Facebook Twitter Instagram
    Příspěvky v roce 2022Příspěvky v roce 2022
    • Hmotná nouze
    • Pojišťovny
    • Rodiče
    • Zaměstnání
      • Podpora při rekvalifikaci
      • Podpora v nezaměstnanosti
      • Příspěvek na dojíždění
      • Příspěvek na dovolenou
      • Příspěvek na podnikání
      • Příspěvek na stravování
      • Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
      • Výsluhový příspěvek (výsluha)
    • Zdravotně postižení
      • Příspěvek na mobilitu
      • Příspěvek na péči
      • Příspěvek na zvláštní pomůcku
    • Ostatní
    • Kalkulačky
    Příspěvky v roce 2022Příspěvky v roce 2022

    Výživné (alimenty) pro děti a manželku v roce 2023: až 24% z čisté mzdy

    12.1.202324 komentářů4 Mins Read

    Výživné nebo-li alimenty či vyživovací povinnost jsou v současné době skloňovaná veličina hlavně v souvislosti s rozvodem a péčí o děti. Výživné může představovat značný zdroj příjmů pro svobodné matky a osamělé rodiče. Ať už se dítě narodilo v manželství nebo mimo něj, zákon stanovuje povinnost obou rodičů zabezpečit potřeby svých potomků a tato povinnost je soudně vymahatelná.

    Vyživovací povinnost je zákonem zakotvená nejenom ve vztahu rodičů a dětí, ale existuje též mezi manžely. Za určitých okolností povinnost platit výživné přetrvává dokonce i po rozvodu manželství. Zákonem vymahatelná vyživovací povinnost existuje i mezi partnery v situaci očekávání a narození potomka. Otec dítěte má zákonnou povinnost platit výživné matce dítěte až dva roky od porodu a má vyživovací povinnost zajistit matku svého dítěte v případě potřeby i v těhotenství. Dospělé děti mají rovněž ze zákona povinnost zabezpečit své staré a nemohoucí rodiče.

    V minulosti bylo výživné ustanoveno v tzv. Zákoně o rodině. Ten byl však v roce 2021 nahrazen novým Občanským zákoníkem, kde je vyživovací povinnost v části druhé (rodinné právo), v pododdíle čtyři.

    Stanovení výše výživného

    O výši výživného se mohou domluvit rodiče dítěte nebo o něm rozhodne soud. V případě rozvodu manželství soud o výživném rozhoduje automaticky. Výživné na děti narozené mimo manželství lze vyřešit jen vzájemnou dohodou bez soudního procesu.

    kalkulacka_icon_small Vyzkoušejte naši kalkulačku pro výpočet výživného (alimentů) nebo kalkulačku VašeVýživné.cz.

    Při rozhodování o výši výživného soud přihlíží k příjmům obou rodičů, k majetkovým poměrům a věku dítěte či dětí. Existuje orientační tabulka na výpočet výživného, která má však spíše doporučující charakter a nedá se uplatnit pro přesný výpočet v praxi. Soud při výpočtu výživného bere na zřetel rovněž počet dětí nebo oprávněné náklady, které povinný rodič musí vynaložit např. na bydlení a dojíždění do práce. Výše vyživovací povinnosti není stanovená jednou pro vždy, ale mění se s věkem a rostoucími potřebami dítěte.

    Orientační tabulka pro výpočet výživného schválená Ministerstvem spravedlnosti ČR

    Věk dítěte Výživné z čisté mzdy
    0–5 let 9–13 procent
    6–9 let 11–15 procent
    10–14 let 14–18 procent
    15–17 let 17–21 procent
    18 a více let 20–24 procent

    Tabulku lze však využívat pouze v případě, že se rozhoduje o výši výživného pro jedno až tři děti. Přitom horní procentuální hranice by měla být použita v případě jednoho dítěte a nižší (spodní) v případě více dětí (dvě nebo tři). Jedná se však stále pouze o doporučení, nikoliv závazný dokument, podle kterého by soud musel postupovat.

    Čistou mzdou otce se rozumí průměrný příjem za posledních 6 až 12 měsíců, upravený o odpočty odvodů na zálohy daně z příjmu a na platby sociálního zabezpečení.

    Jakým způsobem a komu se výživné platí?

    Výživné se platí vždy na kalendářní měsíc dopředu, nikoliv zpětně jak je zvykem např. při výplatě mzdy. Do 18 let věku dítěte se platí k rukou rodiče, který se o děti či dítě stará.

    Od 18 let dostává výživné zletilé dítě přímo do svých rukou.

    Do kdy se výživné musí platit?

    Výživné se platí do doby, kdy se děti jsou schopny o sebe sami postarat. Není zde zákonem přesně stanovená věková hranice. Ať už dítě dovrší 18 let nebo 26 let, rodič má stále vyživovací povinnost, pokud to dítě potřebuje. Rozhodující pro ukončení platby výživného je, že dítě dospělo, dostudovalo a může už naplnit své potřeby vlastní prací. V případě, že dítě vstoupí do manželství, vyživovací povinnost rodičů zaniká a nahrazuje ji vzájemná vyživovací povinnost manželů.

    Kdy a kam podávat návrhy k soudu týkající se alimentů

    Návrhy týkající se alimentů projednává soud s místní působností dle trvalého bydliště.

    Rodič nebo zletilé dítě se na něj může obrátit v případě, že potřebuje určit výši výživné nebo při jeho neplacení. Na soud je možné se obrátit rovněž v případě úpravy výše výživného.

    Co dělat při neplacení výživného (alimentů)?

    Vyživovací povinnost je zákonem vymahatelná. V případě, že má rodič pečující o dítě problémy s tím, že druhý rodič neplatí výživné a nedá se dospět k vzájemné dohodě, může se obrátit na soud. Existují situace, kdy rodič chce výživné platit a má pro výpadek vyživovací povinnosti rozumný důvod např. nemoc nebo ztrátu zaměstnání. V těchto případech je vždy nejlepší dohoda a sestavení splátkového kalendáře.

    V případě, že k výpadkům plateb dochází svévolně, postižený rodič má právo, se obrátit na soud. Soud pak může nařídit např. exekuce přímo z platu. Při delší zanedbávání vyživovací povinnosti (minimálně 4 měsíce)  může postižený rodič podat na neplatícího rodiče trestní oznámení a hrozí mu až nepodmíněný trest.

    Formuláře a vzory smluv online

    • Vzor dohody o vypořádání vzájemných majetkových vztahů
    • Vzor dohody rodičů o úpravě výchovy nezletilých dětí
    • Vzor dohody o společném návrhu na rozvod

    Kde se dozvědět více?

    • Nový Občanský zákoník, část 2. – Rodinné právo, pododdíl 4 – Vyživovací povinnost
    • Portál VašeVýživné.cz
    alimenty rozvod výživné
    Petr N. | Tým Příspěvky.cz
    • Website

    Související příspěvky

    Solidární příspěvek pro rok 2022: 3.000,– Kč měsíčně za ubytovaného uprchlíka

    11.4.2022

    Návrh na určení péče o dítě a výše výživného

    2.6.2020

    Návod: Jak postupovat v případě dluhu na výživném?

    12.4.2020

    24 komentářů

    1. Výše alimentů on 17.8.2020 13:38

      Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se vypočítává výše výživného na 13ti leté dítě, kdyz se mnou má manžel další dvě děti ( 1 rok a 5 let)?? Děkuji za odpověď

      Reply
    2. LB on 13.12.2019 11:40

      Dobrý den,
      chtěla bych se zeptat, pod jakým paragrafem jakého zákona naleznu celé znění k informaci „Od 18 let dostává výživné zletilé dítě přímo do svých rukou.“
      Mockrát děkuji.
      LB

      Reply
    3. Jana on 10.5.2019 14:23

      Přeji pěkný den,
      máme s bývalým partnerem, (nebyli jsme manželé) 2 syny (10 a 12 let) ve stejnoměrné střídavé péči (týden matka a týden otec, letní prázdniny 14 dní a 14 dní otec). V roce 2015 bylo soudem vyměřeno výživné dle tabulek matka 2000,- Kč (čistý příjem 19 tis.), otec 3 100,- (čistý příjem 28 tis.).
      Tento rok půjdu na mateřskou a prosím o radu, jak mám postupovat, pokud bych chtěla změnu výše výživného.(Vzhledem k tomu, že výše mezd za 3 roky značně vzrostla, ale rodičovský příspěvek zůstal ve výši, která byla před 10 lety, bude rozdíl v našich příjmech oproti roku 2015 markantní). Dohoda s otcem je takřka nemožná. Komunikuje emailem a sms jak se mu to hodí, příp. řeší věci přes staršího syna. (Předesílám, že aktivity vyžadující nějaké investice jako jsou lyže, brusle, letní tábory nebo třeba doktoři řeším pokaždé já. A na ty prostě nebude…).

      Reply
    4. Radek on 26.2.2019 11:53

      Dobrý den
      prosím o radu 15 letý syn, přestal studovat a nemám žádné zprávy jestli se přihlásil na pracovní úřad nebo si našel práci. Do kdy mu musím platit alimenty. Musím žádat soud o zrušení alimentu nebo jak mám postupovat?

      Reply
    5. Majda on 15.2.2019 19:16

      A z opačné strany – NOZ – Oddíl 5 Vztahy mezi dítětem a jinými příbuznými a dalšími osobami
      § 927
      Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí.
      Takže pokud si žena cíleně za otce svého dítěte vybere majetnějšího partnera, může k jeho příbuzným cíleně od samého počátku do rodiny nechodit, a ani jim nedovolit se s dítětem stýkat; to si pak zcela jistě nevytvoří nepřechodný citový vztah a tím pádem babička, děda, tety.. z otcovy strany nemají žádnou možnost se s potomkem stýkat? Zeptáte se proč se o dobré vztahy nepostará otec? Protože dnes se už tátové bojí projevit svůj odlišný názor, protože hrozí, že by i oni o styk se svými dětmi přišli a jen platili a platili. Je už dnes příliš zlatokopek, které se dítětem finančně i hmotně zajišťují, ale rodinu k majetku přijmout nechtějí. Zajišťují tak i své léta nepracující matky, v jejichž stopách jdou. Může se pak dnes někdo divit, že se dnes spousta mužů do ženění nežene a ani žádné děti nechtějí?

      Reply
    6. Jana on 5.2.2019 21:10

      Dobrý večer,

      přítel je rozvedený a jeho dva synové jsou ve stejnoměrné střídavé péči (týden u matky a týden u otce). V době, kdy soud rozhodoval o výši výživného měl přítel dobře placené zaměstnání. Díky tomu soud určil alimenty otci na 4500Kč a matce 2400Kč. Kvůli velmi náročné pracovní době však zaměstnání opustil a nyní má stejný plat jako jeho bývalá žena. Platí si alimenty a všechny ostatní náklady nad rámec výživného platí spravedlivě na půl. Přítel chce zažádat o vyrovnání alimentů. Mohu se zeptat, jaké jsou šance a nebo jaké jsou vůbec postupy? Děkuji

      Reply
    7. stanislav on 13.11.2018 21:29

      Dobry den chtel bych se zeptat,smanzelkou jsme svoji pres pet let.prizenil jsem i jeji dve dcery(beru je za vlastni),ale jejich vlastni tata celou dobu neplati vyzivne,a kdyz byl skrz vyzivnehi soud tak mu neurcili nic coz nechapu.ma tedy manzelka znovu zadat o vyzivne? Dekuji za radu

      Reply
    8. Hana on 5.11.2018 15:37

      Dobrý den. Můj bývalý manžel mi platí na dceru 3600 Kč měsíčně výživné. Jezdí kamionem a k soudu vždy doloží jen čistý příjem,bez diet. Můžu požádat soud ,aby si zjistil výši diet a započítá je do jeho příjmů? Po posledním soudě se mi vysmál venku do očí jak dobře to udělal že mu výživné vypočítali jenom z čistého příjmu. Mam ve své péči 16 letou dceru. Děkuji za odpověď

      Reply
      • Karel on 20.1.2019 16:52

        On je blbec, že tě provokuje. Na diety máš nárok, ale je zde lidské a morální hledisko. On jezdí s kamionem a má diety na kterých ušetří, aby mu něco zbylo. V tom nákláďáku spí, ty v posteli, stravuje se a vaří, ty v kuchyni, bydlí, ty v bytě nebo v domě, a to 24 hodin. Ber to jako kdybys ty měla 2,5 x 2,00 metru čtverečního. Jednou musí přijít doba, kdy soudy budou opravdu loajální ke spravedlnosti a když může jeden z rodičů makat ve dvou pracích, tak bude muset i druhý a pak něžné pohlaví zjistí, že jít z práce do práce je dřina a pak přijde někdo natáhne ruku a dávej. Dceři je 16 let, umí si ohřát jídlo, tak si po práci najdi druhou práci na tři hodiny a pak ho stáhni z kůže. On dá 3.600,-Kč na alimentech, ty dáš 3.000,-Kč, což je 6.600,-Kč na měsíc pro dceru. Kdybys ty měla 6.600,-Kč na měsíc v 16ti letech tak jsi milionář, měla jsi to?
        Karel

        Reply
        • Sirda on 6.2.2020 12:35

          Karel to napsal moc pěkně…pod to bych se podepsal.

          Reply
        • Lucie on 2.10.2022 9:47

          Karel je blbec. Bez debaty. Nemá tušení, kolik dítě stojí. Nemá dále ponětí, co starost a péče o dítě obnáší. Ano, je tu lidské a morální hledisko. Matka vychovává dítě, většinou sama, pokud nežije s otcem ve společné domácnosti. To představuje 24 hodinovou péči a starostlivost 7 dní v týdnu. A také velké náklady, bydlení, léky, stravování, ošacení, koníčky atd. Těch 6.600, které „inteligentní“ Karel spočítal, patří na úhradu jídla, ošacení atd. Ne, opravdu dcera by nebyla milionář. A otec, pokud mu nevyhovuje jezdit kamionem, má snad možnost práci změnit, ne?

          Reply
    9. Adéla on 8.10.2018 22:38

      Dobrý večer chtěla bych se zeptat jestli je možné žádat o výživné na dvě děti co mám s přítelem (nejsme manželé) když setrvavame bydlet vseci po hromadě…?jde o to že přítel má velké srážky exekucí a zbývá mu tak tak na nájem takze zbytek placení jídla a věci na děti musím pokrýt
      z RP.8000kc což je dost malo…tak jsem dostala radu podat žádost o výživné že pak budou z jeho platu srážet napřed výživné a pak teprv exekuce…jde žádat když spolu jsme a bydlíme?děkuji za odpověď.Adela

      Reply
    ← Older Comments

    Leave A Reply Cancel Reply

    Doporučené stránky
    • Založte si Shopify e-shop zdarma a začněte podnikat
    • VašeVýživné.cz – bezplatné právní a psychologické poradenství pro samoživitele
    • Přidat vaši stránku
    Sledujte Příspěvky.cz na Facebooku
    Příspěvky.cz
    Nejnovější příspěvky
    • Solidární příspěvek pro rok 2022: 3.000,– Kč měsíčně za ubytovaného uprchlíka
    • Návod: Jak se přihlásit na antigenní test na COVID zdarma?
    • Víte, co je havarijní pojištění?
    • Podpora v nezaměstnanosti: kdy na ní máte nárok a kolik dostanete?
    • Návrh na určení péče o dítě a výše výživného
    Nejnovější komentáře
    • Milan Repiský: Příspěvek na bydlení 2023: Online kalkulačka a výpočet
    • Miroslav: Výsluha (výsluhový příspěvek) pro rok 2023: až 60% příjmu
    • Marcela: Příspěvek na bydlení pro rok 2023: až 22.495,– Kč
    • Franta: Příspěvek na bydlení pro rok 2023: až 22.495,– Kč
    • Lucie: Výživné (alimenty) pro děti a manželku v roce 2023: až 24% z čisté mzdy
    Štítky
    bydlení daně dlouhodobá dávka dítě děti důchod důchodové pojištění jednorázová dávka kalkulačka mateřská minimální mzda MPSV nemocenská nemocenské pojištění nezaměstnaní novela zákona nízký příjem očkování podnikání pojišťovny pomoc v hmotné nouzi porodné příspěvek příspěvky Revírní bratrská pokladna rodiče rodičovská rodičovský příspěvek sleva na dani sociální dávky student těhotenství vzp výživné zaměstnanci zdravotní pojištovny zdravotní pojištění zdravotní pojišťovna Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky zdravotně postižení zelená úsporám Česká průmyslová zdravotní pojišťovna česká správa sociálního zabezpečení čssz životní minimum
    Server Příspěvky.cz

    Snažíme se lidem pomoci zorientovat ve státní sociální podpoře a pojišťovnách. Konkrétně v oblasti příspěvků, důchodů, dávek a podpory.

    Každý článek obsahuje užitečné informace o tom, jak konkrétní příspěvek získat, jaká je jeho výše, či jaká pro něj platí omezení, včetně odkazů na vyplnění žádosti online.

    Obsah se snažíme udržovat aktuální pro rok 2021 a platný dle současných zákonů a vyhlášek. V komentářích pod každým článkem rádi zodpovíme jakékoliv dotazy.

    Příspěvky.cz na Facebooku

    Kontaktní formulář

    Informace a podmínky užití webu

    Životní situace
    • Mám nízké příjmy a po zaplacení nákladů na bydlení nemám z čeho žít
    • Mám nízké příjmy a náklady na bydlení jsou pro mne příliš vysoké
    • Ocitl jsem se v těžké sociální situaci a potřebuji rychle pomoc
    • Nemám práci
    • Mám velmi nízké příjmy a narodilo se mi dítě
    • Brzy čekám narození dítěte
    • Jsem člověk se zdravotním postižením a mám vysoké náklady spojené s dopravou
    Kategorie příspěvků
    • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (21)
    • COVID-19 (1)
    • Inzerce (5)
    • Kalkulačky (10)
    • Nezařazené (2)
    • Novinky (126)
    • Oborová zdravotní pojišťovna (3)
    • Ostatní příspěvky a dávky (30)
    • Příspěvky od pojišťovny (13)
    • Příspěvky pro nezaměstnané (10)
    • Příspěvky pro rodiče a těhotné (18)
    • Příspěvky pro zaměstnance (11)
    • Příspěvky pro zdravotně postižené (7)
    • Slider (2)
    • Státní příspěvky v hmotné nouzi (12)
    • Vojenská zdravotní pojišťovna (11)
    • Všeobecná zdravotní pojišťovna (27)
    • Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (20)
    • Zelená úsporám (6)
    © 2023 Všechna práva vyhrazena. Příspěvky.cz – vyznejte se v sociální podpoře, dávkách a příspěvcích od pojišťoven

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.