Zateplení domů je v poslední době zcela běžným úsporným opatřením, ke kterému se uchylují celá bytová družstva. Panelové ale i rodinné domy postavené před desítkami let totiž již nesplňují současné požadavky na ekologický provoz a jejich energetická náročnost je tudíž značně vyšší, než by díky moderním technologiím mohla být.

Zateplit takový dům však bohužel není levná záležitost, proto se zájemci rádi uchylují k možnosti využít dotačního programu Nová zelená úsporám. Příspěvek lze využít například na výměnu oken, dveří či zateplení fasády.

Dotace z programu Nová zelená úsporám na zateplení domu

Projekt financovaný z prodeje emisních povolenek úspěšně běží již několikátým rokem a zaštituje jej ministerstvo životního prostředí, které si klade za cíl pomoci žadatelům s ušetřením zbytečných výdajů na energiích. Poskytnuté dotace pomohou k výraznému snížení nákladů.

V případě zateplení domů jsou dotace poskytovány majitelům rodinných domů, kteří splní stanovené podmínky a úspěšně si podají žádost (to lze letos udělat již pouze elektronicky).

Letošní program zahrnuje vítanou novinku, a sice možnost zažádat si o dotaci pouze na dílčí opatření, například výměnu oken, dveří, stropu, střechy, podlahy nebo pouze zateplení fasády (není tedy nutné kompletní zateplování, jako tomu bylo v minulých letech).

Maximální výše dotace na zateplení domu

Výše dotace závisíc na konečném efektu provedených opatření a zohledňuje zejména vypočtené měrné roční spotřeby tepla EA oproti stavu před realizací. Kompletní přehled naleznete v následující tabulce:

Typ konstrukceVýše podpory na 1 metr čtvereční
A.0 a A.1A.2A.3
Obvodové stěny a podlahy nad eteriérem500,– Kč600,– Kč800,– Kč
Střechy500,– Kč600,– Kč800,– Kč
Výplně otvorů2.100,– Kč2.750,– Kč3.800,– Kč
Podlahy na terénu700,– Kč900,– Kč1.200,– Kč
Stropy a ostatní konstrukce330,– Kč400,– Kč550,– Kč

 

Vysvětlení jednotlivých typů podpory:

 • A.0 – Roční úspora tepla ≥ 20 %
 • A.1 – Roční úspora tepla ≥ 40 %
 • A.2 – Roční úspora tepla ≥ 50 %
 • A.3 – Roční úspora tepla ≥ 60 % +  systém nuceného větrání se zpětným získáváním tepla

Pokud se navíc dům nachází v Moravskoslezkém nebo Ústeckém kraji je výše dotace navýšena o 10%. Celková výše podpory na jednu žádost je však omezena na maximálně 50% výdajů.

Navíc můžete získat i příspěvek ve výši 25.000,- Kč na zpracování odborného posudku a zajištění odborného technického dozoru.

Jak získat příspěvek na zateplení domu

Co všechno tedy musíte splňovat, uvažujete-li i vy o zateplení? Dotaci může využít každý zájemce, který splní požadované podmínky:

 • Žadatel musí být vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, který je situován v České republice
 • Žadatel může být jak fyzickou, tak právnickou osobou. Dotace z programu Zelená úsporám tedy mohou čerpat i firmy
 • Žadatel musí zůstat vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu po celou domu vyřizování žádosti o podporu (od podání žádosti do vyplacení dotace)

Před samotným podáním žádosti je nutné nechat si zpracovat odborný posudek, který se skládá zprojektové dokumentace a z energetického hodnocení budovy. Součástí žádosti je i tzv. krycí list technických parametrů, který doporučujeme vyplnit s energetickým specialistou.

Poté je nutné podat žádost o příspěvek online dle následujících kroků:

 1. Prvním krokem je úspěšná registrace na webových stránkách Nová zelená úsporám
 2. Poté musíte vyplnit online elektronickou žádost o podporu
 3. Vyplněnou žádost vytiskněte a spolu s dalšími dokumenty (odborný posudek, krycí list technických parametrů) doručte osobně nebo poštou do 5ti kalendářních dní na některé z pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR
 4. Po doručení žádosti má úřad přibližně 3 týdný na její formální a věcnou kontrolu
 5. Pokud je vše v pořádku obdrží žadatel akceptační dopis, který jej informuje o přijetí žádosti. To trvá přibližně 6 týdnů od odeslání žádosti

Na rozdíl od předchozích let je letos o dotaci možno žádat pouze elektronicky.

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *