Výživné nebo-li alimenty či vyživovací povinnost jsou v současné době skloňovaná veličina hlavně v souvislosti s rozvodem a péčí o děti. Výživné může představovat značný zdroj příjmů pro svobodné matky a osamělé rodiče. Ať už se dítě narodilo v manželství nebo mimo něj, zákon stanovuje povinnost obou rodičů zabezpečit potřeby svých potomků a tato povinnost je soudně vymahatelná.

Vyživovací povinnost je zákonem zakotvená nejenom ve vztahu rodičů a dětí, ale existuje též mezi manžely. Za určitých okolností povinnost platit výživné přetrvává dokonce i po rozvodu manželství. Zákonem vymahatelná vyživovací povinnost existuje i mezi partnery v situaci očekávání a narození potomka. Otec dítěte má zákonnou povinnost platit výživné matce dítěte až dva roky od porodu a má vyživovací povinnost zajistit matku svého dítěte v případě potřeby i v těhotenství. Dospělé děti mají rovněž ze zákona povinnost zabezpečit své staré a nemohoucí rodiče.

V minulosti bylo výživné ustanoveno v tzv. Zákoně o rodině. Ten byl však v roce 2014 nahrazen novým Občanským zákoníkem, kde je vyživovací povinnost v části druhé (rodinné právo), v pododdíle čtyři.

Stanovení výše výživného

O výši výživného se mohou domluvit rodiče dítěte nebo o něm rozhodne soud. V případě rozvodu manželství soud o výživném rozhoduje automaticky. Výživné na děti narozené mimo manželství lze vyřešit jen vzájemnou dohodou bez soudního procesu.

kalkulacka_icon_small Vyzkoušejte naši kalkulačku pro výpočet výživného (alimentů).

Při rozhodování o výši výživného soud přihlíží k příjmům obou rodičů, k majetkovým poměrům a věku dítěte či dětí. Existuje orientační tabulka na výpočet výživného, která má však spíše doporučující charakter a nedá se uplatnit pro přesný výpočet v praxi. Soud při výpočtu výživného bere na zřetel rovněž počet dětí nebo oprávněné náklady, které povinný rodič musí vynaložit např. na bydlení a dojíždění do práce. Výše vyživovací povinnosti není stanovená jednou pro vždy, ale mění se s věkem a rostoucími potřebami dítěte.

Orientační tabulka pro výpočet výživného schválená Ministerstvem spravedlnosti ČR

Věk dítěteVýživné z čisté mzdy
0–5 let9–13 procent
6–9 let11–15 procent
10–14 let14–18 procent
15–17 let17–21 procent
18 a více let20–24 procent

Tabulku lze však využívat pouze v případě, že se rozhoduje o výši výživného pro jedno až tři děti. Přitom horní procentuální hranice by měla být použita v případě jednoho dítěte a nižší (spodní) v případě více dětí (dvě nebo tři). Jedná se však stále pouze o doporučení, nikoliv závazný dokument, podle kterého by soud musel postupovat.

Čistou mzdou otce se rozumí průměrný příjem za posledních 6 až 12 měsíců, upravený o odpočty odvodů na zálohy daně z příjmu a na platby sociálního zabezpečení.

Jakým způsobem a komu se výživné platí?

Výživné se platí vždy na kalendářní měsíc dopředu, nikoliv zpětně jak je zvykem např. při výplatě mzdy. Do 18 let věku dítěte se platí k rukou rodiče, který se o děti či dítě stará.

Od 18 let dostává výživné zletilé dítě přímo do svých rukou.

Do kdy se výživné musí platit?

Výživné se platí do doby, kdy se děti jsou schopny o sebe samy postarat. Není zde zákonem přesně stanovená věková hranice. Ať už dítě dovrší 18 let nebo 26 let, rodič má stále vyživovací povinnost, pokud to dítě potřebuje. Rozhodující pro ukončení platby výživného je, že dítě dospělo, dostudovalo a může už naplnit své potřeby vlastní prací. V případě, že dítě vstoupí do manželství, vyživovací povinnost rodičů zaniká a nahrazuje ji vzájemná vyživovací povinnost manželů.

Kdy a kam podávat návrhy k soudu týkající se alimentů

Návrhy týkající se alimentů projednává soud s místní působností dle trvalého bydliště.

Rodič nebo zletilé dítě se na něj může obrátit v případě, že potřebuje určit výši výživné nebo při jeho neplacení. Na soud je možné se obrátit rovněž v případě úpravy výše výživného.

Co dělat při neplacení výživného (alimentů)?

Vyživovací povinnost je zákonem vymahatelná. V případě, že má rodič pečující o dítě problémy s tím, že druhý rodič neplatí výživné a nedá se dospět k vzájemné dohodě, muže se obrátit na soud. Existují situace, kdy rodič chce výživné platit a má pro výpadek vyživovací povinnosti rozumný důvod např. nemoc nebo ztrátu zaměstnání. V těchto případech je vždy nejlepší dohoda a sestavení splátkového kalendáře.

V případě, že k výpadkům plateb dochází svévolně, postižený rodič má právo, se obrátit na soud. Soud pak může nařídit např. exekuce přímo z platu. Při delší zanedbávání vyživovací povinnosti (minimálně 4 měsíce)  může postižený rodič podat na neplatícího rodiče trestní oznámení a hrozí mu až nepodmíněný trest.

Formuláře a vzory smluv online

Kde se dozvědět více?

Diskuze k příspěvku má už 10 komentářů

 1. Ivana Odpovědět

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně určení otcovství a alimentů. Mám syna, (bude mít 6let) a s biologickým otcem se nestýka. Otec nejevil zájem. Zajímá mě, zda si mohu zažádat o určení otcovství a alimenty i proti jeho vůli po takové době. Mockrát děkuji za odpověď.

 2. Milan Odpovědět

  Dobrý den,

  Mám v péči děti 10 a 12let.Exmanželka má platit na každé dítě 1000Kč. Je v insolvenci a ins. správce posílá výživné nepravidelně,zpravidla méně než polovinu,další měsíc něco dorovná ,pak měsíc nedostanu nic atd.Je mi 54,mám minimální mzdu a veškeré náklady cestovné a obědy ve škole,oblečení,tábory,dárky zkrátka vše hradím sám.Matce byly děti odebrány a za 4 roky nepřispěla mimo výživné ani korunu.Mohu požádat o zvýšení alimentů,i když je v insolvenci?
  Velice děkuji

 3. Helena Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat podle čeho se vypočítávají alimenty když je přítel OSVČ, a mám strach, že by si mohl daňové přiznání kvůli tomu ponížit. Děkuji

  • Andrea Odpovědět

   Dobrý den, jsem na tom stejně, možná o něco hůř. Biologický otec mých dětí vlastní několik nemovitostí, které nemá napsané na sebe, ale na svou blízkou rodinu a jako OSVČ si počítá minimální příjmy kvůli alimentům, peněz má dost, ale platit nechce a nikdo s tím nic neudělá. Takto funguje tento stát :-/

 4. Katka Odpovědět

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je to s placením na manželku. Když teď řešíme rozvod.našel si jinou.mě nadělal dluhy že mám kvůli němu insolvenci pac on ji už měl.teď čeká s jinou dítě.slíbil mi že mi bude půlku dávat když jsme dluhy měli oba.Ted čeká dítě s jinou a nic mi přispívat nechce. Ze dluhy jsou moje.nevím co mám dělat.prosím poraďte. Dekuji

 5. martina hornerova Odpovědět

  dobry den, mame mit rozvodove stani, chci se zeptat nemam prijem pouze prispevek na peci o dceru. 3300 kc. dale pecuju o rodice a ty maji take prispevek ale mne ho nedavaji cely protoze si plati jeste pecovatelku ktera vlastne pomaha mne snima. a dotaz je muzu pozadovat po byvalem vyzivne i na me, dekuji martina

 6. Hana Odpovědět

  Dobrý den,povinný nehradí výživné pravidelně ale pouze každý čtvrtý měsíc v neodpovídající částce aby se vyhnul trestnímu oznámení.Činní tak úmyslně.Je podaný výkon rozhodnutí i exekuce,zabavem řp a jelikož je v PID a má dluhy,tak CSSZ mu z důchodu strhává necelých 500kč,toto trvá už více než jeden rok.Co mohu dělat jiného? Pokud by nastoupil do vězení,je možné,abych z PID získávala celé výživné? Vyplácí mu jej na složenku,účet samozřejmě nemá.

 7. Hana Podana Odpovědět

  Dobry den.Mam dotaz ohledne alimentu.Muj byvaly pritel s kterym mame syna nyni 1 rok ma povinnost platit vyzivne i na me mam byt ve vlastnim vlastnictvi ale platim hypoteku myslim si ze lepsi platit hypoteku nez byt v podnajmu a kdykoliv byt vystehovana .Tvrdi mi ze ma plat jen 10000 kc ze zbytek mu delaji nejake bonusy a odmeny a to se mu pry nepocita .Nechapu to .Videla jsem jeho vyplatni pasku a mel tam cca 21.000 kc .A dotazbdruhy co je potreba k zadosti o navyseni alimentu.

  • Martina M. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz.

   Ohledně navýšení výživného se vydejte na OSPOD, kde s vámi přímo žádost o zvýšení sepíšou, tak jak má být. Samozřejmě můžete žádost sepsat a poslat na soud i sama. Návrh na úpravu poměrů nezletilých dětí se podává u toho okresního (obvodního) soudu, který o úpravě poměrů dětí rozhodoval naposled. Návrh podává jeden z rodičů a musí být podán ve třech vyhotoveních (jedno pro soud, jedno bude soudem doručeno druhému z rodičů a poslední bude soudem doručeno orgánu péče o mládež, který bude dítě v řízení zastupovat (OSPOD)
   Návrh musí obsahovat přesné označení účastníků řízení, tedy obou rodičů a dětí – jméno a příjmení, datum narození, bydliště. Z návrhu musí být patrné, jaké rozhodnutí má být vydáno a měly by v něm být vylíčeny nejdůležitější okolnosti. K návrhu by měly být připojeny důležité důkazy, v daném případě nejméně kopie posledního rozhodnutí o výživném a doklady o výdajích souvisejících s dětmi. Přiloženy mohou být i doklady o výdělku navrhovatele, soud si je však stejně ověří u zaměstnavatele či z daňového přiznání. Návrh musí být datován a podepsán. O výši výživného rozhoduje soud. Určitě však u soudu řekněte, že má bývalý partner takovýto příjem, ale bonusy a odměny by měly být normálně součástí potvrzení o příjmech. Na hypotéku soud nejspíš přihlížet příliš nebude.

 8. katka Odpovědět

  dobrý den,

  Potřebovala bych poradit ohledně výživného. Už mám napsaný návrh k vyživovací povinnosti na mé dítě, ale ted nevím, kde to mam poslat. Jestli to mám poslat přímo nějakému advokátovi nebo přímo soudu. A když budu mít advokáta, bude chtít vyplatit nějakou sumu?

  Dále bych nechtěla, aby se stýkal s malou, protože není schopen ji ani navštívit, jenom slibuje a vyhrožuje mi, že mi ji vezme, že si podal žádost na byt ve městě, kde žije a pracuje v jedné firmě. Je možné nebo je pravděpodobné , že by mi ji mohl odnést?

  Děkuji za každou radu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *