Pomocí níže uvedené kalkulačky si můžete snadno vypočítat, jaký bude váš měsíční příspěvek na bydlení od státu. Pokud vám v kalkulačce vyjde 0,– Kč, nemáte zřejmě na příspěvek nárok.

Berte prosím na vědomí, že výpočet pomocí této kalkulačky je pouze orientační. Závazný výpočet provádí pouze Úřad práce České republiky.

Více informací o příspěvku na bydlení a návod, jak jej získat, naleznete na stránce Příspěvek na bydlení pro rok 2017.

Postup výpočtu příspěvku na bydlení pro rok 2017

Postup výpočtu příspěvku na bydlení je patrný z následujících příkladů

Příklad č. 1 – rodina Novákových žijící v Kladně

 • Rodina má celkem 4 členy a žije v pronajatém bytě v Kladně (koeficient 30%)
 • Celkový měsíční příjem rodiny je 28.000,– Kč
 • Náklady na bydlení (nájem, energie, plyn, voda, atd.) jsou 12.000,– Kč
 • Normativní náklady na bydlení jsou tedy 14.668,– Kč (viz. tabulka normativních nákladů pro nájemní byty)
 • Obě podmínky pro přiznání příspěvku jsou splněny (30% příjmů nestačí na pokrytí nákladů na bydlení a těchto 30% příjmů je zároveň nižší než normativní náklady)
 • Výše měsíčního příspěvku bude: 12.000 – (28.000*0,30) = 3.600,– Kč

Příklad č. 2 – pan Beneš žijící v Praze

 • Pan Beneš je důchodce a žije sám ve vlastním bytě v Praze (koeficient 35%)
 • Celkový měsíční příjem domácnosti je 8.000,– Kč
 • Náklady na bydlení (energie, plyn, voda, atd.) jsou 4.000,– Kč
 • Normativní náklady na bydlení jsou tedy 4.409,– Kč (viz. tabulka normativních nákladů pro byty vlastníků)
 • Obě podmínky pro přiznání příspěvku jsou splněny (35% příjmů nestačí na pokrytí nákladů na bydlení a těchto 35% příjmů je zároveň nižší než normativní náklady)
 • Výše měsíčního příspěvku bude: 4.409 – (8.000*0,35) = 1.609,– Kč

Příklad č. 3 – paní Straková žijící v Ostravě

 • Důchodkyně Eva Straková žije ve městě nad 100.000 obyvatel sama v nájemním bytě
 • Má čistý měsíční příjem 10.000,– Kč
 • Náklady na bydlení celkem 5.500,– Kč (plyn a elektřina 1.400,– Kč, vodné a stočné 1.200,– Kč, svoz odpadu 200,– Kč a centrální vytápění 800,– Kč a nájemné 1.900,– Kč)
 • Životní minimum paní Strakové je tedy 3.410,– Kč (viz. kalkulačka pro výpočet životního minima)
 • Normativní náklady na bydlení jsou 6.052,– Kč (viz. tabulka normativních nákladů pro byty vlastníků)
 • Výše měsíčního příspěvku bude: 5.500 – (10.000*0,30) = 2.500,– Kč

Diskuze k příspěvku má už 68 komentářů

 1. Olga Pospíchalová Odpovědět

  Dobry den,jsem vdova s duchodem 10800,veskere naklady na bydleni jsou 9000,tudiz mne zbyde jen 1800,-kc kolik bych mohla dostat prispevku na bydleni?jen prosim cca ve meste kromeriz,dekuji

 2. Porizkova Odpovědět

  Dobry vecer. Pobiram PPM tudiz mam mezi 8-9000 prijem. Najemne sse vsim vsudy platim deset tisic. Ziji pouze s dcerou ktere jsou tri mesice. Podle vasi kalkulacky me vysly davky na bydleni v castce pres 2000. Neni to trochu malo?

 3. Josef Chaloupka Odpovědět

  Dobrý den.

  Mám dotaz.
  Mám v úmyslu požádat o příspěvek na bydlení.
  Bydlím v Praze s matkou v nájemním bytě.
  Celkem platíme 13.000 Kč. ,tj.nájemné + voda,elektřina,plyn apod.
  Matka má důchod 11.500 + 4400 příspěvek na péči = dohromady 15.900 Kč.
  Já v současné době jsem veden na ÚP.podporu již nepobírám.Máme právo žádat o tento příspěvek.Děkuji,Josef Chaloupka

  • Lada Odpovědět

   Dobrý den,
   dle výpočtu máte nárok na příspěvek na bydlení.
   Přeji pěkný den.

 4. Jitka Odpovědět

  Dobrý den, jsem důchodkyně, žiji v rodinném domku s dcerou, která obývá polovinu s její rodinou a já sama druhou polovinu. Platíme všechno dohromady, protože nemáme každý svůj vodoměr ani plynoměr a elektroměr . já ale přispívám na všechno polovinou , můžete mi prosím sdělit , jestli mám nárok na bydlení a jak se to v tomto případě dokládá,důchod mám 10 000 Kč.Děkuji

 5. Karla Odpovědět

  Dobry den,moc se v tom nevyznam ,omlouvam se.. beru po RD prispevek na bydleni.Od dubna nastupuji do prace za 12800 cisteho,kdy musim davku zrusit,kdyz mi prijde vyplata az v kvetnu nebo mam jeste nejaky narok?Ziji v cca 70.000 obyvatel se 4 letou dcerou,najem 4100,elektr.800 plyn 300.
  Nyni pobiram 4200.dekuji

 6. Ivana Odpovědět

  Dobrý chci se optat kdyz si tu udělam kalkulačku vypočtu přípěvku na bydlení vyjde mi určita častka ale mě schvalili uplně jinou a o dost menší jak je to možný?Referntka tvrdí že je vše v pořádku a že tyto kalkulačky jsou nesmyslné.. jsme 4 členná rodina a naš měs příjem je 16 tis najemne platime 11200 a počet obyvatel je do 50 tis v našem městě

  • Martina M. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz.

   Berte prosím v úvahu, že kalkulačka je pouze orientační. Výsledky tedy nemusí být totožné. Je také možné, že se změnila legislativa či podmínky pro daný příspěvek a ještě nejsou tyto změny zavedeny i v kalkulačce. Určitě se na to podíváme.

   • Ivana Odpovědět

    jinak čtvtrletně manžel dokazoval 32 tis a ja jako že pobíram podporu tak za čtvrtletí 10200 plus mám přídavky na 6 let a 16 let a prostě mě to nesedí budu muset znovu zajít na urad at to přepočítají.

 7. Michaela Odpovědět

  Dobrý den žijí sama že třemi dětmi a manžel už od září snama nebydlí. Nepřispívá mi ani na bydlení a teď sem vyrizovala na bydlení a za tři měsíce říjen listopad prosinec mi dal 9000vyzivneho ale musela sem mít teď podpisi od sousedů mám nárok že mi po zpátku dají na nájem příspěvek na bydleni

  • Martina M. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz.

   Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od Vašeho příjmu (započítává se i výživné) a počtu osob, které mají trvalý pobyt v bytě. Do rozhodného příjmu rodiny se započítávají příjmy všech společně posuzovaných osob. Za příjem se považují i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek.
   Náklady na bydlení tvoří u nájemních bytů nájemné a náklady za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu, u družstevních a bytů vlastníků srovnatelné náklady (viz dále). U všech bytů se dále započítávají náklady za energie, vodné a stočné, odpady a vytápění.

 8. JAN VOLF Odpovědět

  Dobrý den.Prosím o radu,jestli při žádosti o příspěvek na bydlení musím nahlásit syna,který pouze u mě někdy přespí a není zde trvale přihlášen.

 9. JAN VOLF Odpovědět

  Dobrý den,prosím Vás o radu, jestli musím do kolonky MĚSÍČNÍ PŘÍJEM – zapsat 3410,- životní minimum i když ho nedostávám.Jsem sám a jediné co dostávám je příspěvek na bydlení.Žádný jiný příjem nemám.Děkuji a přeji krásný den.Jan.V.

   • JAN V. Odpovědět

    Děkuji za Vaše odpovědi,ale na UP se vypočítává podle tohoto vzoru – NÁJEM – /PŘÍJEM RODINY x KOEFICIENT,KTERÝ JE V PRAZE 0,35 / a v mém případě do kolonky příjem rodiny,pokud není žádný,dávají podle zákona živ.minimum,což u mě je 3410,-kč i když je nedostávám.Tak mě to bylo vysvětleno na UP Proto se výpočet z kalkulačky zde,neshoduje s výsledkem na UP A TO O ZHRUBA 1100,-KČ.Děkuji a přeji krásný den.Jan.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *