Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra odměňuje své klienty, kteří darují krev, krevní plazmu nebo kostní dřeň (bezpříspěvkově).

Dárce krve, který daruje krev pro potřeby druhých, nemá nárok na žádnou finanční odměnu, kromě slevy na dani ve výši 2.000,– Kč za jeden provedený bezpříspěvkový odběr. Dříve bylo darování krve honorováno, později došlo ke změně a veškeré odběry krve jsou bezpříspěvkové.

Tito dárci mají nárok na:

 • multivitaminový preparát,
 • příspěvek na ozdravný pobyt ve výši 3.000 pro každého dárce, resp. 6.300,– Kč pro držitele Jánského plakety nebo Zlatého kříže,
 • příspěvek na další program z nabídky pojišťovny.

Konkrétní podmínky nároku na příspěvek naleznete na níže uvedeném odkazu, zejména příspěvek na ozdravný pobyt je podmíněn určitým počtem odběrů za určité časové období.

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku 18–65 let, který v minulosti neprodělal závažná infekční onemocnění. Dále jsou z okruhu možných dárců vyřazeni lidé s cukrovkou, nádorovým onemocněním, nemocí krve nebo například těžcí alergici. Před každým odběrem je navíc dárce podroben vyšetření krve, na základě jehož výsledku lze teprve přistoupit k odběru. Celkový odběr trvá zhruba 100 minut a dárce krve má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy (až do 24 hodin od zahájení cesty k transfuzní stanici).

Počet osob, které darují krev, rok od roku klesá, a proto pořádají jednotlivé transfúzní stanice nábory nových dárců s cílem rozšířit počet kmenových dárců, kteří chodí pravidelně na odběry. Muži mohou darovat krev 4x ročně, ženy vzhledem ke ztrátám krve v průběhu měsíčního cyklu jen 3x.

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 6 komentářů

 1. Marian Odpovědět

  Dobrý den,
  mohli byste prosím správně uvést, po kom jsou plakety za darování krve pojmenovány? Viz prof. MUDr. Jan Janský

 2. Jarda Odpovědět

  Dobrý den. Nevíte kam na stránkách přesunuli tyto informace? Link z ledna je již nefunkční. Děkuji. JK

 3. Hanke Zdeněk Odpovědět

  Prosím o informaci kdy mohu žádat o ozdravný pobyt pro dárce krve. Na ozdravném pobytu jsme byly od 1.10.2012 do 7.10.2012.
  Dozvěděli jsme se že byly změněny podmínky pro uplatnění nároku na ozdravné pobyty pro dárce krve. Za odpověď předem děkuji.
  S pozdravem Hanke Zdeněk

  • Tým Příspěvky.cz Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za váš dotaz, podle dostupných informací můžete o příspěvek na ozdravný pobyt žádat, konkrétní podmínky jsou uvedeny na stránkách ZPMVCR. Důležité je, aby byl alespoň jeden z předepsaných odběrů realizován v roce 2015.

   S přáním hezkého dne

   Tým příspěvky.cz

 4. ProDarce.cz Odpovědět

  Kromě příspěvků uvedených v článku mohou dobrovolní dárci krve získat i další výhody, jako například slevy na sport, nákupy, vstupenky, služby atd. Na webu http://www.ProDarce.cz najdete seznam benefitů z celé ČR a další užitečné informace o dárcovství krve.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *