Po letech malého zájmů se lidé v Česku nechávají konečně očkovat proti klíšťové encefalitidě. Hovoří o tom jednoznačně data z největší zdravotní pojišťovny. Přesto, že VZP přispívá na očkování lidem již řadu let, skutečný zájem se začal projevovat až loni a letos. Ještě v roce 2011 si pro příspěvek na vakcíno přišlo asi jen 3 378 pojištěnců VZP, loni to již bylo 98 144 osob. Jak to zatím vypadá, letos to bude dokonce ještě více, protože jen od ledna do konce dubna si příspěvek vyzvedlo 36 962 osob.

Ředitel VZP prozradil, že pojišťovna je velice ráda, že se lidé začali o očkování více zajímat a jsou přesvědčeni, že takovéto očkování má velký smysl.

Příspěvek na očkování klíšťovou encefalitidou je ve výši 500 Kč a současně musí být klient také členem Klubu pevného zdraví. Ten má v současnosti přes 800 tisíc členů a další přibývají.

Jen za první čtyři měsíce tohoto roku již vyplatila pojišťovna na příspěvcích za očkování proti klíšťatům téměř 18,5 milionu korun. Nejvíce zájemců je klasicky v jižních Čechách, v Praze a na Vysočině.

VZP se pustila do boje s klíšťovou encefalitidou i z toho důvodu, že u nás je ve srovnání s jinými zeměmi nízká proočkovanost. To je také jeden z důvodů, proč Česká republika zaujala loni se 406 novými případy klíšťovky nelichotivou první příčku mezi evropskými zeměmi. Například v sousedním mnohem větším Německy bylo evidováno pouze 227 nových pacientů.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se většinou projevuje bolestí hlavy, zvýšenou teplotou, ale také se může projevit náhlými prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje apod. Nelze vyloučit ani dlouhodobé následky nemoci (ochrnutí, poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu a v některých případech dokonce i smrt). Náklady na léčbu jednoho pacienta byli v průměru v roce 2013 více než 14 tisíc korun.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *