Uvažujete o tom, že byste v domácnosti přešli na ekologicky šetrnější způsob energetického hospodaření? Zdají se vám účty za energii příliš vysoké, nejste spokojeni s dodavatelem, nebo byste zkrátka rádi udělali něco pro životní prostředí?
Vhodnou příležitost poskytuje dotační program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám, který po drobných změnách a úpravách běží již několikátým rokem. I letos tak máte nárok například na dotaci na solární ohřev.
Bohužel již v aktuálním programu není možné čerpat dotace na solární panely pro výrobu elektřiny, to bylo možné pouze v minulých letech.
Solární panely a „fotovoltaiky“ jsou stále v kurzu
Před nějakými deseti lety zažívaly solární panely v Česku doslova boom. Program Zelená úsporám tehdy mimořádně dotoval jejich pořizovací cenu a zájem o ně byl enormní.
Třebaže vlna této „fotománie“ již opadla, stále platí, že pořízení solárního panelu jakožto alternativního zdroje tepla se vyplatí. A jeho pořízení nemusí být díky státní dotaci nijak nákladné – výše dotace zahrnuje až 50% pořizovací ceny solárního panelu, nanejvýš však 100.000 korunami (připomeňme jenom, že částka jen a účet vyplácena zpětně a solární panel tedy musíte nejprve zakoupit celý z vlastních prostředků).
Akce se týká všech solárních panelů na ohřev teplé vody a solárních systémů pro ohřev vody a vytápění. Novinkou letošní Nové zelené úsporám je možnost zažádat si i o tzv. „zpětnou dotaci“ pro solární panely zakoupené již dříve. Týká se to všech výdajů placených po 1. lednu 2013.
Výše dotace na fotovoltaiku a solární panely
„Solární“ dotace se letos vztahují na solární panely pro ohřev vody a přitápění. Jestliže uvažujete o koupi a instalaci některého z těchto zařízení, pak popřemýšlejte, zda by se vám nevyplatilo využít velkorysosti státního fondu životního prostředí a využít možnost nechat si státem uhradit až 50 % způsobilých výdajů (částka je vyplácena zpětně). V Moravskoslezském a Ústeckém kraji je pak příspěvek dokonce zvýšen na 60 % nákladů.
V níže uvedené tabulce naleznete fixní částku podpory pro různé typy systémů ohřevu či přitápění:
TYP SYSTÉMU | VÝŠE STÁTNÍ PODPORY 2021 |
---|---|
Solární termický systém na přípravu teplé vody | 35.000,– Kč |
Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění | 50.000,– Kč |
Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem | 35.000,– Kč |
Solární FV systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok | 55.000,– Kč |
Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok | 70.000,– Kč |
Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh.rok | 100.000,– Kč |
Budete k tomu potřebovat odborný posudek, krycí list a dodržení technických parametrů solárního zařízení, které ministerstvo životního prostředí stanovilo. Tyto dokumenty pak předložíte na příslušném úřadě.
Jak získat příspěvek na fotovoltaiku a solární panely
Dotaci může využít každý zájemce, který splní požadované podmínky:
- Žadatel musí být vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, který je situován v České republice
- Žadatel může být jak fyzickou, tak právnickou osobou. Dotace z programu Zelená úsporám tedy mohou čerpat i firmy
- Žadatel musí zůstat vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu po celou domu vyřizování žádosti o podporu (od podání žádosti do vyplacení dotace)
Před samotným podáním žádosti je nutné nechat si zpracovat odborný posudek, který se skládá z projektové dokumentace a z energetického hodnocení budovy. Součástí žádosti je i tzv. krycí list technických parametrů, který doporučujeme vyplnit s energetickým specialistou.
Poté je nutné podat žádost o příspěvek online dle následujících kroků:
- Prvním krokem je úspěšná registrace na webových stránkách Nová zelená úsporám
- Poté musíte vyplnit online elektronickou žádost o podporu
- Vyplněnou žádost vytiskněte a spolu s dalšími dokumenty (odborný posudek, krycí list technických parametrů) doručte osobně nebo poštou do 5ti kalendářních dní na některé z pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR
- Po doručení žádosti má úřad přibližně 3 týdný na její formální a věcnou kontrolu
- Pokud je vše v pořádku obdrží žadatel akceptační dopis, který jej informuje o přijetí žádosti. To trvá přibližně 6 týdnů od odeslání žádosti
Na rozdíl od předchozích let je letos o dotaci možno žádat pouze elektronicky.
Kde se dozvědět více
- Formuláře pro získání podpory online
- Zelená úsporám 2021 – Podmínky oblasti podpory C. Efektivní využití zdrojů energie
- Bezplatná telefonní linka 800 260 500
1 komentář
Dobry
den bydlim v kolaudovane chalupe trvale mohu dostat dotace na fotovoltiku je nutna delka pobytu.H.SCHWARZ dekuji