Příspěvek na dopravu nebo také tzv. příspěvek na dojížďku, byl dříve poskytován rodinám s nezaopatřeným dítětem, které dojíždí na základní, střední nebo vysokou školu mimo obec, v níž má dítě trvalé bydliště. V případě docházky do základní školy náležel všem rodinám, v případě vyššího stupně školy náležel rodinám s nízkými příjmy. Tento příspěvek byl však zrušen a nahrazen tarifem zlevněného jízdného, který mohou žáci a studenti využívat.
V současnosti bývá pojmem příspěvek na dopravu označován příspěvek na dojíždění do práce (oficiálně příspěvek na podporu regionální mobility nebo příspěvek na dojížďku), tedy příspěvek od státu. Hlavním účelem příspěvku je motivovat nezaměstnané k tomu, aby pro ně dlouhé (a nákladné) dojíždění za prací nebylo překážkou. Maximální měsíční výše příspěvku je 3.500,– Kč, jedná se tedy o poměrně štědrou dávku. Příspěvek lze přitom využít na celou řadu dalších nákladů, které dojížděním mohou vznikat.
Příspěvek na dopravu také existuje jako příspěvek od státu pro lidi se zdravotním postižením v podobě příspěvku na mobilitu.
Kdo má na příspěvek na dojíždění nárok
Podmínky pro získání příspěvku jsou následující
- Místo zaměstnání je mimo obec, ve které zaměstnanec (žadatel) trvale bydlí
- Zaměstnanec (žadatel) musí se zaměstnavatelem podepsat pracovní smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, ale platnou déle než 6 měsíců
- Zaměstnanec (žadatel) musí být vedený alespoň 5 měsíců na Úřadu práce
- Od listopadu 2021 mají na příspěvek nárok lidé ze všech krajů České republiky
Naopak nárok nemá ten, kdo
- u stejného zaměstnavatele již v minulosti (posledních 24 měsících) pracoval nebo
- bydlí ve stejné obci jako místo výkonu zaměstnání.
Výše příspěvku na dojíždění pro rok 2024
Maximální výše může dosáhnout až 3.500,– Kč měsíčně a odvíjí se od dojezdové vzdálenosti do zaměstnání.
Dojezdová vzdálenost | Výše příspěvku |
---|---|
do 10 km | 1.000,– Kč |
10–25 km | 1.500,– Kč |
25–50 let | 2.500,– Kč |
nad 50 km | 3.500,– Kč |
V případě fyzické osoby, která pečuje o dítě do věku 4 let je příspěvek navíc navýšen o 25%.
K jakým účelům lze příspěvek využít
Příspěvek není nutné využít na typické cestovní náklady jako lístky na vlak či benzín, ale je možné jej použít i pro hlídání dětí, které si musíte zajistit, protože vám cesta z práce trvá dlouho.
- Cestovní náklady (benzín, nafta, lístky na vlak, autobus)
- Náklady vzniklé dlouhou dobou cesty ze zaměstnání (hlídání dětí)
- Náklady spojené s ubytováním v místě zaměstnání
Výplata příspěvku přitom probíhá pouze zpětně až po předložení výplatního listu od zaměstnavatele.
Jak podat žádost a příspěvek na dojíždění do zaměstnání získat
Pro získání příspěvku na dojíždění do zaměstnání postupujte následovně:
- Před nástupem do zaměstnání podejte vyplněnou žádost Příspěvek na dojížďku spolu s pracovním smlouvou v novém zaměstnání na Úřadě práce, na kterém jste evidován(a)
- Po obdržení výplatního listu se dostavte na úřad a požádejte zpětně o výplatu příspěvku
Kde se dozvědět více informací?
Oficiální informace o příspěvku na dojížďku
Formuláře online
76 komentářů
Nepropadat panice. Po mém „působení“na UP mám nárok na uvedený příspěvek, ovšem pouze na dva měsíce. Nikde se nepíše, že se jedná pouze o takhle krátkou dobu.
Dobry vecer,pracuji s dcerou v chráněné sici dilne a dojizdime za praci z Hlinska v Cechach do Chotěboře. Obe mame částečný invalidni důchod prvního stupně.
Měsíční jízdenka s in kartou 25 nas vyjde na necelých 1000kc. Mám si sama zjistit jestli mám nárok na nějaký příspěvek na dopravu a vlastně nemáme nárok ani na žádné stravenky.
V této době nám ještě zrušili některé vlakové spojení a tím budeme na tom i biti finančně. Dostanu se do práce o půl hodiny dyl a přestávku na oběd už ani nepočítám
PProto Vás moc prosím jak tuto vzniklou situaci mám se svým zaměstnavatelem řešit.
Děkuji za vaši odpověď Eliska
Ty bláho, to je teda síla. Já jsem hned po VŠ nastoupil do práce a když jsem ji po třech letech měnil, nebyl jsem mezitím na ÚP ani den. Jinak řečeno – jako poctivě a neustále pracující člověk nemám na příspěvek nárok narozdíl od lidí, kteří se měsíce flákají na pracáku. Potlesk!
Trochu mi vadí diskriminace, která vzniká dobou vedení v evidenci ÚP. To znamená, že jedinec, který například ukončil studium a chce jít hned do práce má smůlu. Takže opětovně tento systém diskriminuje lidi, kteří se snaží. Mazec. Dcera po ukončení školy odešla na půl roku na stáž do Maďarska. Po půl roce pobyt ukončila, vrátila se domů a našla si práci do které dojíždí asi 30 km. A jen proto, že není vychcánek a neevidovala se na ÚP po dobu pobytu v Madarsku je diskriminována. Podotýkám, že stáž nebyla výdělečná, sama ještě musela platit něco jako školné, musel se hradit pobyt, zdravotní pojištění, připojištění do zahraničí apod.
Je to nespravedlivé. Osoba, která nesedí na zadku a snaží se, nemá nárok oproti osobě, která minimálně půl roku nic nedělala. Už mě tento systém začíná štvát.
proč na to májí nárok jen lidi co byli na úřadu práce, dojíždím 100km denně několik let a nic nedostanu? to je diskriminace. Nikdy jsem nebyl na úřadu práce vždy jsem hledal sám abych nezatěžoval stát a teď mi nic nedají. LOL
Dobrý den.Jsem Slovák no žiju v Klášterec nad Ohří a za prací dojíždim do Chomutova,co dělá cca 2000 Kč, mám nárok na příspěvek na dojíždění
Dobrý den.Jsem Slovák no žiju v Klášterec nad Ohří a za prací dojíždim do Chomutova,co dělá cca 2000 Kč, mám nárok na příspěvek na dojíždění
Dobrý den, tedy příspěvek na dopravu do práce nemůže podat osoba, která je zaměstnána například 3 roky v kuse? A již tyto 3 roky dojíždí denne 90km tam a zpět?
Děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den,
je pravda, že poskytování příspěvku může být sjednáno i od prvního dne následujícího měsíce po vystavení dohody.