Jedná se o příspěvek, který může, ale nemusí zaměstnavatel poskytovat svým zaměstnancům – zaměstnanec na něj nemá nárok automaticky. Je to jeden ze zaměstnaneckých benefitů, velmi žádaný.

Zaměstnavatel je povinen podle zákoníku práce umožnit zaměstnanci stravování (přesněji přestávku na oddech a stravování). Pokud se rozhodne zaměstnancům poskytovat i příspěvky na stravování, učiní tak dohodou v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisem (směrnicí).

Zaměstnavatel v podnikatelské sféře může poskytovat příspěvek na stravování i svým bývalým zaměstnancům poté, co odešli do důchodu, nebo zaměstnancům po dobu čerpání dovolené nebo během jejich nemoci.

Příspěvek na stravování

Příspěvek na stravování

Příspěvek na stravování může mít i oblíbenou formu stravenky, kterou lze použít nejen pro zaplacení jídla v restauracích a jídelnách, ale také pro nákup potravin.

Výše příspěvku na stravování

Pro rok 2020 je daňově optimální hodnota stravenky 118,– Kč, kde

 • 45 % je částka, kterou si zaměstnanec hradí sám (53,10, Kč) a
 • 55 % je částka, kterou hradí zaměstnavatel a následně si ji pak odečte jako daňově uznatelný náklad (64,90, Kč)

Trend moderní doby – firemní kantýny

V posledním roce dorazil do České republiky trend ze zahraničí (zejména ze Spojených států), a to firemní kantýny pro zaměstnance. Ti již nedostávají každý měsíc balíček stravenek, ale místo toho mohou kdykoliv zavítat na snídani, oběd či večeři do firemní kantýny (restaurace). Takový kantýny jsou často na úrovni restaurací 4-5 hvězdičkových hotelů, kde se servírují vybraná jídla a moderní pokrmy.

Pro firmu je takový provoz mnohonásobně dražší, ale zaměstnanci jsou spokojenější a netráví tolik času na obědové pauze.

Diskuze k příspěvku má už 9 komentářů

 1. Pavla Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby zaměstnavatel poskytoval stravenky v různých hodnotách dle toho, jak dlouho zaměstnanec ve firmě pracuje? Např.takto:
  – zaměstnenec ve zkušební době nemá nárok na stravenku,
  – 70,-/den pro zaměstnance, který je zaměstnán do 1 roku,
  – 80,-/den pro zaměstnance, který zaměstnán do 2 let,
  – 100,-/den pro zaměstnance, který je zaměstnán a více let?
  Upraveno je to ve vnitřní směrnici zaměstnavatele. Není to v rozporu se zákoníkem práce, případně nějakým jiným předpisem?

  Děkuji.

 2. Marta Fraibišová Odpovědět

  Je nárok na stravenku,když si vybírám náhradní volno z přesčasů?

 3. Ellis Odpovědět

  Dobrý den, zaměstnavatel ve školství nám dohrál obědy ve stravovací zařízení kousek od školy. Jídelna mi ze zdravotních důvodů nevyhovuje. Je přípustné dostávat stravenky? Děkuji

 4. Lenka Odpovědět

  Dobrý den,
  výše příspěvku na stravování 118,- pro rok 2018 je pro všechny instituce stejná, respektive je 64,90Kč daňově uznatelné pro státní i soukromý sektor?
  Děkuji za odpověď

 5. Šárka Odpovědět

  chtěla bych se zeptat, z jakého pohledu je optimální daňově nejvýhodnější stravenka v hodnotě 105,- Kč pro r. 2018 a ne stravenka ve výší 118,-?

 6. Janovo Odpovědět

  Měl bych dotaz, v práci fasujeme stravenky (pracuji na prodejně potravin) 80,-Kč. Zaměstnavatel nám začal poslední dobou razítkovat všechny stravenky aby jsme je mohli utratit pouze u Nás v práci. Má na to nárok? Doteď jsem je používala i pro děti které dojíždějí jinam do školy a kupovali si za ně svačiny jinde v obchodech.

  • Jan Mrázek Odpovědět

   podle mě ať si je razítkuje jak chce, stějně je vezmou všude jinde i když je na nich razítko…razítko snad stravenkové firmě nevadí.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *