Vláda České republiky nově schválila zvyšení minimální mzdy. Navýšení by mělo nabýt v platnost po podpisu prezidenta republiky, pravděpodobně k 1. lednu 2020. Návrh na zvýšení podala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Dosavadní minimální mzda činí 11 000 Kč, nově by tedy měla být navýšena na 12 200Kč. Minimální hodinová mzda dnes činí  66 Kč/hodinu. Nově bude stanovena na  73,20 Kč/hodinu.  Vláda se tak chce pomalu přiblížit tomu, aby minimílní mzda činila 40% průměrné mzdy.

Od roku 2013 byla minimální mzda ve výši 8500 Kč. Za necelé dva roky (2020) vzrostla na 9200 Kč, o rok později (2020) na 9900 Kč a letos v lednu se opět zvýšila, tentokrát na 11 000 Kč.

 

Zvýšení minimálních mezd pro zaměstnance veřejných služeb

  1. skupina – běžné nekvalifikované práce, zde mzda vzroste na zmíněných 12 200 Kč. Patří sem například běžný úklid, doručování zásilek, kontrola příchodů a odchodů, jednoduché strojní šití nebo např. sběr a mytí nádobí.
  2. skupina  – zde činí minimální mzda 13 500 Kč, patří sem profese jako práce sanitářů, kopáčů, nenáročné stavební práce (opravy dlažeb na chodnících nebo vozovkách litých asfaltem), prodej tisku, cenin, tabákových výrobků, domovnické a školnické práce apod.
  3. skupina – lidé živící se jako například strojvedoucí metra, ošetřovatelé, pokladní manipulující s hotovostí či lidé vyrábějící a vydávající teplá jídla se mohou těšit až na 14 900 Kč.
  4. Minimální mzdou ve výši 16 400Kč budou odměnovány ráce sester, porodních asistentek a zdravotnických záchranářů pod odborným dohledem, strojvedoucích na vedlejších železničních tratích, krejčích za obleky modelové a zakázkové výroby, instalatérů a topenářů (složitější práce), opravářů vozidel (s prováděním diagnostiky) apod.
  5. skupina je reprezentována řidiči linkových autobusů, zdravotními sestrami a záchranáři bez odborného dohledu, porodními asistentkami, běžnými IT správci, a dále sem spadá zajišťování mzdové a personální agendy, vedení účetnictví a sestavování rozpočtů, vytváření a testování aplikací, vzdělávání dětí předškolního věku apod, tito lidé se mohou těšit na zvýšení mzdy na 18 100 Kč.
  6. skupinu reprezentují lidé, kteří mají na starosti innosti jako správa systému výpočetní techniky, zajišťování obchodní činnosti, organizace prodeje, tvorba návrhů cen, tvorba přípravné dokumentace a projektů technicky náročných staveb apod., zvýšení min. odměny je stanoveno na 20 000Kč. 
  7. skupina bude odměněna 22 100 Kč měsíčně, zde patří lékaři, zubaři, tvůrci činnosti jako správa systému výpočetní techniky, zajišťování obchodní činnosti, organizace prodeje, tvorba návrhů cen, tvorba přípravné dokumentace a projektů technicky náročných staveb apod.
  8. skupina, kde se navrhuje min. odměna ve výši 24 400 Kč měsíčně, je reprezentována činnostmi např. tvůrčí systémové práce, plánování podnikatelské obchodní a finanční strategie nebo operace na finančním a kapitálovém trhu.

 

 

 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *