbu výše rodičovského příspěvku může rodič měnit jedenkrát za 3 měsíce. Příspěvek je vyplácen měsíčně zpětně, tedy v následujícím kalendářním měsíci, za který náleží.

Rodičovská (rodičovský příspěvek) 2021: až 70% platu měsíčně a 220.000,– Kč celkově

Rodičovská (rodičovský příspěvek) 2021: až 70% platu měsíčně a 220.000,– Kč celkově

Důležité je, zda lze alespoň jednomu z rodičů dítěte stanovit výši denního vyměřovacího základu pro účely peněžité pomoci v mateřství.

Denní vyměřovací základ (nebo též zkráceně DVZ) se vypočítá jako průměrný hrubý měsíční příjem za posledních 12 měsíců, vynásobený 12 a vydělený 365. Například pokud má matka (nebo otec) průměrný hrubý měsíční příjem 28.000,– Kč, pak DVZ bude (28.000 * 12) / 365 = 920,55,– Kč.

Pro rychlý výpočet rodičovské můžete použít naši kalkulacka_icon_small online kalkulačku.

Lze stanovit DVZ?Výše DVZZměna*Měsíční příspěvek
NeNe7.600,– Kč do 9. měsíce
3.800,– Kč do 4 let
Nelze stanovit z důvodu péče
o starší (dříve narozené) dítě
AnoMax. 7.600,– Kč
Ano(DVZ * 30) * 0.7 <= 7.600,– KčAnoMax. 7.600,– Kč
(DVZ * 30) * 0.7 > 7.600,– KčAno7.600,– až 70 % DVZ * 30

*Možnost libovolně změnit výši měsíčního příspěvku, a tím pádem i dobu jeho čerpání.

Teoreticky pro vyčerpání celého příspěvku (220.000,– Kč) stačí jeden měsíc, ale to by musel být DVZ přibližně 10.500,– Kč.

Podmínky pro přiznání rodičovského příspěvku

Podmínkou pro přiznání dávky je trvalý pobyt i bydliště na území České republiky, a to jak rodiče, tak dítěte, a osobní celodenní péče.

Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, pokud:

 • dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení na max. 46 hodin v kalendářním měsíci,
 • dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zřízenou pro zdravotně postižené děti či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v max. rozsahu 4 hodiny denně,
 • zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v max. rozsahu 6 hodin denně,
 • dítě navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, pokud jeho oba rodiče nebo osamělý rodič jsou osobami závislými na pomoci jiné osoby ve stupni těžká nebo úplná závislost,
 • rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje.

Docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let, dítě starší dvou let tedy může navštěvovat jakékoliv zařízení.

Jak podat podat žádost a rodičovský příspěvek získat?

Pro získání příspěvku postupujte následovně:

 1. Podejte žádost o rodičovský příspěvek na kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce, denní vyměřovací základ doložte na níže uvedených formulářích. Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce nebo ho vytisknout, či přímo vyplnit online a poté vytisknout z níže uvedené internetové adresy.
 2. K žádosti připojte i rodný list dítěte a průkaz totožnosti.

Ten, komu je rodičovský příspěvek přiznán, je povinen oznámit příslušnému úřadu jakoukoli změnu, která ovlivňuje nárok na čerpání rodičovského příspěvku.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o rodičovském příspěvku

Oficiální formuláře pro podání žádosti o rodičovský příspěvek a související potvrzení online

Diskuze k příspěvku má už 69 komentářů

 1. Lucie Odpovědět

  Dobrý den,

  myslela jsem, že se nám rodičovský příspěvek bude počítat z nemocenského pojištění manžela (OSVČ). Ale dnes mi na úřadu řekli, že mám nárok na mimimální částku a tedy nejdelší dobu čerpání i když na internetových kalkulačkách to vychází jinak. Lze někde najít vzorec pro výpočet?

 2. Eva R. Odpovědět

  Dobrý den, ráda bych se zeptala.V balíčku nám zbývá 90 000,-rodičovského příspěvku (z 220000,-) .Rada bych věděla,jak se řeší a co nastane , když bych vyčerpala tyto peníze a chtěla být s dítětem doma do jeho tří let? Musím se nahlásit na pracovní úřad? Budu normálně žadatel o zaměstnání? Nebo pracovní úřad za mě odvádí zdravotní a sociální s tím, že po vyčerpání balíčku nedostávám ani korunu,ale mohu být s dítětem doma.

 3. Vendy Odpovědět

  Mohou pobírat rodičovský příspěvek když dítě chodí do školky každý den celí děkuji

 4. Katerina Kurucova Odpovědět

  Dobry den chtela bych se zeptat rodicovska dovolena me konci 2.ledna ale rodicovsky prispevek uz budu mit vycerpan v rijnu.Prosim o radu ohledne platby socialniho a zdravotniho pojisteni za rijen listopad a prosinec jestli si je mam zaplatit sama nebo je hradi stat.dekuju za odpoved

 5. Hana K. Odpovědět

  Dobrý den,

  a jak se to řeší v případě, že bych otěhotněla (a porodila) ještě před vyčerpáním rodičovského příspěvku na první dítě. Bylo by i pak možné zažádat o mateřskou a následně si zvolit délku rodičovské?
  Děkuji za odpověď.

 6. Kateřina Odpovědět

  Dobrý den,

  již třetím rokem jsem doma se synem, pobírám rodičovský příspěvek. Na přelomu března/dubna 2017 očekáváme další přírůstek, jak se řeší dočerpání rodičovského příspěvku? Manžel na mě každý rok dostává slevu na dani, je tam ale podmínka maximálního příjmu 68.000kč ročně. Můj jediný příjem je rodičovský příspěvek 62.400kč/rok, když si navýším částku, abych ho do března stihla vyčerpat, přijde tím manžel o možnost odpočet na dani – na jeho mzdovém oddělení tvrdí, že i rodičovský příspěvek patří do příjmu a tím nárok na odpočet na dani zaniká?

  Také bych se chtěla zeptat, jestli se nastupuje znovu na mateřskou dovolenou, anebo mám po porodu rovnou žádat o rodičovský příspěvek na mladší dítě? Mám něco (kdy) hlásit zaměstnavateli? ( mám smlouvu na dobu neurčitou).

  Předem děkuji za informace

 7. Jana Odpovědět

  Chtěla bych se zeptat..brala jsem mateřskou do 17.8.a pote bych už mela mit rodičovský příspěvek. Budu doma s dítětem 2 roky. Poslali mi RP za srpen 700 Kč. Myslela jsem ze mi přijde skoro polovina běžného příspěvku.

 8. hana Odpovědět

  Dobry den nevim jestly jsem to spravne pochopila podle clanku,ale muze rodic pracovat,kdyz je jeste pobira rodicovsky prispevek–cca pul roku do ukonceni-dite ve skolce od 2.5roku na cely den dekuji

 9. Kateřina Odpovědět

  Dobrý den,
  chci se zeptat,jsem na rodičovském přispěvku a ke konci roku by mi měl končit.Chtěli by jsme s manželem počit ještě jedno děcko.Když by se nám to povedlo ještě během těchto čtyř měsiců,jak by jsme měli postupovat ohledně zaměstnaní a jestli budu mít narok znovu na nemocenskou davku,když budu těhotna a pak na rodičovský příspěvek?

  • Markéta N. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den paní Kateřino,
   v případě, že budete těhotná v době skončení vaší rodičovské dovolené, je několik možností.

   1. vrátit se na několik měsíců do zaměstnání
   2. domluvit se s zaměstnavatelem na neplaceném volnu, zaměstnavatel Vám může nebo nemusí vyhovět,
   pokud by jste např. nedostala místo ve školce pro vaše starší dítě, zaměstnavatel Vám ze zákona musí vyhovět a dát neplacené volno.
   3. jít na nemocenskou s rizikovým těhotenstvím. Pokud by vaše těhotenství bylo rizikové v době, kdy by jste měla znovu nastoupit do práce, máte nárok na nemocenskou.

   Co se týká nového rodičovského příspěvku. Pokud je Váš manžel zaměstnaný a platí sociální pojištění.
   Můžete zažádat i na něho o peněžitou pomoc v mateřství (8 až 6 týdnu před porodem) a pak si vybrat délku vaší nové rodičovské dovolené.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *