Náborový příspěvek se na přitažení nových zaměstnanců používá hlavně v takových sférách, kde je tristní nedostatek pracovních sil. V dnešní době jej firmy využívají pro získání pracovníků na pozice dělník, operátor výroby, skladník a programátor. U kvalifikovanějších pozic ale dosahují i desítek tisíc a v některých případech dokonce překračují hranici sta tisíc. Vyplývá to z šetření personální agentury Grafton Recruitment.

Nejméně se náborové příspěvky rozdávají v Praze, ve Středočeském kraji a na Ostravsku, naopak nejvíce se uplatňují na Jižní Moravě, v Královéhradeckém kraji a na Olomoucku. Z hlediska oborů vedou výrobní a technické obory, především strojírenství, automobilový průmysl, dále pak informační technologie a zdravotnictví.

Náborový příspěvek s sebou nese vždy podmínky. Nejčastější takovou podmínkou je vyplacení částky po prvních šesti měsících zaměstnání s nemožností odchodu po dobu dalších 18 měsíců. Nejpřísnější podmínky však panují ve státní sféře.

 

Podmínky a částky náborových příspěvků ve státní sféře

Městská policie

Městská policie má tuto lhůtu nemožnosti rozvázání pracovního poměru v délce šesti let. Po absolvování policejního kurzu účastníkům náleží polovina náborového příspěvku (25 000 Kč). Po šesti měsích mají policisté nárok na zbylých 25 tisíc korun. 

Policie ČR

Policie České republiky je na tom obdobně. U policie musíte zůstat po dobu šesti let a přijdete si až na 150 tisíc. V současné době chybí údajně kolem 2 000 policistů.

Vězeňská služba

Vězeňská služba může nabídnout uchazečům o přijetí do služebního poměru náborový příspěvek ve výši až do 150 tisíc korun. Tento příspěvek může být poskytnut uchazeči o přijetí do služebního poměru ve věznicích, kde neobsazenost služebních míst převyšuje 8%. U vězeňské služby musí zaměstnanci setrvat rovněž po dobu šesti let. 

Armáda ČR

Armáda nabízí náborový příspěvek jako kompenzaci za studium uchazeče. Náborový příspěvek lze poskytnout ve výši od 30 000 do 130 000 Kč podle dosaženého vzdělání a doby trvání služebního poměru. V praxi lze říci, že na čím delší dobu se upíšete, tím víc peněz získáte.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *