Životní a existenční minimum jsou důležité pojmy, které popisují takovou minimální výši našich příjmů, která je z pohledu naší společnosti minimálně přijatelná pro zajištění naší výživy a ostatních osobních potřeb (životní minimum), případně která je nutná k pouhému přežití (existenční minimum).

Životní minimum je tedy minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů potřebná k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Určuje hranici, pod kterou by nikdo v naší společnosti neměl spadnout, aby mohl alespoň nějak důstojně žít.

Naproti tomu existenční minimum je minimální hranice peněžních příjmů, která je považována za nutnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni pouhého přežití. Určuje tedy nejmenší možnou hranici pro přežití v naší společnosti. Existenční minimum nelze použít u nezaopatřeného dítěte, u starobního důchodce nebo například u osoby starší 68 let.

Životní a existenční minimum

Životní a existenční minimum

Životní ani existenční minimum nezohledňuje náklady na bydlení – tyto náklady jsou řešeny příspěvkem na bydlení a doplatkem na bydlení.

Životní a existenční minimum slouží pro posuzování nároku na pomoc od státu –  pomoci v hmotné nouzi, případně některých sociálních dávek, které jsou určeny lidem s nízkými příjmy. Odvíjí se od nich i výše dávek pěstounské péče.

V praxi se můžeme setkat s využitím těchto hodnot také při stanovování výživného nebo při exekučním řízení.

Plánované změny životního minima

Podle prohlášení ministryně práce a sociálních věcí vláda plánuje od ledna 2020 navýšit životní minimum, podle předběžných odhadů by se mělo jednat zhruba o 5,3 %. Konkrétní zvýšení závisí na tempu, kterým porostou spotřebitelské ceny. Prozatímní odhad navýšení činí u životního minima pro osamoceně žijícího jednotlivce 3.610,– Kč či dokonce 3.710,– Kč, namísto současných 3.410,– Kč.

Navýšení životního minima se promítne do života všech lidí s nízkými příjmy, protože na sociální dávky a jiné příspěvky od státu dosáhne širší spektrum lidí než dosud.

AKTUALIZACE Ke zvýšení životního minima v roce 2020, ani letech dalších, bohužel nedošlo a zůstává i nadále ve výši 3.410,– Kč. O důvodech jsme psali v krátké novince Životní minimum a s ním související dávky se nezvýší.

Výše životního a existenčního minima pro rok 2020

pro kohoVýše životního minima měsíčně
Pro jednotlivce3.410,– Kč
Pro první osobu v domácnosti3.140,– Kč
Pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem2.830,– Kč
Pro nezaopatřené dítě ve věku do 6 let1.740,– Kč
Pro nezaopatřené dítě ve věku 6 až 15 let2.140,– Kč
Pro nezaopatřené dítě ve věku 15 až 26 let2.450,– Kč

Životní minimum domácnosti je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti.

Pro názornost uvádíme několik praktických příkladů:

 • Žije-li daný člověk v domácnosti zcela sám, je jeho životní minimum 3.410,– Kč
 • Pokud žijí v domácnosti dva dospělí, je životní minimum domácnosti / rodiny 3140 + 2830 = 5.970,– Kč
 • Pokud mají dva dospělí roční dítě, je jejich životní minimum 3140 + 2830 + 1740 = 7.710,– Kč
 • Pokud mají dva dospělí roční a osmileté dítě, je životní minimum 3140 + 2830 + 1740 + 2140 = 9.850,–
 • Vezmeme-li příklad pětičlenné domácnosti, se dvěma dospělými, 8letým, 16letým nezaopatřeným a 21letým samostatně výdělečně činným dítětem, je jejich životní minimum 3140 + 2830 + 2140 + 2450 + 2830 = 13.390,– Kč

kalkulacka_icon_small Vyzkoušejte naši kalkulačku pro výpočet životního minima.

Naproti tomu výše existenčního minima je pro většinu osob stejná.

pro kohoVýše existenčního minima měsíčně
Pro všechny osoby kromě nezaopatřeného dítěte, starobního důchodce nebo osoby starší 68 let2.200,– Kč

Kdo jsou společně posuzované osoby?

 • rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,
 • manželé nebo registrovaní partneři,
 • rodiče a děti nezletilé zaopatřené nebo zletilé, pokud s rodiči užívají byt a nejsou posuzovány společně s jinými osobami (například nežijí v manželství),
 • jiné osoby společně užívající byt, pokud písemně neprohlásí, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby,
 • osoby, které se přechodně (z důvodu studia nebo důvodů zdravotních či pracovních) zdržují mimo byt.

Co jsou čisté peněžní (započitatelné) příjmy a k čemu slouží?

Potřebujete-li pomoc od státu, například některou ze sociálních dávek nebo dávek hmotné nouze, budou úřady porovnávat vaše čisté peněžní příjmy s hodnotami životního či existenčního minima.

Jedná se o čisté příjmy jednotlivce nebo společně posuzovaných osob. K těmto příjmům řadíme například:

Do těchto čistých peněžních příjmů se však nepočítá například:

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o životním a existenčním minimu:

Zákony, které životní a existenční minimum upravují:

Diskuze k příspěvku má už 54 komentářů

 1. Kousalová Marie Odpovědět

  Dobrý den,jsem v insolvenci a po odečtení splátek na insolvenci a připočítání příspěvku na bydlení mi zůstává životní minimum 2974,-Kč místo 3410,-Kč, kam se mám obrátit abych měla aspoň to co je dáno zákonem. Zkoušela jsem ještě vyřídit doplatek na bydlení ale to mi bylo zamítnuto, že prý mám životní minimum. Děkuji

 2. Marta Odpovědět

  Dobrý den,můj partner psychiatricky onemocněl. Invalidní důchod mu zamítli,že má míru postižení do 20%,nemocenskou mu už nevyplácí s odůvodněním,že není pravděpodobné jeho uzdravení v blízké době. Pracovat taktéž není schopen. Je zcela bez finančních prostředků. O jaké příspěvky může žádat? Žijeme ve společné domácnosti s nezletilým dítětem. Mám vůči němu vyživovací povinnost když nejsme manželé? Děkuji za rady.

 3. Mirka Hrušková Odpovědět

  Dobrý den,potřebuji poradit. Jsem jíž 395 dní na nemocenské a žádala sem o invalidní důchod. Potřebuji poradit s tím,že mi skončily nemocenské dávky a na OSSZ mi řekli že už na nic nemám nárok. Mám nemocnou kyčel a nemohu chodit,trpím bolestma a užívaám opiaty at aspon trochu funguju. S čeho mám živit dceru a platit byt,nemluvě o dalším placení. Můžete mi poradit na co mam nárok?? Děkuji Hrušková M.

  • ILONA Odpovědět

   DOBRÝ DEN,MUSÍTE SI ZAŽÁDAT O INVALIDNÍ DŮCHOD NA ČSSZ…DOLOŽIT OD ORTOPEDA JAKÉ MÁTE PROBLÉMY A MUSÍ TO ŘEŠIT ASPOŇ NA INVALIDNÍ DŮCHOD 1. STUPNĚ.

 4. Lenka Odpovědět

  Dobrý den chci se zeptat maminka přišla o příspěvek na bydlení a hmotnou nouzi tak je úplně bez peněz vlastní baracek ale bydlím v něm já ze svou rodinou ale trvalý pobyt hlášeny nemáme maminka se nastěhovala ke svému příteli ale trvalý pobyt má na baráku potřebuji poradit jak to udělat aby dostávala alespoň nějakou korunu děkuji

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *