Přídavek na dítě, někdy také v běžné řeči nazýván příspěvek na dítě, je dlouhodobá dávka, která je poskytována měsíčně rodině s nízkými příjmy, aby jí pomohla pokrýt náklady související s výchovou a výživou nezaopatřeného dítěte.

Výše přídavku na dítě se odvíjí od jeho věku a pohybuje se od 500,– Kč do 700,– Kč měsíčně (viz. tabulka níže). Od roku 2019 lze však také získat speciální příspěvek ve výši 300,– Kč na každé z dětí v případě, pokud alespoň jeden z rodičů v předchozím čtvrtletí pracoval jako zaměstnanec nebo OSVČ a vydělal si minimálně 3.410,- Kč za měsíc (tj. životní minimum).

Přídavek na dítě je určen rodině, která vychovává nezaopatřené dítě a má zároveň velmi nízké příjmy (posuzováno dle životního minima rodiny). Nezaopatřené dítě je:

 • dítě mladší 15 let,
 • dítě od 15 do 18 let, které je po skončení povinné školné docházky evidováno úřadem práce jako uchazeč o zaměstnání,
 • dítě od 15 do 26 let, které studuje v denním studiu,
 • dítě od 15 do 26 let, které nemůže v důsledku své nemoci nebo následkem úrazu studovat nebo pracovat,
 • dítě od 15 do 26 let, které nemůže v důsledku svého dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pracovat.
Přídavek (příspěvek) na dítě pro rok 2019: až 1.000,– Kč měsíčně

Přídavek (příspěvek) na dítě pro rok 2019: až 1.000,– Kč měsíčně

Výše přídavku na dítě v roce 2019

Výši přídavku na dítě znázorňuje níže uvedená tabulka:

Věk nezaopatřeného dítěteVýše přídavku na dítě
do 6 let500,– Kč
6–15 let610,– Kč
15–26 let700,– Kč

K příspěvku na každé dítě můžete také získat 300,– Kč, pokud alespoň jeden z rodičů v předchozím čtvrtletí pracoval jako zaměstnanec nebo OSVČ a vydělal si minimálně 3.410,- Kč za měsíc.

kalkulacka_icon_small Vyzkoušejte naši kalkulačku pro výpočet přídavku na dítě.

Kdo má na přídavek na dítě nárok?

Pro přiznání přídavku na dítě musí být splněny současně tyto dvě podmínky:

 1. žadatel/-ka a osoby s ní/-m společně posuzované musí mít trvalý pobyt a bydliště na území České republiky,
 2. příjem rodiny za posuzovaný předchozí rok musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny.

Nárok na přídavek na dítě se řídí příjmem rodiny – pokud je příjem rodiny za předchozí kalendářní rok nižší než 2,7násobek životního minima, má dítě žijící v této rodině na dávku nárok. Při schvalování žádosti o přídavek na dítě se posuzuje příjem celé rodiny, je do něj zahrnut tedy i případný příjem dětí nebo rodičovský příspěvek.

Co znamená předchozí kalendářní rok, je vidět na tomto příkladu – žádáte-li o přídavek na dítě za období 20. 2. 2019 až 31. 12. 2019, je předchozím kalendářním rokem rok 2019.

Jak podat žádost a přídavek na dítě získat?

V případě dítěte mladšího 18 let žádá o přídavek na dítě zákonný zástupce nebo soudem určená zmocněná osoba (například pěstoun nebo poručník). Nezaopatřené dítě starší 18 let podává žádost samo.

Pro získání přídavku na dítě postupujte následovně:

 1. Podejte žádost na kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce. Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce nebo ho vytisknout, či přímo vyplnit online a poté vytisknout z níže uvedené internetové adresy.
 2. Spolu se žádostí přineste občanský průkaz a u dítěte do 15 let rodný list dítěte.
 3. Výši příjmu doložte na příslušném formuláři. U dítěte od 15 do 26 let vyplňte jeden z níže uvedených formulářů, který odpovídá vaší situaci.

O přídavek na dítě lze zažádat tři měsíce zpětně od měsíce, za který přídavek na dítě náleží. Důležité také je, že o dávku je třeba žádat každý rok, protože nárok je přiznáván zpětně – pokud tedy máte trvale nízké příjmy, nezapomeňte podávat žádost o přídavek na dítě v daném termínu.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o přídavku na dítě

Formuláře online

Formuláře pro žádost na nezaopatřené dítě od 15 do 26 let:

Diskuze k příspěvku má už 9 komentářů

 1. Vladimír Odpovědět

  V jakém mesici se podávají papíry na čtvrtletí na přídavky dekuji

 2. Jana Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od září jsem nastoupila do práce a budu žádat o přídavky za 3 kalendářní čtvrtletí, počítá se tam výplata za září když je vyplacena až v říjnu? Děkuji

 3. marie Odpovědět

  Dobrý den,chci se zeptat.28.7.2018 jsem si vzala tatu 2 detí a když byl ted žádat o přídavky na děti tak po mne chtějí zpětně 3 měsíce výdělek a to jsme ještě nebyly spolu,chci se zeptat zda na to maji nárok

 4. Marie Odpovědět

  Dobrý den,
  jde jako dříve žádat i zpětně tři měsíce?
  děkuji a zdravím.
  MK

 5. Nikola Odpovědět

  Dobrý den,Chtěla bych se zeptat když mám 4 letou holčičku a žádám si až ted o přídavky tak to asi neplatí zpětně narodila se 22.1.2013 a mám ještě druhou holčičku ta se nám narodila 5.12.2016 u tý to zpětně půjde ale co u tý první já nejsem zkušená o tomhle mi řekla kamarádka tak děkuji za pochopení …a za odpověd s pozdravem Nikola.

 6. Marketa Odpovědět

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, byl mi zrušen příspěvěk na malou, od června2015 pobírám rodičovskou, chtěla bych se zeptat mohu si o tento příspěvek zažadat znovu,a pokud ano četla jsem že k tomu potřebuji doklad o vyši ročního příjmu, kde si mám tedy o tento doklad zažádat?Děkuji za odpověd

 7. lenka Odpovědět

  Dobry den,
  Kdyz mi byl priznan narok na davku od 1.10.2016,prijdou vyplacene uz v rijnu nebo az od listopadu? Dekuji

 8. Libuše Kahounová Odpovědět

  Dobrý den,chci se zeptat ,jestli se budou zvyšovat příspěvky na pěstounskou péči v roce 2015.Děkuji za odpověd.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *