V roce 2021 nastane celá řada změny legislativních změn v oblasti daní. Proto jsme si pro Vás připravili přehled těch oblastí, kterých se změny v příštím roce týkají. Část změn má na svědomí daňový balíček, část pak zákonné změny. Již téměř tradičně vzrostou i zálohy na sociální a zdravotní pojištění, obezřetní by však měli být i plátci DPH.

 

1. Uplatnění slevy na invaliditu

Nově při uplatnění slevy z titulu držitele průkazu ZTP/P hraje roli to, kdy došlo k přiznání invalidity, a ne okamžik vydání průkazu nebo pobírání invalidity. Dnes je to přesně naopak.  Změna proběhne až od zdaňovacího období 2021.

Současně se také projeví i uplatnění zvýšené slevy na manželku a zvýšené daňové zvýhodnění než doposud.

2. Limit pro srážkovou daň

Od příštího zdaňovacího období platí nový limit pro zdanění srážkovou daní. Pro příjmy ze závislé činnosti malého rozsahu (do 2500 Kč) se stanovuje obdobný daňový režim, který platí pro dohody o provedení práce. To v praxi znamená, že budou podléhat 15 % srážkové dani.

3. Změna u paušálů

OSVČ, kteří platí paušály, mohou opět využít daňové zvýhodnění na dítě a slevu na manžela/manželku.Omezily se nově však výdajové paušály – hranice příjmů, za které se výdaje počítají, se snižuje o 50% na 1 milion korun. Konkrétně jde o tyto maximální částky:

  • u 80 % paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
  • u 60 % paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč
  • u 40 % paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 400 tisíc Kč
  • u 30 % paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 300 tisíc Kč

4. Zaměstnavatelé mohou nabídnout elektronické „prohlášení“

Od příštího zdaňovacího období mohou nově zaměstnanci podepisovat i elektronické prohlášení k dani. Stále však platí, že záleží na každém zaměstnavateli, jakou formu zvolí. Obě možnosti lze také kombinovat.

5. Vyšší zvýhodnění na první dítě

Zatímco vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další děti lze využít už pro rok 2021, až od roku 2021 narůstá zvýhodnění na první dítě, a to o 150 korun měsíčně na 1 267 Kč. Celková roční částka bude činit 15 204 korun.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *