Jednou z důležitých cest jak aktivně bojovat proti šíření nemoci COVID-19 je dostatečné testování. A to v České republice zatím poměrně selhává. Počet provedených testů za den v posledních dvou týdnech je přibližně 25.000 a to je málo. Jednou z příčin může být i cena testu. Jednodušší antigenní test stojí okolo 400,– Kč. Důkladnější PCR test pak stojí dokonce okolo 1.700,– Kč. Proto se Vláda rozhodla motivovat občany možností absolvovat antigenní test kompletně zdarma. Možnost nechat se otestovat zdarma platí od středy 16. prosince 2021 do 15. ledna 2021. Jak postupovat a jak se zaregistrovat se dozvíte v tomto článku.

Jak se zaregistrovat k testu na COVID-19 zdarma

1. Na stránce Odběrová místa COVID-19 (Antigenní testy) provozované Ministerstvem zdravotnictví zvolte odběrové místo dle vaší lokality a jeho obsazenosti (data o obsazenosti jednotlivých míst bohužel zatím moc neodpovídají skutečnosti)

2. U vybraného místa je uveden „Odkaz na rezervační systém“ (viz. obrázek níže), na ten klikněte

3. V rezervačním kalendáři zvolte „Antigenní testy – pro veřejnost“ a klikněte na „Objednat“ (viz. obrázek níže)

4. Po zvolení konkrétního data a přesného času vyplňte registrační formulář. Na zadaný e-mail vám poté přijde potvrzení o registraci

5. Dostavte se v daný den a přesný čas na zvolené odběrové místo. Sebou si vemte kartičku zdravotní pojišťovny a občanský průkaz.

6. Samotný test je rychlý a zabere několik minut. Provádí se formou výtěru z nosu, Po otestování získáte výsledky okamžitě (většinou do 15 až 30 minut). Dle výsledků (pozitivní vs. negativní) pak následuje další postup

Pravidla pro antigenní testování zdarma

  • Dostupné pouze pro občany České republiky, kteří se prokážou občanským průkazem a platným zdravotním pojištěním
  • Je možné se testovat opakovaně avšak nejvýše každých 5 dní
  • Během odběru a v prostoru odběrného místa dodržujte protiepidemická opatření (respirátor, rouška) a dbejte pokynů personálu

Jaký je rozdíl mezi antigenním a RT-PCR testem

RT-PCR test detekuje přítomnost virové RNA. Je velmi přesný a umožnit odhalit COVID-19 ještě předtím než se jeho hostitel stane nakažlivým pro ostatní. Test je tedy velmi užitečný pro aktivní bránění šíření epidemie. Provádí se formou výtěru z nosu a je poměrně nákladný (kolem 1.700,– Kč). Další nevýhodou je poměrně dlouhá doba vyhodnocení (až 24 hodin).

Antigenní test (rapid antigen test) detekuje přítomnost virových bílkovin v těle. Je levný (kolem 400,– Kč) a rychlý (vyhodnocení do 30 minut). Jeho nevýhodou je však jeho nepřesnost.

Diskuze k příspěvku má už 1 komentářů

  1. Alex Odpovědět

    A co mám mít za doklad když se bude testovat dítě na antigenní test? Potřebuje na kroužek a pak na tábor.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *