Příspěvek na mobilitu představuje opakující se nárokovou dávku, která je vyplácena osobám se zdravotním postižením, aby jim kompenzovala náklady na zajištění nutné dopravy. Dávka náleží osobě se zdravotním postižením, které vznikají v souvislosti s nutnou dopravou za daný kalendářní měsíc náklady.

Výše příspěvku na mobilitu je pouhých 550,– Kč měsíčně, ale na druhou stranu podmínky pro jeho získání nejsou nikterak přísné (viz. níže).

Příspěvek na mobilitu je určen osobě starší 1 roku, která:

 • je držitelem průkazu osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P, který byl přiznán po 1. 1. 2021,
 • se v daném kalendářním měsíci opakovaně za úhradu někam dopravovala nebo byla za úhradu dopravována.
Příspěvek na mobilitu pro rok 2021: 550,– Kč měsíčně

Příspěvek na mobilitu pro rok 2021: 550,– Kč měsíčně

Nesmí se však jednak o člověka, kterému jsou poskytované pobytové sociální služby (domov pro osoby se zdravotním postižením, domov pro seniory, domovy se zvláštním režimem nebo zdravotnické zařízení ústavní péče).

Nárok na výplatu se netýká také kalendářního měsíce, po jehož celou dobu byl daný člověk hospitalizován.

Podmínky pro přiznání příspěvku na mobilitu

Nárok na příspěvek na mobilitu vzniká tomu, kdo má na území České republiky své bydliště – tedy například se zde dlouhodobě zdržuje, pracuje zde, žije zde s rodinou, jeho děti zde plní povinnou školní docházku nebo studují, a zároveň:

 • má na území České republiky trvalý pobyt,
 • má udělen azyl nebo doplňkovou ochranu,
 • je cizincem bez trvalého pobytu na území České republiky, kterému tato práva zaručuje mezinárodní smlouva Evropská sociální charta,
 • je občanem členského státu Evropské unie a je hlášen na území České republiky k pobytu po dobu delší než 3 měsíce, pokud mu nevyplývá nárok na sociální výhody z přímo použitelného předpisu Evropské unie,
 • je rodinným příslušníkem občana členského státu Evropské unie, který je hlášen na území České republiky k pobytu po dobu delší než 3 měsíce, pokud mu nevyplývá nárok na sociální výhody z přímo použitelného předpisu Evropské unie,
 • je cizincem, který je držitelem povolení k trvalému pobytu jako tzv. dlouhodobě pobývající rezident v Evropském společenství na území jiného členského státu EU a kterému bylo uděleno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky.

Výše příspěvku na mobilitu

Výše příspěvku činí 550,– Kč měsíčně. Příspěvek se vyplácí zpětně, ale je možné požádat o sdruženou výplatu příspěvku za poslední tři měsíce.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o příspěvku na mobilitu

Oficiální formulář pro podání žádosti online

Diskuze k příspěvku má už 19 komentářů

 1. Příspěvek na péči Odpovědět

  Dobrý den starám se o osobu blízkou synovec pobírá 19200 potřebuje dvaceti čtyř hodinovou péči,ale příspěvek náleží jen jemu tak se chci zeptat z čeho mám žít já děkuji za odpověď.

 2. Bozena Odpovědět

  Dobrý den.chci se zeptat bude se taky zvyšovat druhý stupeň.zvyšil se 3 a 4.stupeň bude se zvyšovat i 2stupen.dekuji za odpoved

 3. Vladimíra Muchinová Odpovědět

  Je příspěvek na mobilitu vázán na přiznání průkazu ZTP nebo ZTP/P podmínkou jeho přiznání? Jedná se o příspěvek na mobilitu pro roční dítě.

 4. Pavel Sarissky Odpovědět

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat jsem drzitelem průkazu ZTP/pro na rvalo pobiram příspěvek na mobilitu 550 Kč a je stli mam nárok na druhi stupen příspěvevku

 5. Jana Papcunová Odpovědět

  Dobrý den, pobiram pnp 2.st. manžela mám uvedeného jako osobu, která se o mě stará. Za 2 roky ma jit do důchodu, chci se zeptat zda pro něho jsou nejake výhody. Zda by treba mohl jit dříve do důchodu atd. Děkuji Papcunová.

 6. Iva Odpovědět

  Příspěvek na mobilitu pro ZTP není 400 kč, jak tučně a opakovaně zde prezentujete.
  Jeho výše je 550 kč. Nebo mi uniklo jeho snížení o 150 kč pro r. 2019 oproti předchozímu roku ?

 7. Jakub Odpovědět

  Je to bordel. Většina příspěvků je detailně popsána, ale pokud hledám jakékoliv informace o příspěvku na provoz motorového vozidla, tak prostě nejsou! Maximálně se dočtu, že jsou tahanice o jeho výši, ale takové informace jako kde si podat žádost, jaké podmínky splňovat, kde získat příslušné formuláře, to se prostě nedá zjistit. O tenhle příspěvek usiluji už 8 let, ale vždycky to ztroskotá na skutečnosti, že vlastně nevím nic z toho, co jsem již uvedl.

  • Jakub Odpovědět

   Jedná se o přispěvek na mobilitu který činí pro rok 2020 550,-kč/měsíčně,musíte být držitelem průkazu ZTP,ZTP/P podáte si žádost na úřadu práce a to je tak vše.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *