Celiakie je nemoc zapříčiněná nesnášenlivostí na lepek. U lidí s touto diagnózou lepek způsobuje změny sliznice tenkého střeva a zmenšuje schopnost trávení a vstřebávání živin. Léčba na tuto chorobu neexistuje. Jediné účinné řešení je vyřadit lepek z jídelníčku. Stravování bez lepku je finančně náročnější a člověk s touto diagnózou musí být připravený investovat finance do speciálních potravin.

Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila pro děti do 18 let a nezaopatřené studenty do 26 let příspěvek na nákup bezlepkových potravin nebo platbu bezlepkových obědů ve školní jídelně. Příspěvek ve výši 3.000,- Kč se poskytuje 2x ročně. Dítě nebo student tak může získat od pojišťovny až 6.000,- Kč.

Pravidla pro získání příspěvku pro celiaky na bezlepkovou dietu

  • Příspěvek pro celiaky na bezlepkovou dietu může získat pojištěnec v rámci preventivních fondů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podmínkou je, aby pojištěnec byl zároveň členem Klubu pevného zdraví. Členství v klubu lze získat zdarma na kterékoliv pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny, případně lze vyplnit přihlášku online z pohodlí domova.
  • Pro uznání příspěvku musí doklady o nákupu potravin obsahovat označení „bezlepková“ nebo „bez lepku“.
  • Žádost o příspěvek musí být podána v každém pololetí, a to nejpozději do 31. 8. 2020 respektive 31. 12. 2020 (písemně do 15. 12. 2020). Žádost lze podat osobně na kterékoliv pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny, případně i korespondenční cestou prostřednictvím České pošty (přesný postup níže).

Jak zažádat a získat příspěvek z pohodlí domova (korespondenčně)

  1. Pokud ještě nejsem členem Klubu pevného zdraví, vyplňte online přihlášku
  2. Stáhněte si, vytiskněte a vyplňte formulář pro žádost o příspěvek
  3. Vyplněný formulář vložte do obálky a přiložte originály dokladů o úhradě služby/zboží, které nejsou starší tří měsíců
  4. Obálku zašlete na regionální pobočku VZP dle místa vašeho trvalého bydliště
  5. Do 30 dnů vám bude na uvedený bankovní účet zaslán příspěvek

Kde se dozvědět více

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *