Duševní zdraví je v současné době velmi skloňovaná kategorie. V dnešní uspěchané a stresu plné době je třeba udržovat nejen svou fyzickou kondici, ale rovněž pečovat o své duševní zdraví.

Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila pro své klienty v rámci preventivních programů 2020 balíček příspěvků týkající se prevence duševních poruch, léčbu závislostí a prevence poruch paměti. Výše příspěvků je 500,- Kč.

Všichni klienti pojišťovny mohou získat příspěvek na meditační a relaxační cvičení. Od pojišťovny si lze nechat proplatit např. jógu nebo tai-či (jakýkoliv druh), nácvik autogenního tréninku nebo Jacobsonovu svalovou progresivní relaxaci. Podmínkou je, aby cvičení probíhala minimálně jednou týdně po dobu třech měsíců.

Dětští klienti mohou získat od pojišťovny příspěvek na pomoc v doléčovacích skupinách při anorexii a bulimii.  Dospělí klienti mají nárok na příspěvek v boji se závislostí na tabáku (kouření). Pojišťovna rovněž přispívá všem svým klientům na diagnostické proužky pro zjištění přítomnosti návykových látek.

Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila speciální preventivní program zaměřený na poruchy paměti pro seniory. V rámci prevence duševních poruch mohou čerpat příspěvek lidé nad 65 let na kognitivní pomůcky doporučené Českou alzheimerovskou společností pro trénink paměti.

Pravidla pro získání příspěvku na meditaci a relaxační cvičení

 • Příspěvek na meditační cvičení může získat pojištěnec v rámci preventivních fondů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podmínkou je, aby pojištěnec byl zároveň členem Klubu pevného zdraví. Členství v klubu lze získat zdarma na kterékoliv pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny, případně lze vyplnit přihlášku online z pohodlí domova.
 • Příspěvek se nevztahuje na jednorázové aktivity, musí se jednat o pravidelnou aktivitu, kterou klient navštěvoval alespoň ve třech po sobě jdoucích měsících a minimálně jedenkrát týdně.
 • Žádost o příspěvek musí být podána nejpozději do 30. 11. 2020. Žádost lze podat osobně na kterékoliv pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny, případně i korespondenční cestou prostřednictvím České pošty (přesný postup níže).

Jak zažádat a získat příspěvek z pohodlí domova (korespondenčně)

 1. Pokud ještě nejsem členem Klubu pevného zdraví, vyplňte online přihlášku
 2. Stáhněte si, vytiskněte a vyplňte formulář pro žádost o příspěvek
 3. Vyplněný formulář vložte do obálky a přiložte originály dokladů o úhradě služby/zboží, které nejsou starší tří měsíců
 4. Obálku zašlete na regionální pobočku VZP dle místa vašeho trvalého bydliště
 5. Do 30 dnů vám bude na uvedený bankovní účet zaslán příspěvek

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 1 komentářů

 1. David Odpovědět

  Dobrý den,

  ať hledám, jak hledám, nemohu nikde najít zmínku o Příspěvek na meditaci a relaxační cvičení (jógu) od VZP pro rok 2017. Na VZP je pouze příspěvěk

  až 500 Kč na kognitivní pomůcky
  až 1 000 Kč na edukaci rodin.

  Jak to tedy je pro rok 2017?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *