Přídavek na dítě, někdy také v běžné řeči nazýván příspěvek na dítě, je dlouhodobá dávka, která je poskytována měsíčně rodině s nízkými příjmy, aby jí pomohla pokrýt náklady související s výchovou a výživou nezaopatřeného dítěte.

Výše přídavku na dítě se odvíjí od jeho věku a pohybuje se od 500,– Kč do 700,– Kč měsíčně (viz. tabulka níže). Od roku 2021 lze však také získat speciální příspěvek ve výši 300,– Kč na každé z dětí v případě, pokud alespoň jeden z rodičů v předchozím čtvrtletí pracoval jako zaměstnanec nebo OSVČ a vydělal si minimálně 3.410,- Kč za měsíc (tj. životní minimum).

Přídavek na dítě je určen rodině, která vychovává nezaopatřené dítě a má zároveň velmi nízké příjmy (posuzováno dle životního minima rodiny). Nezaopatřené dítě je:

 • dítě mladší 15 let,
 • dítě od 15 do 18 let, které je po skončení povinné školné docházky evidováno úřadem práce jako uchazeč o zaměstnání,
 • dítě od 15 do 26 let, které studuje v denním studiu,
 • dítě od 15 do 26 let, které nemůže v důsledku své nemoci nebo následkem úrazu studovat nebo pracovat,
 • dítě od 15 do 26 let, které nemůže v důsledku svého dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pracovat.
Přídavek (příspěvek) na dítě pro rok 2021: až 1.000,– Kč měsíčně

Přídavek (příspěvek) na dítě pro rok 2021: až 1.000,– Kč měsíčně

Výše přídavku na dítě v roce 2021

Výši přídavku na dítě znázorňuje níže uvedená tabulka:

Věk nezaopatřeného dítěteVýše přídavku na dítě
do 6 let500,– Kč
6–15 let610,– Kč
15–26 let700,– Kč

K příspěvku na každé dítě můžete také získat 300,– Kč, pokud alespoň jeden z rodičů v předchozím čtvrtletí pracoval jako zaměstnanec nebo OSVČ a vydělal si minimálně 3.410,- Kč za měsíc.

kalkulacka_icon_small Vyzkoušejte naši kalkulačku pro výpočet přídavku na dítě.

Kdo má na přídavek na dítě nárok?

Pro přiznání přídavku na dítě musí být splněny současně tyto dvě podmínky:

 1. žadatel/-ka a osoby s ní/-m společně posuzované musí mít trvalý pobyt a bydliště na území České republiky,
 2. příjem rodiny za posuzovaný předchozí rok musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny.

Nárok na přídavek na dítě se řídí příjmem rodiny – pokud je příjem rodiny za předchozí kalendářní rok nižší než 2,7násobek životního minima, má dítě žijící v této rodině na dávku nárok. Při schvalování žádosti o přídavek na dítě se posuzuje příjem celé rodiny, je do něj zahrnut tedy i případný příjem dětí nebo rodičovský příspěvek.

Co znamená předchozí kalendářní rok, je vidět na tomto příkladu – žádáte-li o přídavek na dítě za období 20. 2. 2021 až 31. 12. 2021, je předchozím kalendářním rokem rok 2021.

Jak podat žádost a přídavek na dítě získat?

V případě dítěte mladšího 18 let žádá o přídavek na dítě zákonný zástupce nebo soudem určená zmocněná osoba (například pěstoun nebo poručník). Nezaopatřené dítě starší 18 let podává žádost samo.

Pro získání přídavku na dítě postupujte následovně:

 1. Podejte žádost na kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce. Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce nebo ho vytisknout, či přímo vyplnit online a poté vytisknout z níže uvedené internetové adresy.
 2. Spolu se žádostí přineste občanský průkaz a u dítěte do 15 let rodný list dítěte.
 3. Výši příjmu doložte na příslušném formuláři. U dítěte od 15 do 26 let vyplňte jeden z níže uvedených formulářů, který odpovídá vaší situaci.

O přídavek na dítě lze zažádat tři měsíce zpětně od měsíce, za který přídavek na dítě náleží. Důležité také je, že o dávku je třeba žádat každý rok, protože nárok je přiznáván zpětně – pokud tedy máte trvale nízké příjmy, nezapomeňte podávat žádost o přídavek na dítě v daném termínu.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o přídavku na dítě

Formuláře online

Formuláře pro žádost na nezaopatřené dítě od 15 do 26 let:

Diskuze k příspěvku má už 23 komentářů

 1. Lucie Odpovědět

  Dobrý den, můžu pobírat přídavky na dítě i přesto,že bylo svěřeno předběžně na 6 měsíců do péče druhému rodiči a nežije se mnou ve společné domácnosti?
  Děkuji za odpověď

 2. Dotaz Odpovědět

  Dobrý den,žádám čtvrtletně o přídavky na děti. V roce 2019 jsme nepřiznali brigády dcery,dělala si daňové přiznání v červnu 2020. Stačí,když doložim její příjmy za celý rok? Paní po mě chce každý ctvrrok zvlášť,ale stánek ve kterém pracovala je zrušen a nejsme schopni sehnat kontakt na nějaké účetnictví.

 3. Rodinné přídavky Odpovědět

  Pěkný den,v září jsem podala za druhé čtvrtletí o rodinný přídavek jsem samoživitelem 10lete dcery,doposud nepřišlo žádné vyjádření zda mám nárok nebo ne, když tam volám buď to nikdo nezvedne,nebo asi je to baví mě pořád přepojovat, nevím vůbec nic. Jak to mám zjistit. Když se zeptám i na náhradní výživné opět nic neví. Prosím kam se mám zaměřit? JSEM samozivitelka pracují 12h denně. Děkuji za pochopení a odpovědi Vargová Mária nové Město na Moravě

 4. Přídavek na dite Odpovědět

  Dobry den, když chci jít si zažádat o přídavek na dítě musím mít sebou nájemní smlouvu mého trvalého bydliste?

 5. Přídavek na dítě Odpovědět

  Dobry den,chtela by sem se zeptat jestli mam narok na pridavek na dite.Mam 8leteho syna a s byvalym pritelem mame stridavou peci,sme se tsk domluvili sami.Trvale bydliste mam u neho,takze mam prechodne bydliste.Sem zamesznana.Tak by me zajimalo jestli mam pravo na pridavek?Abych zbytecne nelitala s papiry.dekuji Čechmánková

 6. Admin BaW Odpovědět

  Dobrý den, tento dotaz již není zřejmě aktuální a velmi se omlouváme za jeho zatoulání a včasné nezodpovězení. Děkuji za Váš dotaz a přeji hodně úspěchu. Irena Molavcová referentka poradny DP, zaměstnaná u poradny BaW.

 7. Červená Jiřina Odpovědět

  Dobrý den,

  CHtěla bych se zeptat jestli mohu žádat o příspěvek na Letní tábor

  Děkuji za info.

  • Admin BaW Odpovědět

   Dobrý den, ano, nárok na to je, záleží však jak posoudí dané ÚP či daný zaměstnanec ÚP. Děkuji za Váš dotaz a přeji hodně úspěchu. Irena Molavcová referentka poradny DP, zaměstnaná u poradny BaW.

 8. Petra Poláková Odpovědět

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, syn 19 let, nezaopatřený s průkazem ZTP, má nárok na zvýšený příspěvek na dítě 1000 Kč? Děkuji za odpověď.

  • Admin BaW Odpovědět

   Dobrý den, ráda bych odpověděla na Váš příspěvek, který jste tu zanechala. Pokud se jedná o dítě uznáno zákonem nezaopatřené, tj. každé dítě do 26-ti let, které navštěvuje povinnou školní docházku či jinak studuje anebo vykonává státem uznanou činnost či má jen průkaz osoby se zdravotním pojištěním a to v jakémkoliv stupni, tj. průkaz invalidity. Děkuji za Váš dotaz a přeji hodně úspěchu. Irena Molavcová referentka poradny DP, zaměstnaná u poradny BaW.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *