
Sedm hlavních rozdílů mezi mateřským a rodičovským příspěvkem
Významy pojmů mateřská a rodičovská se stále zaměňují. Nachystali jsme pro Vás tedy sedm hlavních…
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství je pravidelná měsíční dávka vyplácená zaměstnankyni, která byla z důvodu těhotenství a mateřství převedena na jinou práci, ve které má bez svého zavinění nižší výdělek. Často bývá tato dávka mylně zaměňována s peněžitou pomocí v mateřství (mateřskou), která je vyplácena v těhotenství a mateřství a slouží jako částečná náhrada příjmu.
Smyslem této dávky je snížit negativní dopad převedení na jinou práci z důvodu těhotenství a/nebo mateřství.
Tento příspěvek je určen:
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Naopak na tento příspěvek nemá nárok:
Splněny musí být současně tyto podmínky:
Vyrovnávací příspěvek se stanoví jako rozdíl denního vyměřovacího základu zaměstnankyně zjištěného ke dni jejího převedení na jinou práci a průměru jejích započitatelných příjmů připadajícího na 1 kalendářní den v jednotlivých kalendářních měsících po tomto převedení. Denní vyměřovací základ je zjišťován stejně jako v případě peněžité pomoci v mateřství. Konkrétní výpočet naleznete níže.
Výše denního vyměřovacího základu se zjišťuje z tzv. rozhodného období stanoveného ke dni nástupu do nového zaměstnání. Rozhodným obdobím je zpravidla posledních 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, kdy došlo k nástupu do nového zaměstnání.
Denní vyměřovací základ = výdělky v rozhodném období / počet dní v rozhodném období. Orientační výpočet je tedy následující:
Příspěvek se vyplácí za kalendářní dny, po které trvalo převedení na jinou práci. A to nejpozději od počátku 6. týdne před termínem porodu, z důvodu mateřství pak do konce 9. měsíce po porodu a u kojících žen po celou dobu kojení.
Oficiální informace o vyrovnávacím příspěvku v těhotenství a mateřství
Oficiální formuláře pro podání žádosti o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a potvrzení online
Zákony a vyhlášky týkající se vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství
Dobrý den,
Nevím si rady..
Měla bych dotaz ohledně vyrovnávacího příspěvku, zda je možné ho vyplatit zpětně od data převedení na jinou práci tj. cca 1 měsíc zpětně? Doplatek mi doplácí zaměstnavatel nebo stát? Jak je to s odpracovanými hodinami, zda musí také dosahovat stejné výše jak tomu bylo na předešlé pozici? Slyšela jsem od známé, že mohu s tímto příspěvkem být doma a tím pádem nemusím chodit na nemocenskou, je to možné? Nynější práce odpovídá náročnosti kterou mohu splňovat, ale také jsou tu jistá rizika, proto uvažuji o dřívějším odchodu buď na nemocenskou nebo si zařídit tento příspěvek.
Předem mnohokrát děkuji za Váš čas a odpověď.
S pozdravem Ortová