Výsluhový příspěvek představuje pravidelný měsíční příspěvek, v běžné řeči nazývaný také výsluha, na který má nárok příslušník bezpečnostního sboru po skončení svého služebního poměru, pokud splnil stanovené podmínky. Minimální délky služby pro přiznání tohoto příspěvku je 15 let.

Jedná se o příspěvek určený pouze příslušníkům bezpečnostního sboru nebo Armády České republiky, nejedná se o dávku státní sociální podpory ani jinou dávku dostupnou pro všechny občany.

Tento příspěvek je určen:

 • bývalým příslušníkům Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Celní správy České republiky, Vězeňské služby České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace, pokud splnili podmínky pro nárok na tento příspěvek,
 • bývalým příslušníkům Armády České republiky.
Výsluhový příspěvek (výsluha)

Výsluhový příspěvek (výsluha)

Podmínky pro získání výsluhy (policie, hasiči atd.)

Podmínky pro získání výsluhového příspěvku v případě příslušníků bezpečnostních sborů jsou dvě následující:

 1. bývalý příslušník vykonával službu alespoň 15 let a zároveň
 2. nebyl ze služebního poměru propuštěn za spáchání úmyslného trestného činu, nebo nepožádal o propuštění, kdy proti němu bylo vedeno trestní řízení pro úmyslný trestný čin.

Podmínky pro získání výsluhy (vojáci)

Podmínky pro získání výsluhového příspěvku v případě členů Armády České republiky jsou dvě následující:

 1. bývalý příslušník vykonával službu alespoň 15 let a zároveň
 2. služební poměr mu zanikl z důvodu:
  • uplynutí stanovené doby,
  • ztráty zdravotní způsobilosti,
  • zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům,
  • dosažení důchodového věku,
  • splnění podmínek nároku na starobní důchod,
  • reorganizace,
  • pravomocného odsouzení pro trestný čin,
  • nezpůsobilosti pro výkon další služby,
  • zahájení členství v politické straně, politickém hnutí nebo odborové organizaci,
  • vykonávání výdělečné činnosti bez předchozího souhlasu, členstvím ve statutárních nebo kontrolních orgánech právnických osob (podnikatelů nebo těch, jejichž zřizovatelem je ministerstvo či jiný úřad),
  • podání žádosti o ukončení pracovního poměru.

Výše výsluhového příspěvku pro příslušníky bezpečnostních sborů

délka služebního poměrukonkrétněvýše výsluhového příspěvkumax. výše příspěvku
15 let služby20 % měsíčního hrubého příjmu
16–20 let službyza 16. a každý další ukončený rok se výsluhový příspěvek zvyšuje o3 % měsíčního služebního příjmu50 % měsíčního služebního příjmu
21–25 let službyza 21. za každý další ukončený rok služby se výsluhový příspěvek zvyšuje o2 % měsíčního služebního příjmu50 % měsíčního služebního příjmu
26 a více let službyza 26. a každý další ukončený rok služby se výsluhový příspěvek zvyšuje o1 % měsíčního služebního příjmu50 % měsíčního služebního příjmu

Výše výsluhového příspěvku pro členy Armády České republiky

délka služebního poměrukonkrétněvýše výsluhového příspěvkumax. výše příspěvku
15 let služby5 % měsíčního hrubého příjmu
16–20 let službyza 16. a každý další ukončený rok se výsluhový příspěvek zvyšuje o6,2 % měsíčního služebního příjmu55 % měsíčního služebního příjmu, resp. 60 % u výkonných letců, vojáků, kteří konali službu nebezpečné povahy nebo působili v zahraničí za nebezpečných podmínek
21–26 let službyza 21. za každý další ukončený rok služby se výsluhový příspěvek zvyšuje o2,5 % měsíčního služebního příjmu
27 a více let službyza 27. a každý další ukončený rok služby se výsluhový příspěvek zvyšuje o1 % měsíčního služebního příjmu

K navyšování tohoto příspěvku dochází stejně jako k valorizaci důchodů, ale zvýšení výsluhového příspěvku činí polovinu zvýšení procentní výměru důchodů.

Je možné pobírat důchod i výsluhový příspěvek zároveň, ale pouze v případě, že je starobní nebo invalidní důchod nižší než přiznaný výsluhový příspěvek. V tomto případě se výsluhový příspěvek vyplácí v takové výši, o kolik převyšuje důchod.

Nárok na výplatu tohoto příspěvku zaniká v případě, že daný člověk znovu nastoupí do služebního poměru.

Ten, komu je vyplácen výsluhový příspěvek, musí informovat příslušný bezpečnostní sbor o tom, že pobírá starobní nebo invalidní důchod.

Kde se dozvědět více?

Diskuze k příspěvku má už 116 komentářů

 1. Jan Grasl Odpovědět

  Dobrý den, prosím o informaci k mému postavení. Pobírám výsluhový příspěvek(celník). Již 10 let pracuji na stavebním úřadě. Novelou st.zákona od 1.1.2022 nám jít do služebního poměru v neozbrojené složce. Bude mně výsluhový příspěvek odebrán? Moc děkuji za odpověď.

 2. Výpočet výsluhového příspěvku Odpovědět

  Dobrý den. Jak se, prosím, bude počítat výsluhový příspěvěk v případě, že v roce 2020 policista pracoval 8 měsíců, následně byl v pracovní neschopnosti od 1.9.2020 do konce roku a bude i počátkem roku 2021. Následně po ukončení PN ukončí služební poměr. Bavíme se o výpočtu ne za poslední tři roky, ale za poslední rok. Bude to součet hrubého platu za 8 měsíců, dělěno 8 nebo 12 krát koeficient /délka služby/ ?

  Děkuji.

 3. zipmeme.com Odpovědět

  Prispevek obvykle prestanete dostavat, pokud nastoupite zpatky do sluzebniho pomeru, anebo jakmile odejdete do starobniho duchodu. Pouze pokud byla vysluha vyssi, nez normalni seniorska penze, prijem zustane stejny. Veteran potom dostane: starobni duchod + doplatek do vyse dosavadni sluzebni vysluhy.

  • odebrání výsluhového příspěvku Odpovědět

   zipmeme.com píše:

   „Prispevek obvykle prestanete dostavat, pokud nastoupite zpatky do sluzebniho pomeru, anebo jakmile odejdete do starobniho duchodu“

   Z jakého zákona a paragrafu jste čerpal? V zákoně o vojácích z povolání 221/1999 Sb. se píše:

   § 135

   (1) Při opětovném povolání do služebního poměru vojáka z povolání zaniká nárok na výsluhový příspěvek dnem, který předchází dni opětovného povolání do služebního poměru.

   (2) Při přijetí do služebního poměru příslušníků bezpečnostních sborů podle zvláštních právních předpisů39) se výplata výsluhového příspěvku zastavuje.

   Takže pokud nastoupí do služebního poměru jako úředník někde na úřadě práce, finančním úřadě a podobných institucích, tak by o výsluhový příspěvek přijít neměl.

 4. Pomoc o radu. Odpovědět

  Dobrý den,
  mohla by jsem poprosit o pomoc..
  Můj manžel je víc jak 27 let v armádě a na misi.Teď nastal rodinný problém, který musí naléhavě řešit jen manžel. Poprosil o dovolenku a bylo mu řečeno, že si musí vše uhradit na své náklady.
  Můžete mi prosím poradit a obeznámit co a jak dělat?Zda je možné když se stane taková rodinná životní situace a má si
  muž za své zásluhy vše hradit.
  Děkuji moc za Váš čas a radu.

 5. Daně státu Odpovědět

  Měl bych rovněž dotaz,,má-li výsluhu,, musím chodit do zaměstnání? nebo jsem na úrovni důchodce? věku 67 let dosáhnu až za deset let.. děkuji

 6. Odebrani vysluhoveho prispevku v novem zamestnani Odpovědět

  Dobry den, rad bych se zeptal na pripad, pokud odejdu ze sl.pomeru policisty po 21 letech a budu brat vysluhovy prispevek, pote nastoupim jako urednik krajskeho uradu spadajici pod MPSV, kdy budu ve sluzebnim pomeru jako urednik, budu pobirat vysluhovy prispevek?
  Pripadne v jakych pripadech noveho zamestnavatele mi bude odejmut vysluhovy prispevek. Na jaky kontakt je mozne se obratit.

  Dekuji za odpoved.

 7. Jan Odpovědět

  Přeji pěkný den.
  Mám na Vás prosbu, zda by jste mě mohli odpovědět na otázku? Byl jsem voják z povolání asi 20 let a budu od letoška pobírat výsluhu. Jsem evidován na úřadu práce a když mi nebude nabídnuta odpovídající práce, mohu být doma a vyřazen z evidence?? Co proto musím podniknout?? Kolik budu platit zdravotní pojištění??
  Mám odpracováno za svůj život více jak 35 let na důchodovém pojištění. Zdravotní se počítá z výše výsluhy, nebo budu platit nižší částku, jako člověk bez příjmů, něco kolem 2000,- Kč???
  Děkuji moc za odpověď. Prosím poslat na e-mail.

 8. Jan Odpovědět

  Přeji pěkný den.
  Mám na Vás prosbu, zda by jste mě mohli odpovědět na otázku? Byl jsem voják z povolání asi 20 let a budu od letoška pobírat výsluhu. Jsem evidován na úřadu práce a když mi nebude nabídnuta odpovídající práce, mohu být doma a vyřazen z evidence?? Co proto musím podniknout?? Kolik budu platit zdravotní pojištění??
  Mám odpracováno za svůj život více jak 35 let na důchodovém pojištění. Zdravotní se počítá z výše výsluhy, nebo budu platit nižší částku, jako člověk bez příjmů, něco kolem 2000,- Kč???
  Děkuji moc za odpověď.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *