Stravování ve školních jídelnách představuje značnou zátěž pro rodinný rozpočet sociálně slabších rodin a často se stává, že nejchudší rodiny neposílají své děti na obědy z finančních důvodů. Absence teplého jídla pak má vliv na zdraví dětí, jejich fyzickou kondici a schopnost soustředit se ve škole. Neúčast na školních obědech má vliv též na to, jak jsou děti vnímány ve školním kolektivu a jejich psychickou pohodu.

V současné době existuje snaha státu i neziskového sektoru ulehčit život dětem z nejchudších rodin a zabezpečit jim ve školách a školkách bezplatné obědy.

Ministerstvo práce a sociálních věci pomáhá spolu s Fondem evropské pomoci nejchudším osobám v projektu na podporu školního stravování. Pomoc je určená rodinám, které jsou aspoň 3 měsíce na dávkách v hmotné nouzi.  Příští školní rok se projektu zúčastní čtyři kraje v České republice,  hl. město Praha, Liberecky kraj, Jihomoravský kraj a kraj Vysočina. Pokud je škola zapojená do projektu, rodič může požádat o pomoc přes úřad práce, kde dostane potvrzení, které pak přinese do školy. Evropské fondy dotují program pro podporu stravování dětí ve školách v letech 2020 až 2020 celkem 400 mil Kč. Tato dotace umožní stravování až 20 tisíc dětem během jednoho školního roku.

Projekt Obědy pro děti organizovaný obecně prospěšnou společností Women for Women představuje další možnost, jak získat bezplatný oběd pro děti z potřebných rodin. Tato nezisková organizace komunikuje přímo se školami, které mohou požádat o dar pro vybrané děti. Peníze organizace získává od soukromých dárců a z dotací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Pokud je rodič v obtížné situaci, je třeba se obrátit přímo na školu a zjistit, zda je do projektu zapojená. Pokud se škola projektu ještě nezúčastní, musí zkontaktovat Women for Women a stát se partnerem pro příjem pomoci. Po vyplnění formulářů probíhá schvalovací proces, ve kterém organizace rozhodne, zda příslušné dítě do projektu zapojí. Kritéria pro výběr jsou např. celkový dojem z dítěte, zda do školy nosí hodnotné svačiny nebo jestli rodina se školou spolupracuje a pomoci by si vážila. Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit škola z jakéhokoliv kraje v České republice.

Kde se dozvědět víc
http://www.mpsv.cz/files/clanky/25767/TZ_-_Projekt_Obedy_do_skol_vstupuje_do_II._faze.pdf
http://www.obedyprodeti.cz/o-projektu

Dokumenty pro školy – Projekt obědy pro děti
http://www.obedyprodeti.cz/vzory-dokumentu-2020-17

Diskuze k příspěvku má už 5 komentářů

 1. somsiová Odpovědět

  Ráda jako TSP bych věděla na které škole se dávají obědy pro soc. vyloučené. Ve spec. škole obědy nejsou a je tam vysoký počet dětí na které se to vztahuje.

 2. Hana Tomšíčková Odpovědět

  Chtěla bych se zeptat zda se vztahuje dotace i na mateřská škola dejte mi prosím vědět děkuji Tomšíčková

 3. Hana Tomšíčková Odpovědět

  chtěla bych se zeptat zda je možné platit oběd. ja jsem na sociální případ a moc. Peněz mi nezbývá

  • Dáša Odpovědět

   paní Hano mě řekli na HN že obědy mám platit z toho co mě dávají navíc,takže asi tak 🙁

   • Suzana Odpovědět

    Dobrý den,

    dočetla jsem se, že se máte zeptat v ŽŠ kam chodí vaše dítě.
    ŽŠ to domlouvá s ÚP,kde máte (pokud jsem to dobře pochopila) dostat papírek a ten pak dáte do ŽŠ. Mělo by se to začít vyřizovat.) podmínka je že vy musíte pobírat min. 3měsíce HN.

    a

    vaše ZŠ musí být zaregistrovaná v projektu obědy pro děti.
    Jestli není, tak zkuste napsat ,klidně i anonymně, na FB stránky vaší ZŠ a požádejte o vstup školy do projektu, byste ráda obědy pro svoje dítě, který chodí na tuhle ZŠ. Anebo taky veřejně – to už záleží na Vás jestli se dohodnete s pí. uč. anebo s někým jiným 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *