UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek již v roce 2021 Všeobecné zdravotní pojišťovna bohužel nenabízí. Nabízí však celou řadu příspěvků pro těhotné ženy a budoucí maminky.

Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila program finančních příspěvků pro nastávající maminky nebo ženy, kterým se v daném kalendářním roce narodilo miminko. Jedním z těchto příspěvků je příspěvek na odběr pupečníkové krve pro vlastní potřebu, poskytovaný ve výši 500,– Kč.

Pupečníková krev je cenná zejména pro svůj obsah kmenových buněk, jejím odběrem při porodu a následným uchováním dáváte svému dítěti do vínku jakousi rezervu zdravých buněk pro případ, že by bylo vážně nemocné.

Samotný odběr se provádí po porodu a pro dítě je naprosto bezbolestný, stejně jako pro matku. Kmenové buňky jsou předmětem mnoha výzkumů a ne nadarmo jsou do nich vkládány ohromné naděje. Odebranou pupečníkovou krev nemusí využít jen dítě, ale v případě potřeby a zejména shody je možné je použít i pro léčbu sourozence nebo rodiče. Odběrem pupečníkové krve tak zvýšíte pravděpodobnost, že se vaše dítě v případě vážné nemoci léčitelné kmenovými buňkami uzdraví.

Pravidla pro získání příspěvku na odběr pupečníkové krve pro vlastní potřebu

 1. Pokud budete žádat o tento příspěvek, nebudete moci žádat v daném kalendářním rocepříspěvek na předporodní kurzy, cvičení a plavání pro těhotné nebo přítomnost partnera u porodu.
 2. Pokud jste starší 18 let, můžete v tomtéž kalendářním roce žádat zároveň o jeden z následujících příspěvků: příspěvek na očkování nehrazené ze zdravotního pojištění, rehabilitační aktivity nebo vyšetření melanomu.
 3. Pokud jste mladší 18 let, můžete žádat o jeden příspěvek ze skupiny očkování nehrazené ze zdravotního pojištění, rehabilitační aktivity a rovnátka.

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 2 komentářů

 1. Jméno (povinné) Odpovědět

  Prvotrimestralni skrening -pojistovna prispiva 500kc?
  Pokud vyberu tento prispevek mohu znovu pozadat o prispevek na laktacni pomucky?
  dekuji za odpoved

  • Martina M. | Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz.

   Pokud si budete žádat o příspěvek v rámci programu „Maminka“ na prvotrimestralni skrening nemůžete si již nárokovat příspěvek na laktační pomůcky.

   S pozdravem

   Martina M. | Tým Příspěvky.cz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *