Zdravotně postižené a lidé odkázáni na pomoc druhých vlivem dlouhodobě nepříznivého zdravotného stavu se poprvé od zavedení příspěvku na péči dočkají jeho navýšení, informuje o tom tisková zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí. Poslanecká sněmovna schválila ve středu 13. dubna 2016 novelu zákona o sociálních službách, ve které počítá s nárustem tohoto příspěvku o 10 procent. Novelu zákona ještě posoudí Senát.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová vyjádřila svou radost nad tím, že se tento příspěvek podařilo navýšit poprvé od jeho zavedení:„Příspěvek na péči se zvýší poprvé od roku 2007, kdy byl zaveden. Jsem proto velmi ráda, že poslankyně a poslanci náš návrh podpořili. Deseti procentní navýšení považuji za naprosté minimum,“ uvedla ministryně v reakci na hlasování.

Příspěvek na péči o osobu blízkou, v běžné řeči také nazývaný starším pojmem příspěvek na bezmocnost, je pravidelná opakující se dávka sociální služby určená lidem, kteří potřebují v běžném životě pomoc jiné osoby. Je určen na úhradu za pomoc, kterou poskytne rodinný příslušník, osoba blízká, jiná osoba nebo poskytovatel sociálních služeb.

Stupeň závislostiMladší 18 letStarší 18 let
I. lehká závislost3 300880
II. středně těžká závislost6 6004 400
III. těžká závislost9 9008 800
IV. úplná závislost13 20013 200

Výše příspěvku od 1. 8. 2016 za kalendářní měsíc

Diskuze k příspěvku má už 3 komentářů

 1. Anna Danielová Odpovědět

  Dobrý den,
  má maminka je asi tak 5 let v péči psychiatra,kdy se její zdravotní stav tak před půl rokem razantně zhoršil a to že začíná být dementní,má výpadky paměti,je dezorientovaná několikrát nasedla na špatný vlak,nebo dělá nesmyslné věci.Sama už nemůže nikam chodit. Musím ji doprovázet po vyšetřeních ,dávkovat ji léky i připravovat jídlo. Na doporučení jejího ošetřujícího lékaře -psychiatra jsem si zažádala o příspěvek na péči o osobu blízkou.Chci se zeptat jaký stupen ji může být přiznán.

 2. Marie Odpovědět

  Dobrý den.Maminka v nemocnici dostala mozkovou mrtvičku,je ležící a musí ji krmit,chodit už nikdy nebude.Má nárok na mobilní příspěvek?je IV.stupen.

  • Martina M. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz.

   Vaše maminka by měla bez pochyby získat příspěvek na péči. Požádat si můžete základě písemné žádosti podané na tiskopisu předepsaném ministerstvem (žádosti jsou k dispozici na kontaktních pracovištích krajských poboček Úřadu práce nebo na Integrovaném portálu MPSV v sekci Elektronické formuláře). Žádost se podává na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce. Příslušnost se určuje dle místa trvalého pobytu žadatele o příspěvek.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *